Роніни Ако

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
47 ронінів атакують садибу Кіри Йосінаки (укійо-е Кацусіки Хокусая).

Роніни Ако́ (яп. 赤穂浪士, あこうろうし) — 47 самураїв-ронінів[1], колишніх васалів хану Ако́, які у січні 1703 року помстилися Кірі Йосінаці за свого сюзерена Асано Наґанорі.

Короткі відомості[ред. | ред. код]

У 1701 році володар Ако-хану, Асано Наґанорі, був відповідальним за прийняття імператорських послів у сьоґунському замку Едо. Його недруг, Кіра Йосінака, рід якого здавна виконував обов'язки посередника між сьоґунатом і монаршим двором, навмисно образив Наґанорі. Останній, розлютившись поранив кривдника, але тим самим порушив табу на оголення меча і двобої у замку найвищого самурайського правителя Японії. Наґанорі покарали вчиненням ритуального самогубства — сеппуку, а його Ако-хан конфіскувала центральна влада.

Колишні васали цього хану, які втратили свого сюзерена та землі, терпеливо зносили покарання від влади. Очолювані старійшиною Оісі Йосітакою, вони таємно виношували план помсти. Вдосвіта, 14 грудня 1702 року[2] 47 месників вторглися до садиби Кіри Йосінаки і здобули його голову. Влада схопила їх і змусила усіх вчинити сеппуку за порушення законів країни. Помилуваний був лише один, Терасака Кітіемон, самурай рангу рядового піхотинця асіґару.

Тема помсти 47 ронінів набула популярності у японському мистецтві. На її основі були складені вистави театрів дзюрурі і кабукі, які отримали назву Тюсінґура — «Комора вірних васалів».

У сучасній Японії 47 самураїв з Ако-хану вважаються взірцем відданості і вірності. Їх вшановують як національних героїв.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. самураї, що втратили свого господаря, сюзерена.
  2. за японським календарем 15 число 12 місяця попереднього року

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • 『新編 日本史辞典』 (Нове видання. Словник історії Японії) 京大日本史辞典編纂会、東京創元社、1994. — P.9.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Ронін