Роман Шпорлюк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Роман Шпорлюк
Народився 1933(1933)
м. Гримайлів, Копичинецький повіт, Тарнопольське воєводство, Польська республіка
Місце проживання США США
Країна США США
Національність українець
Діяльність історик, науково-педагогічний працівник, політолог
Alma mater Люблінський Університет Марії Кюрі-Склодовської; Оксфордський університет; Стенфордський університет
Галузь історія, політологія
Заклад Гарвардський університет
Звання професор
Ступінь доктор філософії
Науковий керівник сер Ісайя Берлін; Анатоль Мазур
Відомі учні Джеймс Мейс; Іван-Павло Химка
Членство НАН України
Відомий завдяки: історія політичної думки, історіографія, національне питання, історія української преси, тоталітаризм
Нагороди Лауреат премії Антоновичів (2001)

Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах

Рома́н Шпорлю́к (англ. Roman Szporluk, нар. 1933, містечко Гримайлів, Копичинецький повіт, Тарнопольське воєводство) — український та американський історик, доктор філософії, професор, дійсний член НТШ і УВАН. Колишній директор Українського наукового інституту Гарвардського університету (Кембридж, Массачусетс, США).

Життєпис[ред. | ред. код]

До 1958 жив у Польщі.

Закінчив Люблінський Університет Марії Кюрі-Склодовської (право, 1955), Оксфордський (суспільні науки, 1961) і Стенфордський (історія, 1965) університети. В 19651991 — професор історії Східної Європи в Мічиганському університеті. Колишній директор Центру російських і східноєвропейських студій у Мічиганському Університеті.

З 1991 — професор історії України на факультеті історії Гарвардського університету.

У 19962003 рр. — Директор Українського наукового інституту Гарвардського університету.

Член Української вільної академії наук в США. Член Ради Американських Асоціації сприяння слов'янознавству (19761979), член Польського товариства наук і мистецтв у Нью-Йорку та інших наукових товариств. Іноземний член НАН України, почесний професор Національного університету «Києво-Могилянська Академія».

Широко друкувався в журналі «Сучасність» під псевдонімом Павло Чернов.

Сьогодні Шпорлюк — professor emeritus (заслужений професор), перебуває на творчій роботі.

Праці[ред. | ред. код]

Публікації з історії політичної думки, історіографії, національного питання, історії української преси в журналах і колективних працях:

  • нарис історії України: «Ukraine: A Brief History» (1979, 2 вид. 1982);
  • монографія «The Political Thought of Thomas G. Masaryk» (1981);

Укладач і редактор тому вибраних статей М. Покровського («Russian in World History», 1970) та збірної праці «The Influence of Eastern Europe and the Soviet West on the USSR» (1975).

  • Комунізм і націоналізм. Карл Маркс проти Фрідріха Ліста. К.:Основи, 1998. — 480 с. (перше видання 1988 року англійською мовою)
  • Імперія та нації. З історичного досвіду України, Росії, Польщі та Білорусі. (Пер. з англ.) — Кіїв: Дух і Літера, 2000. — 354 с. ISBN 9667888053
  • Формування сучасної України: західний вибір, 2004.
  • У пошуках майбутнього часу: статті, есе, інтерв'ю. Передмова Ярослава Грицака. — Київ: Грані-Т, 2010.
  • Шпорлюк Роман. Формування модерних націй: Україна — Росія — Польща / Пер. з англ. Г. Касьянова, М. Климчука, М. Рябчука, Я. Стріхи, Д. Матіяш та Х. Чушаак. — Київ.: Дух і Літера, 2013. ISBN 978-966-378-321-5

Вислови про Романа Шпорлюка[ред. | ред. код]

Григорій Касьянов у передмові до праці «Імперія та Нації» так охарактеризував цінність підходу Романа Шпорлюка: «Шпорлюк — науковець, дослідницька культура якого виключає ідеологічні пересуди та „викривальний синдром“, — і це дозволяє йому уникати однобічності та лінійності в оцінках і реконструкції подій новітньої історії. Будучи послідовним критиком комунізму як світогляду та ідеології, Радянського Союзу як імперії та „світової системи соціалізму“ як штучної конструкції, автор демонструє відсутність упередженості, і це, зрозуміло, робить його праці поважним внеском саме в наукову розробку теми „комунізм і націоналізм“ на благодатному і водночас надзвичайно складному для осмислення історичному матеріалі Східної Європи».

Ярослав Грицак, історик, професор Українського Католицького університету. З передмови до книжки «У пошуках майбутнього часу»:

« Є така порода: центральноєвропейські джентльмени. Для тих, хто її ніколи не зустрічав або не помічав, подам короткий опис: як правило, центральноєвропейські джентльмени а) походять із земель колишньої Австро-Угорської імперії або прилеглих до неї територій; б) вирізняються гострим розумом і добрим почуттям гумору; в) читають більшістю великих європейських мов (тобто англійською, німецькою, французькою, італійською і, часом, російською – а нерідко ще й латиною і грекою) та, звичайно, місцевими центральноєвропейськими мовами; г) кожною мовою розмовляють із сильним акцентом, часом навіть своєю власною; ) last but not least: здобули світову славу як лавреати Нобелівської премії, професори Гарварду, Кембриджу, Колумбії чи Оксфорду, видавці впливових журналів та газет чи всесвітньовідомі режисери і т. п., а тому д) їхні книжки, статті та фільми за частотою цитувань завжди стоять на чолі всіх більш чи менш поважних світових списків.

Щоб краще зрозуміти, про кого йдеться, назву конкретні прізвища: Ісайя Берлін, Зигмунт Бауман, Олександр Ершенкрон, Ернест Еллнер, Іштван Деак, Лешек Колаковський, Чеслав Мілош, Карл Поппер, Джордж Сорос, Мілош Форман, Ігор Шевченко та ін. Найбільше у цьому списку засимільованих євреїв — австрійських, польських, російських, угорських чи чеських. [...] Далі за ними йшли поляки, чехи й угорці. Багато з них емірували на Захід після Будапешту 1956 р. та Праги і Варшави 1968 р. І вже зовсім зникомо мало було серед них вихідців із т. зв. недержавних народів – таких як словаків, литовців чи українців. Роман Шпорлюк є власне одним із тих небагатьох українських винятків.

«

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]