Рондавель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рондавель
Дах рондавеля з середини

Рондавель — традиційний будинок народів банту в країнах півдня Африки.

Rondavelle sous les filaos.jpg
Rondavelle dans les Hauts de la Réunion.jpg
Rondavelle des Hauts.jpg

Поширення[ред. | ред. код]

Рондавель поширений в країнах півдня Африки, у тому числі таких як ПАР, Лесото (де він також відомий як «Мохорєв»), Свазіленд, Ботсвана та інші. У різних місцях можуть варіюватися висота стін, нахил даху та оздоблення. У ряді місць існує традиція прикраси зовнішнього боку різьбленням і розписом, тоді як в інших місцях зовнішній вигляд досить одноманітний і простий.

Вигляд[ред. | ред. код]

Рондавель зазвичай має круглу форму (звідси й назва) і традиційно виготовляється з матеріалів, доступних в природі. Стіни зазвичай робляться з каменю. Цементний розчин може складатися з піску, землі, або їх суміші з гноєм. Підлога обробляється гноєвою сумішшю з тим, щоб надати поверхні рівний вигляд. Основні елементи даху рондавеля — балки з круглого лісоматеріалу або держаки з гілок дерев, обрізаних по довжині. Дах покривається очеретом, який скріплюється з балками трав'янистими канатами. Виготовлення даху може займати від 1-2 днів до цілого року, залежно від складності її конструкції, оскільки одночасно можна прив'язувати тільки одну секцію, працюючи знизу вгору.

Використання білими поселенцями[ред. | ред. код]

Рондавель поступово почали використовувати і білі поселенці півдня Африки (приблизно з XVIII століття) і адаптували його конструкцію до традиційних для культури Заходу будівельним матеріалам і методам. В даний час рондавель не надто поширений в містах, населених переважно білими, проте часто зустрічається на фермах або як форма котеджів для відпочинку на вихідних. Іноді зовнішній вигляд рондавелей навмисно «африканізується», щоб залучити туристів. За винятком рондавелей, які виготовляються на будівельних фабриках цілком, звичайний матеріал для даху — очерет, оскільки виготовити конічний дах з іншого матеріалу важко.

Див. також[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]