Рорик Ютландський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Рорик Ютландський
Hrørek
Rorik by H. W. Koekkoek.jpg
Рорик Ютландський
Народився 9 століття
Помер близько 879 р.
ймовірно Новгород
Національність Русь (данець)
Ім'я при народженні старосканд. Hrørek, Hrœrekr
Діяльність вікінг
Титул конунг
Конфесія язичник
Батько Anulo[d]
Дружина Сфандірь
Діти Ігор

Рорик Ютландський (старосканд. Hrørek, Hrœrekr, лат. Roric, Rorich, Rorik) — данський конунг на службі у Каролінгів. Згадується франкськими хроніками як правитель Дорестаду та ряду фризьких земель між 841 та 873 роками.

Походження[ред.ред. код]

Родовід Роріка не цілком зрозумілий. Очевидно, він належав до династії Скьольдунгів, яка правила в Хедебю. Його дядьком, був Ютландський конунг Гаральд Клак, проте хто з братів Гаральда був батьком Роріка — питання відкрите. Є припущення, що Рорік народився після 810 року. За іншою версію Рорик був сином «морського конунга» Хальвдана Старого сина Ейстейна, відомого за «Сагою про Хальвдана, сина Ейстейна» (Hálfdanar saga Eysteinssonar)[1], і братом Гаральда.

Біографія[ред.ред. код]

Брат, або дядько Рорика, Гаральд Клак помер на початку 840‑х років. Після цього Рорик втратив графство Рустрінген у Фрисландії, посварився з імператором Лотарем, можливо, навіть, був ув'язнений, втік і став «морським конунгом», себто піратом, нападаючи на фризькі береги.

У 846 р. Рорик спалив Дорестад майже на очах у імператора Лотаря, який знаходився у Німвегені. У 850 р. для нападу на Англію Рюрик зібрав потужний флот у 350 дракарів. З цим флотом він силою захопив той же Дорестад. Дорестад був значним портом не тільки Фрисландії, але й всієї імперії на побережжі Північного моря. Після цього імператор Лотар був змушений повернути Рорику володіння у Фрисландії як імперський лен, який той був зобов'язаний захищати. З цього часу соратником Рорика став син Гаральда Клака — Готфрід.

У 857 році новий конунг Данії Хорік ІІ (854—867/873) надав Рорику частину своїх земель між Північним морем і річкою Ейдер. Очевидно в такий спосіб він досягнув компромісу з одним з претендентів на данський престол.

У 863 та 867 роках велика флотилія Рорика двічі здійснила набіг на прирейнські землі імператора Лотаря.

По смерті Лотаря Рюрик звернувся до Карла Лисого, з яким зустрівся двічі, — у 870 та 872 рр., причому на другій зустрічі він був з молодшим сином Гаральда Клака — Родульфом. У 873 р. Рюрику були повернені володіння у Фрисландії, після чого він присягнув Карлу Лисому. Однак в тому ж 873 р. Рорик присягнув братові Карла — Людовику Німецькому. І після цього західні джерела про нього не згадують.

У 882 р. володіння Рорика у Фрисландії від імператора Карла ІІІ Товстого отримав Готфрід, старший син Гаральда Клака. Таким чином можна стверджувати, що до 882 р. Рорик вже помер.

Рорик і Рюрик[ред.ред. код]

Ряд істориків ототожнюють Рорика Ютландського з Рюриком.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Hálfdanar saga Eysteinssonar // Fornaldarsögur Norðurlanda / Utg. av Guðni Jónsson, Bjarni Vilhjjálmsson.Bd. 3. Reykjavik, 1944. Bl. 283—319

Джерела та література[ред.ред. код]

  • Пчелов Е. В. Рюрик / Жизнь замечательных людей. Вып.1477 (1277). Москва, 2010. 336 с. (рос.)
  • Рыбаков Б. А. Киевская Русь и русские княжества XII—XIII веков. Издательство: Наука 1982, С.299 (рос.)
  • Войтович Л. В. Князь Рюрик (Славетні постаті Середньовіччя. — Вип. 4). — Біла Церква: Вид. Пшонківський О. В., 2014. — 128.с., іл.