Розмір чоловічого статевого члена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Статеві члени чоловіків в стані ерекції

Розмір статевого члена чоловіка — характеристика чоловічого статевого члена по довжині і обхвату.

Правильним визнається вимірювання довжини статевого члена — в індивіда що стоїть прямо, накладенням лінійки зверху на повністю ерегований член, обхвату — в найширшій частині члена[⇨]. Документально підтвердженим найбільшим членом вважається пеніс довжиною 33,5 см і 15 см в обхваті, який був описаний на початку ΧΧ століття[⇨]. За даними ряду досліджень, середня довжина статевого члена близько 12-15 см[⇨].

Вимірювання статевого члена чоловіка[ред. | ред. код]

Для того, щоб провести точне вимірювання, статевий член має бути в стані повної ерекції. Можливо, що в умовах медичного закладу цього важко досягти. Принаймні, один бразильський лікар для виклику повної ерекції вдавався до введення в статеві члени медикаментів, що давало більш постійні результати[1].

Деякі клініцисти вимірювали статевий член шляхом розтягування його в незбудженому стані наскільки це було можливо[2]. Розміри, отримані чоловіками при самостійному вимірюванні своїх статевих членів, ненадійні, тому що вони часто хочуть повідомити про великий розмір члена[3].

Для проведення найточніших вимірювань розміру статевого члена індивіда рекомендують виконати кілька вимірів в різні дні і в різний час, переважно при різній ерекції. Після цього отримані результати усереднюють. Такий підхід враховує те, що може бути природним коливанням у розмірі, обумовленим рівнем статевого збудження, часом дня, температурою в приміщенні, частотою статевої активності і ненадійністю способів вимірювання[4][5][6].

Вимірювання довжини (зверху) і окружності статевого члена.

Довжину можна виміряти у присутнього індивіда, коли статевий член знаходиться паралельно підлозі. Статевий член вимірюють по верхній поверхні від лобкової кістки до його кінця. Результати визнають неточними, якщо вимірювання проводилися вздовж нижньої поверхні статевого члена, а також, якщо індивід сидів чи був нахилений[5]. Вимірювання проведене від шкіри лобка дає лише візуальну довжину члена і не є точним, бо жир дуже еластичний.

Статевий член в обхваті — це вимір окружності статевого члена в найширшій його частині, в стані повної ерекції. Головка члена у вимірюванні не бере участь.

Результати досліджень розмірів статевих членів чоловіків[ред. | ред. код]

У 2015 році була опублікована одна з найдокладніших медичних статей на цю тематику, яка систематизувала попередні дослідження — за її результатами середні розміри статевого члена в спокійному, витягнутому не ерегованому і ерегованому станах рівні 9.16 см, 13.24 см і 13.12 см відповідно. Методика вимірювань включених у статтю досліджень — вимірювання розмірів ерегованого статевого члена шляхом вдавлювання лінійки «до кістки», для усунення впливу жирового прошарку в області паху; вимірювання розмірів члена в спокійному і витягнутому станах робилося від основи статевого члена[7]. Отримані значення в цілому збігаються з результатами попередніх досліджень з різних країн — середній розмір статевого члена за даними дослідження, опублікованого в Journal of Urology в 1998 році, складає 12.9 см[8]; дослідження, опубліковане в грудні 2000-го року в International Journal of Impotence Research провело вимірювання серед 50 чоловіків єврейської національності і встановило, що середній розмір статевого члена складає 13.6 см[9]; опубліковане в тому ж журналі дослідження індійських учених дає такі результати — розміри статевого члена в спокійному, витягнутому і ерегованому стані становить у середньому 8.21 см, 10.88 см і 13.01 см[10]; свіже дослідження з Південної Кореї, опубліковане в 2016 році в Canadian Urological Association Journal, встановило, що середній розмір статевого члена у корейських чоловіків становить 13.53 см[11].

У той же час існує значна кількість малодостовірних досліджень, в яких відсутня чітка інформація про методологію вимірювань, а також використовується інформація з неперевірених джерел або інформація з них спотворюється[12].

Хоча отримані в дослідженнях результати помітно варіюються, більшість фахівців в США сходяться на тому, що середній статевий член чоловіка приблизно дорівнює 13-15 см (5,1-5,9 дюймів) в довжину. При довірчій ймовірності 95 % це від 10,7 до 19,1 см (від 4,23 до 7,53 дюймів)[13][14][15][16][17]. Типовий обхват або окружність в стані повної ерекції приблизно рівні 12,3 см (4,85 дюймів). Середній розмір статевого члена чоловіка трохи більший, ніж його медіанний розмір. Нижченаведені результати засновані на вимірах, які проводилися головним чином у США.

Розмір статевого члена новонароджених, підлітків і при старінні[ред. | ред. код]

Розподіл довжин в дюймах за даними LifeStyles.
Графік процентилів за даними LifeStyles про довжинах.
Розподіл обхватів в дюймах за даними LifeStyles.
Графік процентилей за даними LifeStyles по окружностях.

Новонароджені. Середня довжина розтягнутого статевого члена при народженні становить приблизно 4 см (1,6 дюйма), у 90 % новонароджених хлопчиків буде між 2,4 і 5,5 см (0,9 і 2,2 дюйма). Обмежений ріст статевого члена відбувається у проміжок між народженням і п'ятьма роками, а між п'ятьма роками і статевим дозріванням спостерігається невелике зростання. Середній розмір статевого члена до початку статевого дозрівання дорівнює 6 см (2,4 дюйма), при досягненні дорослого розміру протягом наступних років. В 1943 році В. А. Шонфельд опублікував криву зростання статевого члена[18].

