Розрив-трава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розрив-трава
Розрив-трава залозиста (Impatiens glandulifera)
Розрив-трава залозиста (Impatiens glandulifera)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Вересоцвіті (Ericales)
Родина: Бальзамінові (Balsaminaceae)
Рід: Розрив-трава (Impatiens)
L.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Impatiens
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Impatiens
EOL logo.svg EOL: 61712
IPNI: 325983-2
ITIS logo.svg ITIS: 29181
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 35939

Розри́в-трава́ (Impatiens L.) — рід рослин з родини Бальзамінових. Рід також зовуть Бальзамін (від грец. βάλσαμον — ароматична смола[1]). На 2011 рік рід нараховував 303 види[2], поширених у тропічних й субтропічних областях Африки та Азії, а також у помірному поясі Північної півкулі.

Назва[ред. | ред. код]

Українська назва роду має фольклорне походження. Згідно вірувань давніх українців розрив-трава була рідкісною рослиною і мала чудодійну силу: доторк її листя здатен був розбивати найміцніші окови, відчиняти найхитріші замки та запори, а також приборкував тварин. За повір'ям, людина не могла віднайти таке листя самотужки, його могла принести черепаха, що висиджувала яйця.[3] Слід зауважити, що подібні перекази, на відміну від багатьох інших, не мали під собою реального підґрунтя, адже черепахи не висиджують яйця, а представники роду Impatiens належать до поширених рослин і віднайти їх не становить труднощів.

Опис[ред. | ред. код]

Однорічні та багаторічні трав'янисті рослини, що сильно різняться за висотою — вона може становити від 30 см до 2 м. Коріння стрижневого типу. Стебла прямостоячі, розгалужені, часто вузлуваті, дуже соковиті, густо улиснені. У розрив-трави залозистої вони вкриті залозками. Габітус рослин пірамідальний або кулястий. Листки ланцетні або яйцеподібно-ланцетні. Квітки зигоморфні (неправильні), різноманітного забарвлення. Плід — суха коробочка, що розтріскується, вивільняючи насіння.

Види[ред. | ред. код]

На 2011 рік у роді налічують 303 види; в Україні у природному середовищі зустрічаються розрив-трава звичайна (Impatiens noli-tangere L. = Impatiens noli-metangere Crantz), що росте на вогких місцях в ярах, на берегах річок у лісах і на болотах — на Поліссі, в Лісостепу й у Карпатах та розрив-трава дрібноквіткова (Impatiens parviflora DC.) — заносна рослина, яка з ботанічних садів поширилась по тінистих вогких місцях. У садах також розводять розрив-траву бальзамінову (Impatiens balsamina L.) з білими, рожевими або пурпуровими, іноді строкатими квітками.

Деякі види роду Impatiens:

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Словник іншомовних слів Мельничука, стор. 85
  2. Species in Impatiens. The Plant List (2010). Version 1. Published on the Internet; http://www.theplantlist.org/ (англійською). Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanical Garden. Архів оригіналу за 2012-08-29. Процитовано 2011-09-24. 
  3. Савур-могила. — К.: Дніпро, 1990. — стор. 29.
  4. Entry for Impatiens L.. NCU-3e. Names in current use for extant plant genera. Electronic version 1.0 (en). International Association for Plant Taxonomy. Sept 24, 1997. Архів оригіналу за 2012-08-29. Процитовано 2011-09-24. 

Література[ред. | ред. код]