Рот Фронт (вітання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рот Фронт
Зображення
CMNS: Рот Фронт у Вікісховищі
Жест на плакаті Ради оборони Мадрида, 1937
Жест на плакаті партії ПОУМ, 1936 (ліва рука)
Жест партії ФРЕЛІМО, Мозамбік, зображений на радянській марці на честь 25-річчя заснування партії

Рот Фронт (нім. Rotfront від Rote Front - червоний фронт) - міжнародне вітання; жест: піднята в напівзгині (або майже розпрямлена) рука (зазвичай права) з повернутим від себе стиснутим кулаком.

Історія

[ред. | ред. код]

Застосовувався Німеччини з кінця ХІХ століття як робоче вітання.

Після Першої світової війни жест символізував приналежність чи солідарність із німецьким «Рот Фронтом», створеним на початку 1920-х. Його члени вітали один одного, різко викидаючи праву руку зі стиснутим кулаком догори. Значок організації був стислим кулаком.

У Німеччині, з приходом у 1933 Гітлера до влади, вітанням користуватися стало вкрай небезпечно. Лідер німецьких комуністів Ернст Тельман писав:

У січні 1934 чотири гестапівські чиновники в автомобілі доставили мене з Моабіта в центральне гестапо (Берлін, Принц-Альбрехтштрассе). Прямо з машини мене провели до кімнати, що була на четвертому поверсі. Там мене зустріли вісім гестапівських чиновників середнього та вищого рангу, які знущально підняли кулаки на кшталт привітання «Рот Фронт!»[1].

Найширшу популярність вітання здобуло у всьому світі як символ боротьби з фашизмом у 1930-х, особливо під час громадянської війни в Іспанії. Жест символізував єдність пролетаріату всіх країн та готовність до кінця боротися за перемогу Інтернаціоналу.

Привітання було також дуже поширене в СРСР серед комсомольців, комуністів та молоді взагалі з кінця 1920-х до закінчення громадянської війни в Іспанії (1939); також застосовувався під час війни (зокрема, так вітали вступ Червоної Армії болгари у вересні 1944[2] та в'язні нацистських концтаборів). Після війни жест став неформальним символом багатьох організацій в'язнів німецьких концтаборів. У Народній Соціалістичній Республіці Албанії він застосовувався не лише як партійне вітання, але також був обов'язковим у збройних силах НСРА та піонерської організації.

В даний час жест набув популярності серед ліворадикалів.

Графічний символ стисненого кулака, що вже використовувався в 1917 американською революційно-синдикалістською профспілкою «Індустріальні робітники світу», був популяризований після Другої світової війни мексиканською Майстернею народної графіки і узятий на озброєння багатьма політичними рухами — спочатку переважно посттроцькістської Міжнародної соціалістичної тенденції і був надмірно поширений у візуальній агітації «нових лівих» 1960-х — включаючи протести «Червоного травня» у Франції або «Студентський координаційний комітет ненасильницьких дій», «Студентів за демократичне суспільство» та афроамериканських прихильників. Але потім поширився і серед інших течій.

Широку популярність отримав випадок на літніх Олімпійських іграх 1968 в Мехіко, коли призери - афроамериканські легкоатлети Томмі Сміт і Джон Карлос - під час церемонії нагородження та виконання гімну США підняли стислі кулаки на знак протесту проти расизму в США.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Отрывки из писем Эрнста Тельмана. Архів оригіналу за 1 грудня 2018. Процитовано 12 лютого 2023.
  2. Вязанкин И. А. За строкой боевого донесения

Посилання

[ред. | ред. код]