Підлітки. До початку статевого дозрівання розмір пеніса і форма статевого члена змінюються незначно. Починається цей період у кожного по-різному — в деяких раніше, у деяких трохи пізніше[19][20][21][22][23][24]. У наведеній нижче таблиці вказані розміри статевого члена в залежності від віку і зросту[25]:

Вік 11 12 13 14 15 16 17 18
Зріст (см) 142

±6

147

±7

152

±8

160

±8

167

±8

171

±8

173

±6

175

±6

Розмір спокійного

статевого члена

4

±1

5

±1

6

±1

7

±1

7

±1

8

±1,5

9

±1,5

10

±1,5

Розмір ерегованого статевого члена у підлітків в залежності від віку:

Вік 12 13 14 15 16 17 18 19
Довжина статевого

члена (см)

7 8 9 14,5 15,0 15,5 15,0 15,0

Ріст статевого члена в середньому йде до 17 років. У 17 років статевий член досягає максимальної довжини, яка потім трохи зменшиться. До 18 років, при потовщенні статевого члена, його довжина в середньому зменшується на 0,5 см. В таблиці показані зміни товщини статевого члена:

Вік 12 13 14 15 16 17 18 19
Статевий член

в охопленні(см)

7,6 9,9 10,3 10,7 11,0 11,5 12,0 12,0

У підлітковому періоді виникають також і вигини статевого члена. Лише у небагатьох хлопчиків спостерігаються вигини статевого члена до початку статевого дозрівання. У більшої частини підлітків ерегований статевий член прямий (56 %), і лише у 2,6 % він сильно вигнутий (більш ніж на 20°).

Прямий 55,5 %
Невеликий вигин вправо 29,1 %
Невеликий вигин вліво 12,8 %
Сильний вигин, понад 20° 2,6 %

Розмір статевого члена при старінні. Існує думка, що розмір статевого члена негативно корелює з віком чоловіка. «Окремі дослідження показали, що розмір статевого члена менше у більш старших чоловіків, але Вілі і Ердлі, коли зіставили результати різних досліджень (за період понад 60 років), не відзначили загальної відмінності.»[26]

Довжина статевого члена чоловіка в стані ерекції[ред. | ред. код]

Довжина при самовимірюванні. У декількох наукових дослідженнях з'ясовували довжину статевого члена в стані ерекції. Дослідження, які ґрунтувалися на самовимірюванні, включаючи дослідження за результатами опитувань в інтернеті, стійко показували велику середню довжину, ніж та, яка отримана при використанні медичних і наукових методів[3].

Довжина, виміряна медичним персоналом. Наступні дослідження виконані штатними співробітниками, але засновані на різних підгрупах чоловіків (тобто певного вікового діапазону і/або раси, підгрупи осіб, які бажають збільшити розмір члена або за власним відбором), тому могли бути піддані необ'єктивним відборам вибірки[27].

Дослідження, опубліковане у вересневому номері 1996 року Журналу Урології, прийшов до висновку, що середня довжина статевого члена в стані ерекції дорівнює 12,9 см (5,08 дюйма) (при вимірюванні штатними співробітниками)[28]. Мета цього дослідження полягала в «надання керівних вказівок по довжині статевого члена і його окружності для допомоги при наданні медичних порад чоловікам, які розглядають питання про збільшення розміру статевого члена». У 80 фізично нормальних американців при середньому віці 54 роки викликали ерекцію за допомогою медикаментів. Зробили висновок: «Ні вік чоловіка, ні розмір його статевого члена в спокійному стані не дозволяв точно передбачити довжину члена в стані ерекції.»

Дослідження, опубліковане в грудні 2000 року Міжнародним Журналом Дослідження Імпотенції, встановило, що середня довжина статевого члена при ерекції у 50 європейських євреїв дорівнює 13,6 см (5,35 дюйма) (при вимірюванні штатними співробітниками)[29]. Цитата: «Мета цього майбутнього дослідження бачилася в ідентифікації клінічних і прикладних параметрів спокійного статевого члена для передбачення його розміру при настанні ерекції». Ерекція індукована за допомогою фармакологічних засобів у 50 чоловіків, яких обстежували з приводу еректильної дисфункції (середній вік 47±14 років). З цього дослідження виключили хворих з ненормальностями статевого члена і тих, у яких еректильна дисфункція могла бути викликана психологічними причинами.

У дослідженні, проведеному компанією «LifeStyles Condoms», середня довжина статевого члена встановлена 14,9 см (5,9 дюйма) зі стандартним відхиленням 2,1 см (0,8 дюйма) (при вимірюванні, виконаному штатними співробітниками)[30]. Мета цього дослідження полягала в тому, щоб забезпечити наявність у продажу необхідних розмірів презервативів. Група з 401 студента коледжів висловила бажання піддатися вимірюванням під час весняних канікул 2001 року в місті Канкун (Мексика). У 300 з них ерекцію викликали клінічно, без допомоги медикаментів. При 300 ефективних вимірах це дослідження перевищило у два рази будь-яке попереднє дослідження, яке включало вимірювання розміру статевого члена медичним персоналом (але ця вибірка більш представляла студентів коледжу, що відвідали м. Канкун і бажаючих процедури вимірювання своїх статевих членів, а не будь-яку групу американських чоловіків)[31].

Довжина статевого члена чоловіка в спокійному стані[ред. | ред. код]

Одне дослідження встановило, що середня довжина статевого члена в спокійному стані дорівнює 8,9 см (3,5 дюйма) (виміряно медичним персоналом)[15]. Довжина спокійного статевого члена необов'язково відповідає довжині члена в стані ерекції; деякі невеликі в стані спокою статеві члени можуть збільшитися набагато більше, а деякі спокійні великі члени не можуть значно збільшитися. Статевий член і мошонка можуть мимоволі скоротитися у відповідь на холодну температуру або нервозність, висловлюючись жаргонною мовою, «скривиться», під дією м'яза, що піднімає яєчко.

Інші дослідження[ред. | ред. код]

Порівняння з приматами[ред. | ред. код]

При порівнянні з іншими приматами, включаючи великих їх представників, таких як горили, чоловічі статеві органи помітно крупніше, а статевий член довший і товщий, як в абсолютних величинах, так і при відносній величині по відношенню до тіла[32][33].

