Рондане

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шаблон:Гірський район

Про вірш Осмунна Улавссона Віньє, див. Ved Rundarne.

Рондане — це гірський район в Оппланні та Гедмарку. Його територія входить до складу національного парку Рондане. Рондане простягається від Атндален на сході до Брокдалена на заході та від Іллманндален на півдні до Дьоролен на півночі. До масиву входять вершини понад 2000 метрів, найвища серед яких Рондслоттет (2 178 м).

Назва[ред. | ред. код]

Назва Rondane може бути пов’язана з тим, що гори виглядають круглими (rund — круглий) з певних ракурсiв. Про це свідчить застаріле написання топоніму «Rundarne» (наприклад, у вірші Ved Rundarne Осмунна Улавссона Віньє). Інша версiя[1] пов’язана зi старонорвезьким rǫnd («видовжений», «стрiчка»), що вказує на форму озера Rondvatnet, вiд якого походять назви всiх навколишнiх гiр. Цей корiнь зустрiчається, зокрема, в назвi озера Randsfjorden, що теж має видовжену форму.

Географія[ред. | ред. код]

На території парку десять вершин висотою понад 2000 м. Найвища точка — вершина Рондеслотте — має висоту 2178 м. Найнижча точка знаходиться трохи нижче лiнiї лiсу, приблизно на рiвнi 1000–1100 м. Найглибша долина з озером Rondvatnet знаходиться мiж масивами Стурронден–Рондеслотте та Smiubelgen. Гiрськi плато розрiзанi глибокими долинами з пласким кам’янистим дном. Кiлькiсть опадiв недостатня для формування льодовикiв, але зустрiчаються снiжники. Рельєф Rondane сформувався наприкiнцi Льодовикової ери. Зустрiчаються золлi, ескери та невеликi каньйони, утворенi пiд впливом таїння льодових щитiв.

Вершини висотою понад 2 000 м:

 • Rondslottet – 2 178 м
 • Стурронден – 2 138 м
 • Хьоґронден – 2 115 м
 • Західний Міттронден – 2 060 м
 • Віньєронден – 2 044 м
 • Східний Міттронден – 2 024 м
 • Троллтінден – 2 018 м
 • Стурсмеден – 2 016 м
 • Діґерронден – 2 016 м
 • Веслесмеден – 2 015 м

Флора й фауна[ред. | ред. код]

Разом iз нацiональними парками Довре та Довреф'єлле Сюнндаліф'єлла, Рондане утворює найбiльшу в Європi неперервну дiлянку дикої природи, на якiй зустрiчається пiвнiчний олень, за збереження якого Норвегiя несе особливу вiдповiдальнiсть[2]. Крiм пiвнiчного оленя на територiї нацiонального парку зрiдка зустрiчається лось, мускусний бик, росомаха, рись i ведмiдь. Рослиннiсть є достатньо бiдною. Переважають мхи й лишайники, що складають основу рацiону пiвнiчних оленiв а також утворюють добриво для бiльш вибагливих рослин, якими харчуються мишi й лемiнги. Лишайник ризокарпон добре почувається на камiннi Рондане, завдяки чому в пейзажi переважають впiзнаванi жовто-зеленi кольори[3].

Природоохоронна діяльність[ред. | ред. код]

Нацiональний парк Рондане, на території якого знаходиться гірський масив, заснований 21 грудня 1962 р., є найстарiшим нацiональним парком країни. В 2003 р. площа парку збiльшилася бiльше нiж в 1,5 рази. Розширення територiї нацiонального парку зумовлено прагненням забезпечити належнi умови проживання популяцiї диких оленiв.

Rondane став першим нацiональним парком з кiлькох причин. З одного боку, цей район розглядався як безперспективний для розвитку енергетики й гiрничодобувної промисловостi. З iншого боку, своєю появою нацiональний парк зобов’язаний зусиллям мiсцевих громад i особливо Нурманна Хайткеттера (Normann Heitkøtter), що зробив найбiльший особистий внесок у збереження територiї[4].

«Не треба менi говорити, що пiвнiчний олень має втiху з життя на узбiччi дороги, а природною домiвкою гiрської курiпки є гора смiття, що виростає поряд iз незлiченними будинками. Нiхто не сперечається з тим, що нам потрiбнi дороги й будинки. Нам лишень потрiбно зарезервувати деякi територiї, доки не стало занадто пiзно». Нурманн Хайткеттер, щорiчник DNT, 1960 р.

Туризм[ред. | ред. код]

Рондане один з найбільш відвідуваних районів для пішохідного туризму та гірського туризму як влітку, так і взимку. Територією масиву проходить ряд маркованих туристичних маршрутів, що обслуговуються організацією DNT. Початковими точками маршрутів можуть служити туристичні притулки Рондвассбю[5] та Бйорнголла на півдні або Дьоролсетер на півночі. Засновники парку вiдмовилися вiд прокладання маршрутiв i будiвництва кемпiнгiв поряд iз мiсцями проживання оленiв. Деякi маршрути зазнали змiн протягом останнiх рокiв з цієї ж причини.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Rondane - Norske Naturperler. naturperler.com. Архів оригіналу за 2016-06-08. Процитовано 2018-03-31. 
 2. Rondane - Norske Naturperler. naturperler.com. Архів оригіналу за 2016-06-08. Процитовано 2018-03-31. 
 3. Rondane - Norske Naturperler. naturperler.com. Архів оригіналу за 2016-06-08. Процитовано 2018-03-31. 
 4. NRK. Historien om Rondane nasjonalpark. NRK (no). Процитовано 2018-03-31. 
 5. Forside - Rondvassbu. rondvassbu.dnt.no. Процитовано 2018-03-31. 

Посилання[ред. | ред. код]

Kategori:Landskap i Norge