Роман (цар Болгарії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Роман
Роман
Цар Болгарії
977 — 997
Попередник: Борис II
Спадкоємець: Самуїл
 
Народження: невідомо
Візантія
Смерть: 997(0997)
Константинополь, Візантійська імперія
Країна: Перше Болгарське царство
Рід: Krum's dynastyd
Батько: Петро I
Мати: Цариця Ірина

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Роман — цар Болгарії з 977 до 997 року, з 991 року й до смерті 997 року перебував у Візантійському полоні, однак на батьківщині продовжував вважатись болгарським царем. Молодший син царя Петра I й цариці Ірини. Останній цар з династії хана Крума.

Життєпис[ред. | ред. код]

З 971 до 977 року Роман разом зі своїм старшим братом, болгарським царем Борисом II перебував у візантійському полоні. У цей час Роман був кастрований через бажання імператора Іоанна Цимісхія не допустити продовження династії болгарських царів. 977 року братам удалось втекти, однак на кордоні з Болгарією його брат Борис був прийнятий за візантійського вельможу та вбитий. Роман був визнаний комітопулами як цар і мав цей титул до своєї смерті. Формально Самуїл був при царі Романі воєначальником, але насправді вся реальна влада належала Самуїлу, а цар Роман займався тільки духовним життям.

Іноді Роман брав участь у військових операціях Болгарії. 991 року, під час однієї з битв з військами Василя II Болгаробійці, Роман був узятий в полон, де й перебував до своєї смерті 997 року. Вся повнота влади перейшла до Самуїла. Але під час перебування Романа в полоні Самуїл продовжував вважати Романа царем Болгарії й не претендував на царський титул.