Розмір статевого члена чоловіка і реакція жіночих статевих органів[ред. | ред. код]

На думку ряду лікарів-сексологів та інших дослідників, сформувалося дещо неправильне розуміння гетеросексуального статевого акту[34]. Так, багато чоловіків перебільшують важливість глибокого вагінального проникнення для стимуляції жінки до оргазму[35]. Найбільш чутлива область жіночих статевих органів включає в себе зовнішні статеві органи, клітор і частину піхви, найбільш близьку до зовнішньої частини тіла, довжиною приблизно 10 см (4 дюйми). Дослідження встановило, що частини клітора простягаються в зовнішні статеві органи і в піхву[36]. Беручи до уваги, що середній розмір статевого члена перевищує цю довжину, більшість статевих членів мають цілком достатню довжину для того, щоб задовольнити своїх партнерів. Під час загального піхвового дослідження гінекологам досить розмірів пальців для обстеження шийки матки. У той час як багато жінок знаходять стимуляцію шийки матки неприємною або болючою, інші повідомляють, що це основа їх оргазму. Шийкою матки іноді неправильно називають склепіння піхви, найбільш глибокі точки піхви, вище і нижче шийки матки, відповідно[37]. Шийка і звід розташовані близько один до одного, роблячи можливим непряму та/або одночасну стимуляцію між ними[38]. Відомо, що зведення може бути областю, що запускає оргазм[39]. Випробування показали, що тиск, який чиниться в цій області, призводить до дуже швидкого змазування піхви[40]. Область статевої відповіді в передньому склепінні названа епіцентром, точки Т, зоною переднього склепіння, або точкою G, тоді як задній звід, також названий епіцентром, прямокишково-маточним поглибленням, може побічно стимулюватися шляхом тиску на задній звід. Під час статевого збудження піхва швидко подовжується до середньої довжини приблизно 8,5 см (4 дюйми), але може продовжувати збільшуватися у відповідь на тиск[41]. По мірі того, як жінка стає повністю збуджена, піхва тягнеться (збільшується в довжину і ширину на 2/3), тоді як шийка відтягується[42]. Стінки піхви включають м'які еластичні складки слизової шкіри, які розтягуються або стискаються (за допомогою м'язів тазу) до розміру статевого члена[43]. Це означає, що при відповідному статевому збудженні піхва розтягується і стискається для того, щоб відповідати будь-якому розміру статевого члена, будь він невеликий або великий[44].

Вплив зовнішнього середовища на розмір статевого члена[ред. | ред. код]

Висловлено припущення, що відмінності в розмірі статевих членів між індивідами викликається не тільки спадковістю, але також факторами навколишнього середовища (культурою, дієтою, впливом хімічних речовин/забрудненням навколишнього середовища)[45][46][47][48]. Ендокринні порушення після впливу хімічних речовин (серед багатьох інших проблем) пов'язані з деформацією статевих органів у обох статей. Хімічні речовини як синтетичного (наприклад, пестициди, антибактеріальний триклозан, пластифікатори для пластиків), так і природного походження (хімічні речовини, що знаходяться в маслі чайного дерева і олії лаванди), пов'язані з різними ступенями ендокринних порушень[49]. Пластифікатор диетилгексилфталат, застосовуваний для виробництва ПВХ, пов'язаний з малим розміром статевого члена. Концентрації продуктів метаболізму диетилгексилфталата, визначені в крові вагітних жінок, були істотно пов'язані із зменшенням ширини статевого члена, укороченням відстані між статевими органами і заднім проходом, неповним опусканням яєчок у їх новонароджених синів, повторюючи ефекти, зазначені в дослідах на тваринах. Приблизно 25 % жінок США мають рівні фталатів, подібні тим, які є у цьому дослідженні[50].

Розмір статевого члена і використання презервативів[ред. | ред. код]

Розрив надітого на член презерватива став предметом декількох досліджень. 92 моногамні гетеросексуальних пар у віці від 18 до 40 років для жінок і 18-50 років для чоловіків були включені в майбутнє вивчення презервативів Дюрекс-Рамзес. При кожних статевих зносинах вівся щоденник, який включав відомості про застосування презерватива, його розірвання та зісковзуванню. У Франції телефонне обстеження 20 000 випадкових індивідів втягнуло 4 500 людей, активних в статевому відношенні, з яких 731 чоловік користувалися презервативом у попередній рік 707 осіб надали інформацію про труднощі їх застосування. У дослідженні в Австралії, в якому 184 чоловіки використовували 3658 презервативів, крім інших речей враховувався розмір статевого члена як фактор для розриву і зісковзування презерватива.

Хоча найбільш поширений тип презервативів зроблений з латексу і здатний сильно розтягуватися, вони чутливі до сухого тертя (наприклад, до сухого тертя руху при фрикції, коли докладено сильний тиск), так само як і до інших помилок їх застосування. В окремому дослідженні, наприклад, у людей, які практикували анальний секс, розрив презерватива був більше пов'язаний з надмірним тертям (в цьому випадку, в результаті застосування недостатньої кількості мастила), ніж безпосередньо з розміром статевого члена. Частота розриву презерватива при їх правильному застосуванні склала 1,34 %, а зісковзування склало 2,05 %, при загальній частоті невдач, рівній 3,39 %. Розмір статевого члена не впливав на зісковзування, але окружність члена і розрив презерватива в сильній мірі були пов'язані — при більших розмірах зростав відсоток розривів.

