Роман Дмовський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Роман Дмовський

Ро́ман Дмо́вський (польск. Roman Dmowski, нар. 9 серпня 1864, Камйонка поблизу Варшави  — 2 січня 1939, с. Дроздове поблизу Ломжи)  — польський політичний діяч і публіцист, засновник націоналістичного політичного угруповання «Табір великої Польщі» (Obóz Wielkiej Polski.


Біографія[ред.ред. код]

Народився в родині дрібного шляхтича.

Закінчив Варшавський університет. У студентські роками брав участь у діяльності підпільної студентській організації «Союз польської молоді" Зет "» (Związek Młodzieży Polskiej «Zet»). Був організатором студентської вуличної маніфестації у соту річницю Конституції 3 травня (1891). Заарештований і півроку перебував у варшавській Цитаделі, потім висланий в Митаву.

У 1893 році спільно з іншими діячами буржуазно-національного руху організував «Лігу Народову» («Національна ліга», «Liga Narodowa» — нелегальна політична організація, що діяла у всіх частинах розділеної між Австрією, Росією та Німеччиною Польщі).

У 1895 році з Митави таємно перебрався до Львова. Очолив «Ліги Народову», перетворену в 1897 році в Націонал-демократичну партію. Спочатку Дмовський висував програму консолідації національних сил, опозиції русифікаторській політиці царизму. У 1904 взяв участь у Паризькій конференції революційних і опозиційних партій Росії. У міру розвитку польського революційного робітничого руху він усе рішучіше став виступати проти пролетаріату.

У 1905 році влаштувався у Варшаві. У 1905 — 1907 роках закликав до придушення революції і пропонував співпрацю з царизмом. Був членом II та III Державної Думи (1907 —1909). Під час Першої світової війни 1914 — 1918 років виступав на боці Антанти, очолював Польський національний комітет, створений 25 листопада 1914 в Петербурзі, потім однойменний комітет (створений в 1917) в Парижі.

У 1919 делегат Польщі на Паризькій мирній конференції. Був політичним супротивником Юзефа Пілсудського, послідовно виступав за створення мононаціональної польської держави, депортацію євреїв і насильницьке ополячення німців і українців.

До 1922 року був депутатом Сейму.

У 1923 році — міністр закордонних справ Польщі, проте згодом відійшов від активної політичної діяльності.

Пам'ятник Дмовському у Варшаві

Засновник націоналістичного політичного угруповання «Табір Великої Польщі» (Obóz Wielkiej Polski, 4 грудня 19261933).

Твори[ред.ред. код]

  • «Mysli nowoczesnego polaka» (1902).
  • «Германия, Россия и польский вопрос» (1909).

Література[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Зовнішні посилання[ред.ред. код]


Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.