Ромська Кибитка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ромська Кибитка
Kali Tras
Памятник расстрелянным ромам.jpg

50°28′32″ пн. ш. 30°27′17″ сх. д. / 50.47556° пн. ш. 30.45472° сх. д. / 50.47556; 30.45472Координати: 50°28′32″ пн. ш. 30°27′17″ сх. д. / 50.47556° пн. ш. 30.45472° сх. д. / 50.47556; 30.45472
Країна

Україна Україна

Розташування Київ Бабин Яр
Автор проекту Анатолій Ігнащенко
Скульптор Анатолій Ігнащенко
Матеріал сталь
Будівництво Встановлено 23 вересня 2016, у 75-ті роковини першого масового розстрілу ромів.
Ромська Кибитка. Карта розташування: Київ
Ромська Кибитка
Ромська Кибитка (Київ)
Меморіальна табличка

Пам'ятник «Ромська Кибитка» — скульптурна композиція, яка увічнює пам'ять про жертви геноциду ромів під час Другої світової війни. Встановлена на місці розстрілу 10 тисяч мирних ромів у Бабиному Яру в роки Німецько-радянської війни[1]. Викувана з корабельної сталі на київському заводі «Кузня на Рибальському» у натуральну величину. Зображує обвиту квітами і зрешечену кулями кибитку[2]. Проект пам'ятника належить українському скульптору ромсько-польського походження лауреатові Шевченківської премії Анатолію Ігнащенку. Друга назва пам'ятника – «Чорний жах», або Калі Траш (Kali Tras) – геноцид ромів у роки Другої світової війни[3].

«Ромська Кибитка» над каньйоном Смотрича. 2008

Історія спорудження[ред.ред. код]

Створення пам'ятника було ініційоване у 1998 році Київським міським товариством історії та культури ромського народу «Романіпе». Початковий варіант був виточений з каменю та призначався для монументального комплексу жертвам Бабиного Яру. Роми підтримали ідею пам'ятника, був схід ромської громади Києва, на якому ухвалили розпочати збір коштів на пам'ятник циганам - першим жертвам Бабиного Яру. Проект було виконано безкоштовно, на заводі «Ленінська кузня» (директор Н.Вишнивецький) за символічну ціну виготовили ковані гірлянди й таблички з текстом ромською й українською мовами. Завод «Укрграніт» (директор А.Повзик) виділив кам’яні брила загальною вагою 50 тонн, на яких алмазними дисками було висічено колеса кибитки. Закам’яніла кибитка була виконана в натуральну величину з колесами, навіки вгрузлими у землю. Пам'ятник споруджувався на місці розстрілу ромів народною толокою. Студенти київських вузів, об'єднані міжнародним рухом «Громада святого Егідіо», безкоштовно вирили котлован і залили бетоном фундамент[4]. Проте чиновники відхилили цей проект та наклали заборону на будівництво[5]. Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення пам'ятник розбили на щебінь, яким згодом вимостили Хрещатик, а на фундаменті майбутнього пам'ятника був встановлений пам'ятний знак з написом «В пам'ять про ромів, розстріляних у Бабиному Яру»[6]. Після повторного виготовлення з корабельної сталі декілька років сумна колісниця простояла в гаражі в двохстах метрах від Бабиного Яру. У вересні 2001 року, під час проведення міжнародного фестивалю національних культур «Сім культур», «Ромська Кибитка» була встановлена на опорних колонах на шістдесятиметровій скелі над річкою Смотрич у Кам'янці-Подільському, на території Національного історико-архітектурного заповідника «Кам'янець». Встановлений у Кам'янці-Подільському пам'ятник містив додатковий елемент - на ланцюгу дишля[7] було підвішене колесо з символічною фігурою розіп'ятого цигана. [8]. Рішенням Кам'янець-Подільської міської ради від 12 липня 2016 року № 7/15 «Ромську Кибитку» передано Міністерству культури України.[9] [10]. Встановлено 23 вересня 2016 року у 75-у річницю першого масового розстрілу п'яти циганських таборів, яких вивезли з Куренівки[11].

Примітки[ред.ред. код]