В даний час проблема розмірів презервативів видається надуманою. Так, в СРСР вироблялися презервативи трьох розмірів: № 1, № 2, № 3, які розрізнялися по розміру[51]. Презерватив з розміром № 1 поступово був витіснений з продажу, бо не мав попиту — імовірно через небажання чоловіків зізнаватися в самому маленькому розмірі. Презерватив № 3 витіснений з виробництва через небажання планової економіки надмірно витрачати гуму. В ходу залишався «виріб № 2» — і він був 54 мм в ширину і 180 мм в довжину, що відповідає європейському розміру XXL[52]. Матеріалом виробництва була гума. В даний час презервативи виробляються найчастіше з латексу, з гуми ж не виробляються взагалі. Оскільки латекс має властивість значно розтягуватися, на відміну від гуми, питання про розмір презерватива, швидше за все, номінальне.

Граничні розміри. Мікропеніс[ред. | ред. код]

Документально підтвердженим найбільшим членом вважається пеніс довжиною 33,5 см і 15 см в обхваті, який був описаний на початку ΧΧ століття доктором Робертом Л. Дікінсоном. В даний час власником найбільшого члена вважається Рафаель Апресов з США, розмір пеніса якого склав 34,5 см[53].

Фотографія мікропеніса

Дорослий статевого члена в ерегованому стані при довжині менше 7 см або трохи довше 2 дюймів, але в іншому відношенні сформований нормально, лікарі діагностують як «стан мікропеніса»[54][55]. Деякі причини полягають у нестачі гормону росту гіпофіза та/або гонадотропних гормонів, помірні ступені нечутливості до андрогенів, різні генетичні синдроми та варіації в певних гомеобоксах генів. У ранньому дитинстві деякі типи мікрочлена можна вирішити з допомогою лікування гормоном росту або тестостероном. Новина від 6 грудня 2004 р. у Нью Сайентисті говорить «Нова хірургічна методика дозволила чоловікам з ненормально короткими статевими членами насолодитися повною статевим життям і мочитися стоячи, деяким вперше в їхньому житті. Крихітні „мікрочлени“ збільшувалися до нормального розміру без втрати ерогенного відчуття, кажуть лікарі із Сполученого Королівства.»[56]

Збільшення розміру статевого члена[ред. | ред. код]

Історико-культурологічний огляд[ред. | ред. код]

У різних культурах протягом всієї людської історії розроблялися різні способи збільшення статевого члена. Наприклад, Даоські сексуальні практики включають у тому числі і техніки збільшення довжини статевого члена. Даоси стверджують, що через місяць або два той хто старанно виконує всі вправи може подовжити член на 1-2 см.

Хірургічне збільшення розміру статевого члена[ред. | ред. код]

Сучасна цивілізація зробила можливим хірургічне збільшення члена. В урологічній літературі багато років описують хірургічні методики щодо збільшення розміру статевого члена (посилююча фаллопластика) — подовження статевого члена і розширення його (збільшення окружності). Існує два основних шляхи збільшити розмір статевого члена:

 • Подовження статевого члена хірургічним шляхом включає вивільнення пращеподібної зв'язки статевого члена і підвішуючої зв'язки, яка прикріплює два еректильних тіла до лобкової кістки[57]. Коли ці зв'язки розсічені, частина тіла статевого члена (зазвичай утримується всередині тіла чоловіка) випадає вперед і тягнеться, подовжуючи член на 2-3 див. Така операція називається лігаментотомія, проводиться під загальним наркозом.
 • Розширення статевого члена за допомогою введення в нього поліметилметакрилату. Цей метод включає введення у статевий член і мошонку силікону, поліметилметакрилату та інших матеріалів для досягнення збільшення окружності[58].

Сприйняття розміру статевого члена[ред. | ред. код]

Фреска Пріапа з Помпеї. Фреска зображує Пріапа, що зважує свій ерегований статевий член, поклавши на другу чашу ваг мішок золота[59].

Сприйняття в історії[ред. | ред. код]

Жителі стародавнього Риму обожнювали великий статевий член Пріапа[60], ставлячись, однак, до нього з іронією. В мистецтві давньої Греції зазвичай зображували чоловічі статеві органи меншого розміру, ніж ті, які можна було б очікувати для величини цього чоловіка. Мистецтво Відродження виходило з цієї традиції; можна відзначити статую Давида роботи Мікеланджело. Згідно з фундаментальним дослідженням Кеннета Довера «Грецька гомосексуальність», грецьке мистецтво мало великий інтерес до статевих органів, але не було одержимо їх розміром.

Щотижнева колонка запитань і відповідей «Стрейт Доуп» у чиказькій газеті, ґрунтуючись на грецькому порнографічному творі мистецтва і на вищезгаданій роботі Довера, робить висновок про те, що в культурі Стародавньої Греції необрізаний і невеликого розміру статевий член у чоловіка розглядався як бажаний, тоді як більшого розміру або обрізаний статевий член сприймався як комічний або спотворений (принаймні, з зарозумілих поглядів), зазвичай спостерігається на «богах плодючості, напівтваринних істот, таких як сатири, на потворних старих або на варварах»[61].

Радіо СіБіСі, ґрунтуючись на декількох джерелах, припустило, що стародавні римляни володіли протилежною точкою зору, ніж стародавні греки[60]. Те ж саме було в середньовічній арабській літературі, де віддавали перевагу більш довгому статевому члену. Як дотепна сатира на ці переваги, афро-арабський автор Аль-Джахіз писав: «якби довжина статевого члена була ознакою високого походження, то тоді мул належав би до (шановного племені) Курайш.»[62]

Сучасні сприйняття і статеве вподобання[ред. | ред. код]

Чоловіки можуть недооцінювати розмір своїх власних статевих членів порівняно з членами інших через ракурс, при погляді вниз, а також з-за накопичення жиру біля основи статевого члена[63]. Обстеження, проведене сексологами, показало, що у багатьох чоловіків, які вважали, що їх статеві члени мали ненормальний розмір, вони виявлялися цілком середніх розмірів. Інше дослідження встановило, що корисним і заспокійливим для пацієнтів може бути навчання правильних розмірів статевого члена, позаяк більшість з них мали неправильними поглядами в цій області[64].

Однією з гострих дискусій є те, які ж розміри статевих членів воліють самі жінки.

