Роман IV Діоген

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Роман IV
Роман IV
Роман IV
Роман IV Діоген з дружиною Євдоксією
імператор Візантії
1068 — 1071
Попередник: Михайло VII
Наступник: Никифор III Вотаніат
 
Народження: невідомо
Каппадокія, Центральна Анатолія, Туреччина
Смерть: 1072(1072)
Киналиада, Принцівські острови, Стамбул, Османська імперія
Рід: Дуки
Батько: Костянтин Діоген
Шлюб: Євдокія (з 1068)
Діти: Костянтин

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Рома́н IV Діоге́н (грец. Ρωμανὸς Δ' Διογένης, Rōmanós IV Diogénēs; 1030(1030)1072) — імператор Візантії (10681071). Представник аристократичного роду Діогенів. Син візантійського полководця Костянтина Діогена. Зайняв візантійський трон завдяки шлюбові з імператрицею Євдокією. За свого правління намагався спинити військовий занепад імперії й покласти край нападам турків-сельджуків на Сході. Зазнав від них розгромної поразки під Манцикертом, потрапив до полону (1071). Перебуваючи у турецькій в'язниці був скинутий з престолу Михаїлом VII внаслідок перевороту. Після звільнення спробував повернути собі владу, але був заарештований новим режимом, осліплений і засланий до монастиря, де й помер від ран. Також — Рома́н IV.

Біографія[ред. | ред. код]

Роман IV Діоген походив із шляхетської анатолійської сім'ї. Син Костянтина Діогена і доньки візанійського принца Василія Аргира. Був архонтом (управителем) Сердіки (тепер столиця Болгарії Софія). Його військова кар'єра почалась за Костянтина X, коли він відзначився у боротьбі проти печенігів. У 1067 році його звинуватили в участі в змові проти Костянтина X, викликали в Константинополь і засудили до смерті. Однак присуд замінили засланням і після смерті Костянтина X 21 травня 1067 зовсім зняли з виконання. Його першою дружиною була Ганна, дочка болгарського царя. Вони мали сина Костянтина, який помер молодим. Після смерті Костянтина X Роман одружився з його вдовою Євдокією і отримав титул співімператора. Констянтина залучили до участі в управлінні державою.

На початку свого правління Роман успішно боровся з сельджуками. У 1071 році у Вірменії у битві при Матцикерті військове щастя відвернулося від нього. Султан Алп-Арслан його переміг, розбив його військо, а самого захопив у полон. Однак, через деякий час, після заплаченого викупу та мирного договору, його відпустили. За час полону у Константинополі пройшли зміни. Син Констянтина Х — Михайло VII зайняв трон. Роман пробував відвоювати престол, однак безуспішно. Його знову полонили, а наприкінці червня 1072 року осліпили розпеченим залізом. Через кілька днів він помер від ускладнень осліплення.

Роман був другим імператором після Валеріана, що потрапив у полон до ворога.

Сім'я[ред. | ред. код]

Докладніше: Діогени

Джерела[ред. | ред. код]

  • Коммена, А. Олексіада.
  • Kazhdan, A. Oxford Dictionary of Byzantium, Oxford University Press, 1991.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Роман IV Діоген