Розрив-трава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Розрив-трава
Розрив-трава залозиста (Impatiens glandulifera)
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Вересоцвіті (Ericales)
Родина: Бальзаминові (Balsaminaceae)
Рід: Розрив-трава (Impatiens)
Вікісховище: Impatiens

Розри́в-трава́[1] (Impatiens L.) — рід рослин з родини бальзамінових. Рід нараховує 505 підтверджених видів згідно з PlantList[2] і 1113 видів згідно з Plants of the World Online[3], поширених у тропічних й субтропічних областях Африки та Азії, а також у помірному поясі Північної півкулі.

Назва[ред. | ред. код]

Українська назва роду має фольклорне походження. Згідно вірувань давніх українців розрив-трава була рідкісною рослиною і мала чудодійну силу: доторк її листя здатен був розбивати найміцніші окови, відчиняти найхитріші замки та запори, а також приборкував тварин. За повір'ям, людина не могла віднайти таке листя самотужки, його могла принести черепаха, що висиджувала яйця.[4] Слід зауважити, що подібні перекази, на відміну від багатьох інших, не мали під собою реального підґрунтя, адже черепахи не висиджують яйця, а представники роду Impatiens належать до поширених рослин і віднайти їх не становить труднощів.

Опис[ред. | ред. код]

Однорічні та багаторічні трав'янисті рослини, що сильно різняться за висотою — вона може становити від 30 см до 2 м. Коріння стрижневого типу. Стебла прямостоячі, розгалужені, часто вузлуваті, дуже соковиті, густо улиснені. У розрив-трави залозистої вони вкриті залозками. Габітус рослин пірамідальний або кулястий. Листки ланцетні або яйцеподібно-ланцетні. Квітки зигоморфні (неправильні), різноманітного забарвлення. Плід — суха коробочка, що розтріскується, вивільняючи насіння.

Види[ред. | ред. код]

На 2011 рік у роді налічують 303 види; в Україні у природному середовищі зустрічаються розрив-трава звичайна (Impatiens noli-tangere L. = Impatiens noli-metangere Crantz), що росте на вогких місцях в ярах, на берегах річок у лісах і на болотах — на Поліссі, в Лісостепу й у Карпатах та розрив-трава дрібноквіткова (Impatiens parviflora DC.) — заносна рослина, яка з ботанічних садів поширилась по тінистих вогких місцях. У садах також розводять розрив-траву бальзамінову (Impatiens balsamina L.) з білими, рожевими або пурпуровими, іноді строкатими квітками.

Деякі види роду Impatiens:

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Impatiens // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Impatiens. The Plant List (англійською). Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanical Garden. Архів оригіналу за 5 січня 2020. Процитовано 24 вересня 2011. 
  3. Impatiens Riv. ex L. in Plants of the World Online. Kew Science. Архів оригіналу за 11 січня 2021. Процитовано 16/01/2021.  (англ.)
  4. Савур-могила. — К.: Дніпро, 1990. — стор. 29.
  5. Entry for Impatiens L.. NCU-3e. Names in current use for extant plant genera. Electronic version 1.0 (англ.). International Association for Plant Taxonomy. 24 вересня 1997. Архів оригіналу за 29 серпня 2012. Процитовано 24 вересня 2011. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]