 • Обстеження 2005 р., проведений в Інтернеті, що охопило 52 031 гетеросексуальних чоловіків і жінок, встановило, що лише 55 відсотків чоловіків були задоволені розмірами їх статевих членів, тоді як 85 % брали участь жінок сказали, що вони «дуже задоволені» розмірами статевих членів своїх партнерів. І тільки 6 % жінок визначили розміри членів своїх партнерів менше середнього[65]. У тому ж обстеженні 70 відсотків жінок висловили незадоволеність своїми молочними залозами, тоді як більшість чоловіків (56 відсотків) були задоволені молочними залозами своїх партнерок. При цьому тільки 20 відсотків чоловіків хотіли бачити у своїх партнерок більш великі груди[66][67][68].
 • Дослідження «Жіноче здоров'я», опубліковане медичним центром університету Бостона, обстежило переваги жінок щодо розміру статевого члена і прийшло до висновку, що більш важливий фактор проведення статевої стимуляції швидше ширина, а не довжина[13]. Такі результати містяться у заголовній статті, опублікованій в «Psychology Today», коли були обстежені 1500 читачів (з яких 2/3 — жінки) з питання зовнішнього вигляду чоловіка[69][70]. Більшість цих жінок не надавали особливого значення розміру статевого члена, а більше 71 % вважали, що чоловіки перебільшували важливість розміру статевого члена і його форму.
 • За даними іншого дослідження, в цілому, жінки більше турбуються про ширину статевого члена, ніж самі чоловіки. Жінки менше звертають увагу на його довжину. Причина номер один, чому жінки віддавали перевагу більш товстому статевому члену, полягала в тому, що такий більше задовольняє під час статевих зносин. Зроблено припущення, що більш широкий статевий член надає більше фрикцій в області клітора, тоді як більш довгий статевий член досягає області, яка менш чутлива до статевої стимуляції. Та ж сама стаття зазначає, що виявлена сильна кореляція з тим, що жінки, які оцінювали себе як більш привабливих, були особливо стурбовані розміром статевого члена. Серед жінок, які описували себе як «більш привабливі, ніж в середньому», 64 відсотки сильно або помірно турбувалися про ширину статевого члена, а 54 відсотки турбувалися про його довжину. Жінки, які оцінювали свій зовнішній вигляд як середній, на 20 відсотків менше звертали увагу на розмір.
 • В іншому дослідженні, проведеному в лікарні університету Гронінгена, опитані 375 жінок, активних в статевому відношенні[71], про важливість розміру статевого члена. Висновок був такий: «Хоча явно в меншості, тим не менш, значний відсоток опитаних жінок надавав значення розміру чоловічих статевих органів»[72].

Дослідниками також зазначається, що термін «королівський розмір» — це жаргонна термінологія в лексиконі осіб (будь-якої статі), віддають перевагу більш великому, ніж в середньому, статевому члену у свого статевого партнера[73][74].

Масова культура про розмір статевого члена чоловіка[ред. | ред. код]

Інтерес до статевого члена більшого розміру привів до виникнення ринку послуг по його збільшенню. Існують сотні компаній, які намагаються переконати чоловіка в тому, що його статевий член неправильних розмірів або ненормальної форми, що чоловік має потребу в більшому члені[75]. Проте в різних ракурсах і положеннях статевий член буде виглядати більшим або меншим. Нормальні і функціональні статеві члени різних розмірів і форми, з природним вигином або кривизною[76]. Розмір статевого члена, статева заклопотаність, в цілому, привели до появи таких товарів, як вакуумні помпи, таблетки та інші сумнівні засоби по збільшенню розміру, які стали найбільш популярними товарами в спамовій пошті.

Засоби масової інформації прирівняли розмір статевого члена чоловіка до його фізичної і статевої сили[77]. Більш того, сприйняття володіння великим статевим членом пов'язують з великим почуттям власної гідності.

Кореляція з розміром ступні[ред. | ред. код]

Широко поширена особиста заклопотаність про розмір статевого члена призвела до низки народних виразів і віддзеркалень в масовій культурі. Це, зокрема, думки, що розмір статевого члена будь-якого чоловіка можливо передбачити за розміром інших частин його тіла, таких як кистей рук, ступнів, носа, висоти. Припущений зв'язок між розміром статевого члена, розміром ступні і зростом досліджувалась у відносно невеликих групах. Два з подібних досліджень припустили існування зв'язку між розміром статевого члена і розміром ступні, тоді як пізніше повідомлення спростувало такі спостереження. Одне з досліджень, які передбачали про існування такого зв'язку, ґрунтувалося на індивідах, що самі вимірювали розмір свого статевого члена, що може бути неточним. Друге дослідження знайшло статистично значущу, хоча і «слабку» кореляцію між розміром розтягнутого статевого члена, розміром ступні і висотою[78].

