Рорик Ютландський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рорик Ютландський

Hrørek

Rorik by H. W. Koekkoek.jpg
Рорик Ютландський
Народився близько 810
Помер близько 879 р.
ймовірно Новгород
Національність Русь (данець)
Ім'я при народженні старосканд. Hrørek, Hrœrekr
Діяльність вікінг
Титул конунг
Конфесія язичник
Батько Anulo[d]
Дружина Сфандірь
Діти Ігор

Рорик Ютландський (старосканд. Hrørek, Hrœrekr, лат. Roric, Rorich, Rorik) — данський конунг на службі у Каролінгів. Згадується франкськими хроніками як правитель Дорестаду та ряду фризьких земель між 841 та 873 роками.

Походження[ред.ред. код]

Родовід Роріка не цілком зрозумілий. Очевидно, він належав до династії Скьольдунгів, яка правила в Хедебю. Його дядьком, був Ютландський конунг Гаральд Клак, проте хто з братів Гаральда був батьком Роріка — питання відкрите. Є припущення, що Рорік народився після 810 року. За іншою версію Рорик був сином «морського конунга» Хальвдана Старого сина Ейстейна, відомого за «Сагою про Хальвдана, сина Ейстейна» (Hálfdanar saga Eysteinssonar)[1], і братом Гаральда.

Біографія[ред.ред. код]

Брат, або дядько Рорика, Гаральд Клак помер на початку 840‑х років. Після цього Рорик втратив графство Рустрінген у Фрісландії, посварився з імператором Лотарем, можливо, навіть, був ув'язнений, втік і став «морським конунгом», себто піратом, нападаючи на фрізькі береги.

У 846 р. Рорик спалив Дорестад майже на очах у імператора Лотаря, який знаходився у Німвегені. У 850 р. для нападу на Англію Рюрик зібрав потужний флот у 350 дракарів. З цим флотом він силою захопив той же Дорестад. Дорестад був значним портом не тільки Фрісландії, але й всієї імперії на побережжі Північного моря. Після цього імператор Лотар був змушений повернути Рорику володіння у Фрісландії як імперський лен, який той був зобов'язаний захищати. З цього часу соратником Рорика став син Гаральда Клака — Готфрід.

У 857 році новий конунг Данії Хорік ІІ (854—867/873) надав Рорику частину своїх земель між Північним морем і річкою Ейдер. Очевидно в такий спосіб він досягнув компромісу з одним з претендентів на данський престол.

У 863 та 867 роках велика флотилія Рорика двічі здійснила набіг на прирейнські землі імператора Лотаря.

По смерті Лотаря Рюрик звернувся до Карла Лисого, з яким зустрівся двічі, — у 870 та 872 рр., причому на другій зустрічі він був з молодшим сином Гаральда Клака — Родульфом. У 873 р. Рюрику були повернені володіння у Фрисландії, після чого він присягнув Карлу Лисому. Однак в тому ж 873 р. Рорик присягнув братові Карла — Людовику Німецькому. І після цього західні джерела про нього не згадують.

У 882 р. володіння Рорика у Фрісландії від імператора Карла ІІІ Товстого отримав Готфрід, старший син Гаральда Клака. Таким чином можна стверджувати, що до 882 р. Рорик вже помер.

Рорик і Рюрик[ред.ред. код]

Ряд істориків ототожнюють Рорика Ютландського з Рюриком.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Hálfdanar saga Eysteinssonar // Fornaldarsögur Norðurlanda / Utg. av Guðni Jónsson, Bjarni Vilhjjálmsson.Bd. 3. Reykjavik, 1944. Bl. 283—319

Джерела та література[ред.ред. код]

  • Пчелов Е. В. Рюрик / Жизнь замечательных людей. Вып.1477 (1277). Москва, 2010. 336 с. (рос.)
  • Рыбаков Б. А. Киевская Русь и русские княжества XII—XIII веков. Издательство: Наука 1982, С.299 (рос.)
  • Войтович Л. В. Князь Рюрик (Славетні постаті Середньовіччя. — Вип. 4). — Біла Церква: Вид. Пшонківський О. В., 2014. — 128.с., іл.