Російська колонізація Прикам'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
К. Лєбєдєв. «Освоєння руськими нових земель». Папір, акварель. 1904

Руська колонізація Прикам'я — тривалий процес русифікації Великого князівства Пермського, що проводиться Руським царством, а потім і взагалі процес захоплення пермських земель руськими колонізаторами. Документально зафіксовано перше вторгнення в XII в. на територію Прикам'я загону володимиро-суздальських князів. Перші поселення руських в Прикамье з'являються в XIII—XIV ст. і пов'язані з монголо-татарською навалою, що призвів до переселення сюди руського й неруського населення. Ранні поселення розміщувалися на пам'ятниках родановськiй археологічної культури і були змішаними за етнічним складом. Спочатку поселенци жили в союзі з місцевим населенням, поки мерзенні плани Москви і Новгорода не набрали чинності у XV столiттi.

У XIV—XV ст. йшла боротьба за політичний та економічний вплив над Прикам'я між Новгородською землею і Московським князівством, що закінчилася перемогою останнього. У XV в. на території Прикам'я з'являються перші руські міські поселення. Серйозна перемога Москви над пермським народом є хрещення Великого князівства Пермського. Офіційною датою хрещення Пермі Великої вважається 1462. З середини XVI в. починається новий етап колонізації Прикам'я, пов'язаний з діяльністю солепромисловцiв Строганових. У цей час різко збільшується приплив руського населення в край, зростає число руських поселень. Але з цим посилюється гніт на місцеве населення. Люди, які хотіли незалежності своєї держави або зневажали руський уряд, відчули на собі всі звірства і жорстокість окупантів. На території колишнього Великого князівства Пермського прокотилася серія вбивств і страт над пермським народом, надалі частина якого була змушена емігрувати на територію сучасного Комі-Перм'яцького округу.

Література[ред. | ред. код]

  • Оборін В. А. Заселення і освоєння Уралу наприкінці XI — початку XVII ст. Іркутськ, 1990; (рос.)
  • Вершинін Е. В. І ще раз про князів Вимскіх і Велікопермскіх / / Проблеми історії Росії. Вип.3. Екатеринбург, 2000; (рос.)