Можливе пояснення цим спостереженнями бачиться в тому, що розвиток статевого члена в ембріона контролюють гени Hox (в особливості, HOXA13 і HOXD13)[79][80][81], ті ж самі, які контролюють розвиток кінцівок. Мутації певних генів Hox, які контролюють ріст кінцівок, призводять до порушення розвитку статевих органів (синдром кисть — ступня — статеві органи)[82]. Однак найбільш останні дослідження не змогли знайти доказ зв'язку між розміром взуття та розміром розтягнутого статевого члена[83][84]. Беручи до уваги величезну кількість генів, які контролюють розвиток форми тіла людини, і дії гормонів під час дитинства і отроцтва, представляється малоймовірним, щоб можна було точно передбачати розмір статевого члена шляхом вимірювання різних частин людського тіла. Інші дослідження, що зв'язують розмір статевого члена чоловіка з іншими факторами, дали інтригуючі результати[85]. Особливо в одному дослідженні, що аналізує самовимірюванні дані Кінсі, встановлено, що гомосексуальні чоловіки статистично володіли великими статевими членами, ніж їх гетеросексуальні одноплемінники[86]. Одне можливе пояснення бачиться в різному впливі андрогенних гормонів розвивається в ембріоні. Думка автора дослідження також в тому, що це вказує на схильність людей обох статевих орієнтацій до перебільшення[87][88].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Penis size, site of ansell condoms. Архів оригіналу за 17 січня 2007. Процитовано 25 серпня 2009. 
 2. Smith DP, Rickman C, Jerkins GR (August 1995). «Ultrasound evaluation of normal penile (corporeal) length in children». J. Urol. 154 (2 Pt 2): 822-4. doi:10.1016/S0022-5347(01)67174-X. PMID 7609188.
 3. а б «What’s Average?». altpenis.com. http://www.altpenis.com/penis_news/average_size.shtml Архівовано червень 29, 2009 на сайті Wayback Machine. . Retrieved on 2007-11-09.
 4. Shah J, Christopher N (2002). «Can shoe size predict penile length?». BJU Int. 90 (6): 586-7. doi:10.1046/j.1464-410X.2002.02974.x. PMID 12230622.
 5. а б «Correctly measuring your erection: Length * circumference». www.afraidtoask.com. 2007-03-02. Архивированная копия. Архів оригіналу за 23 липня 2012. Процитовано 2 березня 2007. 
 6. Harding R, Golombok SE (2002). «Test-retest reliability of the measurement of penile dimensions in a sample of gay men». Arch Sex Behav 31 (4): 351-7. doi:10.1023/A:1016276310371. PMID 12187548.
 7. David Veale, Sarah Miles, Sally Bramley, Gordon Muir, John Hodsoll. Am I normal? A systematic review and construction of nomograms for flaccid and erect penis length and circumference in up to 15 521 men // BJU International. — 2015. — Vol. 115, iss. 6 (26 July). — P. 978–986. — ISSN 1464-410X. — DOI:10.1111/bju.13010.
 8. Wessells Hunter, Lue Tom F., McAninch Jack W. Penile Length in the Flaccid and Erect States: Guidelines for Penile Augmentation // Journal of Urology. — 1996. — Т. 156, вип. 3 (1 вересня). — С. 995–997. — DOI:10.1016/S0022-5347(01)65682-9.
 9. D. Elad, H. Matzkin, A. Greenstein, A. Gefen, J. Chen. Predicting penile size during erection // International Journal of Impotence Research. — 2000. — Vol. 12, iss. 6 (1 December). — P. 328–333. — ISSN 1476-5489. — DOI:10.1038/sj.ijir.3900627.
 10. K. R. Nair, S. Bhat, K. V. Shanmughadas, K. Promodu. Penile length and circumference: an Indian study // International Journal of Impotence Research. — 2007. — Vol. 19, iss. 6 (1 November). — P. 558–563. — ISSN 1476-5489. — DOI:10.1038/sj.ijir.3901569.
 11. Yu Seob Shin, Young Gon Kim, Hyung Jim Kim, Young Beom Jeong, Myung Ki Kim. Prospective investigation of penile length with newborn male circumcision and second to fourth digit ratio // Canadian Urological Association Journal. — 2016. — Vol. 10, iss. 9—10 (13 September). — P. E296–9. — ISSN 1920-1214. — DOI:10.5489/cuaj.3590.
 12. Do different races have different penis sizes? (англ.). Veritat.info. Процитовано 31 травня 2019. 
 13. а б Eisenman R (2001). «Penis size: Survey of female perceptions of sexual satisfaction». BMC Womens Health 1 (1): 1. doi:10.1186/1472-6874-1-1. PMID 11415468.
 14. Niels Lauersen, M.D. and Steven Whitney, «It’s Your Body: A Woman’s Guide to Gynecology», 3rd Edition 1983, p. 480 (Berkley Publishing Co.: New York), ISBN 0-425-09917-2
 15. а б Wessells H, Lue TF, McAninch JW (1996). «Penile length in the flaccid and erect states: guidelines for penile augmentation». J. Urol. 156 (3): 995-7. doi:10.1016/S0022-5347(01)65682-9. PMID 8709382.
 16. Chen J, Gefen A, Greenstein A, Matzkin H, Elad D (2000). «Predicting penile size during erection». Int. J. Impot. Res. 12 (6): 328-33. doi:10.1038/sj.ijir.3900627. PMID 11416836.
 17. «ANSELL RESEARCH — The Penis Size Survey». March 2001. Архивированная копия. Архів оригіналу за 1 липня 2006. Процитовано 13 липня 2006. . Retrieved on 2006-07-13.
 18. Schonfeld, W. A. (1943). Primary and secondary sexual characteristics: Study of their development in males from birth through maturity, with biometric study of penis and testes. American Journal of Diseases of Children, 65, 535.
 19. Puberty and Teen Penis Size — Facts about Puberty and Teen Penis Size
 20. Gabrich, P.N., Vasconcelos, J.S.P., Damiao, R., and da Silva, D.A. Penile anthropometry in Brazilian children and adolescents. Jornal de Pediatria (Rio J) 2007;83(5):441-446. Neinstein, LS. Adolescent Health Care: A Practical Guide, 2002.
