Російський мат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Російський мат (рос. Русский мат) — різновид ненормативної лексики в російській мові.

Використання мату вважається неприйнятним в пристойному суспільстві і в літературі, і, зазвичай, цензурується в періодичному друці, на телебаченні, радіо і в інших ЗМІ. Попри це, вживання мату традиційно дуже широко розповсюджене в російській розмовній мові у найрізноманітніших вікових групах суспільства. Зустрічається він також і в сучасній літературі (В. О. Пелевін, В. Г. Сорокін, М. І. Веллер, М. І. Волохов та ін.) і пісенній творчості. Відомі і більше ранні випадки вживання (у тому числі у вигляді «ребусів» з крапочками) мату в літературі, зокрема, в творах класичних авторів: Пушкіна, Маяковського та інші.

Використання в давні часи[ред.ред. код]

Російський мат існує досить довго і бере свій початок від періоду до створення Московського князівства[1][неавторитетне джерело]. Специфіка вживання деяких виразів коментується в «Російсько-англійському словнику-щоденнику» Річарда Джемса (1618—1619). На поширеність матірної лайки в російській розмовній мові XVI — XVII століть вказують як записки іноземних мандрівників (наприклад, Олеарія), так і російські повчання того часу. Анонімне «Повчання про матірну лайку», яке Д. М. Буланін датує XVII століттям, вказувало на те, що такою лайкою ображаються три матері: Мати Божа, рідна мати кожної людини і Мати Земля[2].

Російський філолог Б. А. Успенський виявляє ряд стійких асоціацій «основної формули» російського мату:

  • Зв'язок із землею і її оскверненням.
  • Зв'язок з батьками.
  • Уявлення про опускання і провалення землі, її горіння і трясіння.

Використання в Україні[ред.ред. код]

В українській мові російський мат[Джерело?] зараз широко використовується. Однак слід зазначити, що хоч використання мату як лайки дійсно в значній мірі запозичене, але самі лайливі слова в абсолютній більшості є питомо українськими, а не російськими чи татарськими запозиченнями[3]. Збіг їх з російськими є природнім оскільки в основному це слова дуже давнього походження що виводяться ще з загальноіндоєвропейських коренів.

Згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, публічне вживання нецензурної лайки може розцінюватися як дрібне хуліганство (стаття 173), що карається штрафом або адміністративним арештом.

Примітки[ред.ред. код]

  1. ПРОИСХОЖДЕНИЕ РУССКОГО МАТА, Артем ДЕНИКИН (рос.)
  2. Тичина, Болеслав (1939). Порівняльний глосарій лексики східнослов'янських мов (укр.). Lwów. с. 72–73. 
  3. «ПО МАТІНЦІ!»

Посилання[ред.ред. код]


Мовознавство Це незавершена стаття з мовознавства.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Росії Це незавершена стаття про Росію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.