 21. Penis Size | Puberty101.com — Boys Puberty, Girls Puberty, Teenage Development, Mental Health, STDs, Drug Abuse
 22. Error Reading Database … please refresh this page… > FAQ
 23. JACKINWORLD PUBERTY SURVEY. Процитовано 15 листопада 2019.  JACKINWORLD PUBERTY SURVEY
 24. Male Puberty Questions including «What is the average penis size for a 13-year-old»
 25. Диспансеризация и реабилитация лиц с задержкой мужского пубертата: Метод. рекомендации / Сост. А. Н. Демченко, И. А. Черкасов, Харьков: МЗ УССР, 1978, 24 с.
 26. «Men Worry More About Penile Size Than Women, Says 60-year-old Research Review» ScienceDaily
 27. "A sample that is not representative of the population to which generalizations are to be made. FOR EXAMPLE, a group of band students would not be representative of all students at the middle school, and thus would constitute a biased sample if the intent was to generalize to all middle school students."Bureau of Justice Assistance website
 28. Siminoski K and Bain J (1993) The Relationship Among Height, Penile Length, and Foot Size. Annals of Sex Research 6(3):231-235
 29. W.A. Schonfeld, Am J Dis Child 1943;65:135
 30. Rushton, J.P. & Bogaert, A.F. (1987) Race differences in sexual behavior: Testing an evolutionary hypothesis. Journal Research in Personality 21(4): pp. 536-7
 31. «Well? What is Average?». mraverage.com. http://www.mraverage.com/results.htm. Retrieved on 2008-11-23.
 32. The Kinsey Institute penis size bibliography
 33. Small, Meredith F., What’s Love Got to Do With It? The Evolution of Human Mating, 1995, Anchor Books
 34. «Does Penis Size Really Matter?». WebMD. May 27, 2002.
 35. [Goodman, Frances R. (2002-08-27). «Limb malformations and the human HOX genes». American Journal of Medical Genetics 112 (3): 256—265. doi:10.1002/ajmg.10776. PMID 12357469. http://www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/abstract/98016962/ABSTRACT?CRETRY=1[недоступне посилання з Июнь 2019]
 36. Mascall, Sharon, «Time for Rethink on the Clitoris», BBC News. 2006 June |url=http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/5013866.stm
 37. «„Cul-de-sac“: Increase Her Orgasm». AskMen.com. http://www.askmen.com/love/love_tip/sextip7.html. Retrieved on 2006-09-22.
 38. «Questions and Answers about Sexual Anatomy». sexualtips.net. http://www.sexualtips.net/sexual_anatomy_questions.htm[недоступне посилання з Октябрь 2019]. Retrieved on 2007-08-05.
 39. «The Female Orgasm During Intercourse». WebMD. http://www.webmd.com/content/article/44/1689_50048.htm?lastselectedguid={5FE84E90-BC77-4056-A91C-9531713CA348. Retrieved on 2006-09-21.
 40. Dr. Chua Chee Ann, British Journal of Sexual & Marital Therapy Vol. 12, No 4, November 1997
 41. «Does size matter». TheSite.org. Архивированная копия. Архів оригіналу за 21 лютого 2007. Процитовано 12 серпня 2006. . Retrieved on 2006-08-12.
 42. «do big penises hurt?». AskMen.com. http://www.askmen.com/love/dzimmer/17_love_answers.html. Retrieved on 2006-08-14.
 43. «The female reproductive system» birth.com.au
 44. «Facts about penis size» netdoctor.co.uk
 45. «Size decrease in Male infants with prenatal phthalate exposure». ehp. http://www.ehponline.org/members/2005/8100/8100.html Архівовано травень 6, 2009 на сайті Wayback Machine. . Retrieved on 2006-11-08.
 46. «PCBs DIMINISH PENIS SIZE». http://copa.org/med/penis.htm. Retrieved on 2007-04-09.
 47. «Pesticides may affect penis size». London Free Press. http://lfpress.ca/newsstand/CityandRegion/2006/04/29/1556379-sun.html"
 48. «Hormone Hell». DISCOVER. http://discovermagazine.com/1996/sep/hormonehell865/. Retrieved on 2008-04-05.
 49. «Lavender and Tea Tree Oils May Cause Breast Growth in Boys». NIH. http://www.nih.gov/news/pr/jan2007/niehs-31.htm. Retrieved on 2008-04-07.
 50. Pelley, Janet (November 2008). «Plasticizer may make boys less masculine». Environ Sci Technol. doi:10.1021/on.2008.11.12.154968. http://pubs.acs.org/action/showStoryContent?doi=10.1021%2Fon.2008.11.12.154968.Retrieved[недоступне посилання з Июнь 2019] on 2009-01-19.
 51. http://www.factroom.ru/facts/14917>
 52. В СССР презервативы называли «Резиновое изделие № 2» так как № 2 — это указание размера • Фактрум
 53. Самый большой член. Большие члены. Большой половой член. Половой член. Большой пенис. Увеличение полового члена
 54. «Surgeons Pinch More Than An Inch From The Arm To Rebuild A Micropenis». December 7, 2004. http://www.sciencedaily.com/releases/2004/12/041206205001.htm. Retrieved on 2007-07-25. «Whereas the average size of the human penis is around 12.5 cm or 5 inches, a micropenis spans less than 7 cm or just over two inches.»
 55. Lee PA, Mazur T, Danish R, et al. (1980). «Micropenis. I. Criteria, etiologies and classification». Johns Hopkins Med J 146 (4): 156-63. PMID 7366061.
 56. «Length-boosting surgery for 'micro-penises'». New Scientist. 2004-12-06. https://www.newscientist.com/article/dn6761-lengthboosting-surgery-for-micropenises.html. Retrieved on 2006-08-06.
 57. Suspensory Ligament Surgery for Penis Enlargement Blog
 58. Penis enlargement Surgery: Myths and Facts
 59. Phallus in Wonderland. CBC Radio. Архів оригіналу за 13 травня 2007. Процитовано 13 листопада 2007. 
 60. а б «Phallus in Wonderland». CBC Radio. http://www.cbc.ca/ideas/features/phallus-wonderland/index.html. Retrieved on 2007-11-13.
 61. Adams, Cecil (2006-12-09). «Why does so much ancient Greek art feature males with small genitalia?». The Straight Dope. http://www.straightdope.com/columns/051209.html. Retrieved on 2006-08-05.
 62. Ulrich Marzolph, Richard van Leeuwen, Hassan Wassouf (2004). The Arabian Nights Encyclopedia. ABC-CLIO. pp. 97-8. ISBN 1-57607-204-5.
 63. Partial concealment of the penis by the abdomen was noted in Paul Fussell’s memoirs.
 64. Education The Best Treatment For Penis Size Concerns
 65. Lever, J., Frederick, D. A., Peplau, L. A. (2006). «Does Size Matter? Men’s and Women’s Views on Penis Size Across the Lifespan» ([dead link] — Scholar search). Psychology of Men & Masculinity Vol. 7, No. 3. http://www.lrc.edu/psy/dillk/Gender%20Class/Does%20size%20matter.pdf Архівна копія на сайті Wayback Machine. . Retrieved on 2007-07-06. Derived from data from Lever, J. (2003, June). The Elle/MSNBC.com sex and body image survey. Elle, pp. 111—113.
 66. Mundell, E.J. «Does Size Matter? Most Romantic Partners Say 'No',» MSN Health & Fitness: Men’s Sexual Health, MSN.com, 27 May 2005. Retrieved 23 September 2006.
 67. E.J. Mundell (May 27, 2005). «Does Size Matter? Most Romantic Partners Say 'No'». Forbes. https://www.forbes.com/lifestyle/health/feeds/hscout/2005/05/27/hscout525946.html. Retrieved on 2007-07-06.
 68. Frederick, D.A., Peplau, L.A., & Lever, J., (under review). The Barbie mystique: Satisfaction with breast size and shape across the lifespan.
 69. Michael Pertschuk, Alice Trisdorfer. «Men’s bodies — the survey». Psychology Today. http://psychologytoday.com/articles/pto-19941101-000022.html. Retrieved on 2007-07-17.
 70. Jill Neimark. «The beefcaking of America». Psychology Today Nov-Dec 1994 (web edition last reviewed 2004-8-30). http://psychologytoday.com/articles/pto-19941101-000021.html. Retrieved on 2007-07-20
 71. в частности, они недавно родили
 72. Francken AB, van de Wiel HB, van Driel MF, Weijmar Schultz WC (2002). «What importance do women attribute to the size of the penis?». Eur. Urol. 42 (5): 426-31. doi:10.1016/S0302-2838(02)00396-2. PMID 12429149.
 73. The Happy Hook-Up: A Single Girl’s Guide to Casual Sex. Alexa Joy Sherman, Nicole Tocantins. p208. Ten Speed Press, 2004.
 74. «Size queen» at gaylife.about.com
 75. Kondo T, Zákány J, Innis JW, Duboule D (1997). «Of fingers, toes and penises». Nature 390 (6655): 29. doi:10.1038/36234. PMID 9363887
 76. EurekAlert! summary
 77. Does Size Matter? Men’s and Women’s Views on Penis Size Across the Lifespan., Lever, Janet; Frederick, David A.; Peplau, Letitia Anne, Psychology of Men & Masculinity. 2006 Jul Vol 7(3) 129—143, access date June 17, 2008 doi:10.1037/1524-9220.7.3.129
 78. Wylie KR, Eardley I (2007). «Penile size and the 'small penis syndrome'». BJU Int. 99 (6): 1449-55. doi:10.1111/j.1464-410X.2007.06806.x. PMID 17355371
 79. Mortlock DP, Innis JW (1997). «Mutation of HOXA13 in hand-foot-genital syndrome». Nat. Genet. 15 (2): 179-80. doi:10.1038/ng0297-179. PMID 9020844.
 80. Goodman FR (2002). «Limb malformations and the human HOX genes». Am. J. Med. Genet. 112 (3): 256-65. doi:10.1002/ajmg.10776. PMID 12357469.
 81. Goodman, Frances R. (2002-08-27). «Limb malformations and the human HOX genes». American Journal of Medical Genetics 112 (3): 256—265. doi:10.1002/ajmg.10776. PMID 12357469. http://www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/abstract/98016962/ABSTRACT?CRETRY=1&SRETRY=0[недоступне посилання з Июнь 2019]. Retrieved on 2006-08-05.
 82. Mortlock, Douglas P.; Jeffrey W. Innis (1997). «Mutation of HOXA13 in hand-foot-genital syndrome». Nature Genetics 15: 179—180. doi:10.1038/ng0297-179. PMID 9020844. http://www.nature.com/ng/journal/v15/n2/abs/ng0297-179.html. Retrieved on 2006-08-05.
 83. Shah, J.; N. Christopher (2006-10). «Can shoe size predict penile length?». JU International 90 (6): 586. doi:10.1046/j.1464-410X.2002.02974.x. PMID 12230622. www.blackwell-synergy.com/doi/abs/10.1046/j.1464-410X.2002.02974.x Архівовано грудень 15, 2018 на сайті Wayback Machine. . Retrieved on 2006-08-05.
 84. Cecil, Adams (2003-08-26). «The size of things to come». The Straight Dope. http://www.snopes.com/risque/penile/size.htm[недоступне посилання з Март 2018]. Retrieved on 2006-08-05.
 85. Sutherland RS, Kogan BA, Baskin LS, et al. (1996). «The effect of prepubertal androgen exposure on adult penile length». J. Urol. 156 (2 Pt 2): 783-7; discussion 787. doi:10.1016/S0022-5347(01)65814-2. PMID 8683783.
 86. Bogaert, Anthony F.; Hershberger S (June 1999). «The relation between sexual orientation and penile size». Archives of Sexual Behavior (Springer Netherlands) 28 (3): 213—221. doi:10.1023/A:1018780108597. PMID 10410197. http://www.springerlink.com/content/j517r35408304087/[недоступне посилання з Февраль 2020]. Retrieved on 2006-08-05.
 87. «Research says erect gay penises are bigger». Salon.com. November 4, 1999.http://salon.com/health/sex/urge/world/1999/11/04/size/index.html. Retrieved on 2006-11-09.
 88. Bogaert AF, Hershberger S (1999). «The relation between sexual orientation and penile size». Arch Sex Behav 28 (3): 213-21. doi:10.1023/A:1018780108597. PMID 10410197.