Рош га-Шана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Rosh Hashana.jpeg

Рош га-Шана (івр. רֹאשׁ הַשָּׁנָה‎, «голова року») — Свято початку нового року для усіх, хто сповідує юдаїзм. Відзначають 1 та 2-го тішрею, що зазвичай припадає на кінець вересня — початок жовтня. За традицією цей день не може припадати на неділю, середу чи п'ятницю.

Значення[ред. | ред. код]

Мішна, окрім рош га-шана, початком нового року називає ще кілька днів від яких ведуть відлік років для різних цілей. Так рош га-шана використовують для відліку ювілейних та суботніх років[he].

За віруваннями юдеїв в рош га-шана Бог визначає долю людини на наступний рік, проте це рішення не остаточне і протягом наступних десяти днів може бути змінене. Тож, з початком нового року починаються десять днів каяття протягом яких віруючі сподіваються отримати сприятливе рішення, яке буде остаточно затверджене на десятий день.

Біблійні події що сталися на рош га-шана[ред. | ред. код]

На думку рабі Еліезера в цей день Бог закінчив створення усесвіту створивши перших людей.

Голуб, що його послав Ной, не повернувся до ковчегу. Земля висохла після потопуБут.8-13

Традиції[ред. | ред. код]

Вітальна листівка, Австрія, 1904 рік
Вітальна листівка, 1910 рік

Традиційне вітання на Свято: «Шана това у-метука!» (івр. שנה טובה ומתוקה!‎) — Гарного та солодкого року!

Сурміння у шофар[ред. | ред. код]

Сурміння у шофар, між 1934—1939 роками
Молитва та сурміння у шофар
Єменський шофар з рогу антилопи куду

Звук шофара означає, що людина повинна подумки озирнутися на минулий рік, згадати свої помилки і проаналізувати свої вчинки

Ташліх[ред. | ред. код]

Докладніше: Ташліх
Молитва у парку Рамат Ґану

Наприкінці першого або другого, якщо перший день припадає на суботу, дня свята прийнято збиратися на березі водойми та вивертаючи кишені викидати в воду крихти що залишилися в них. Традиція базується на словах пророка Михея

«Знов над нами Він зми́лується, наші провини пото́пче, — Ти кинеш у морську́ глибочі́нь усі наші гріхи.».

Мих. 7:19

Назва ташліх івр. תשליך‎ — у перекладі «ти викинеш» також пов'язана з пророцтвом. Під час молитов читають уривки з книги пророка Михея (Мих. 7:18-20) та, подекуди, псалми.

Ані у Талмуді, ані у роботах ранніх рабинів такий ритуал не згадується і на загальну думку виник у Німеччині близько XV століття[1].

Святкова трапеза[ред. | ред. код]

Традиційні святкові наїдки: яблука з медом, свіжі та в'ялені фініки, гранат та цибуля-пір

Святкування рош га-шана супроводжується особливою сімейною трапезою, під час якої потрібно спожити певні продукти, що символізують щось хороше, і сподівання знайти це в новому році. Символіка цих продуктів заснована на грі їх назв на івриті, яка пов'язана з певною надією, яку хочеться здійснити в новому році.

Під час споживання того чи іншого продукту промовляють відповідне побажання:

  • цибуля-пір — «Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб недруги наші були відсічені»
  • буряк — «Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб не стало у нас супротивників»
  • фініки — «Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб вороги наші зникли з лиця землі»
  • морква — «Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб не було вироку проти нас і щоб заслуги наші були зачитані перед Тобою»
  • гранат — «Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб примножилися наші заслуги як зерна граната»

Під час Рош га-Шана є звичай їсти круглі хліби, що називаються хала, їх форма нагадує про завершення ще одного кола (року) і про початок нового кола життя. Їдять яблука з медом, щоб рік був солодким, як мед, і гранати, щоб добрі справи і вчинки примножувалися, як зернятка в цьому плоді. Також їдять фаршировану рибу — ґефілте фіш. На тарілці з рибною стравою обов'язково повинна лежати її голова, яка символізує Голову Року — «Рош га-Шана». Також на святковому столі бажано мати моркву, нарізану кружальцями — вона символізує золоті монети. Ще традиційно їдять фініки, на івриті назва фрукта звучить як «тамар» (у перекладі «закінчилася гіркота») і разом зі з'їденим фініком усе погане залишається в старому році.[2]

В Україні[ред. | ред. код]

Хасид в Умані дме у шофар

В Україні свято відоме завдяки паломництву до могили цадика Нахмана. В останній рік свого життя засновник течії брацлавського хасидизму закликав усіх послідовників провести свято разом з ним. Його учні, на чолі з Натаном витлумачили це як заклик до відвідин могили вчителя.

Попри те що деякі авторитетні рабини не схвалюють[3] традицію паломництва, відзначаючи важливість зустрічі свята з сім'єю та недоцільність залишати Ізраїль[4][5], вона є досить популярною як серед хасидів, так і, взагалі, серед юдеїв-вірян.

Щороку приїзд до Умані значної кількості прочан та пов'язані з ним інфраструктурні та міжнаціональні проблеми висвітлюється місцевими та центральними ЗМІ, створюючи хибне враження що відвідання могил праведників є центральною подією свята чи, навіть, всього життя вірянина[6][7][8].

Віряни-юдеї України зустрічати свято вдома, та за можливості, відвідують синагогу для спільної молитви та виконання пов'язаних зі святом ритуалів[9].

2022 року, попри повномасштабне вторгнення росіян до України, хасиди прибули до Умані на святкування[10].

Дати свята в найближчі роки[11][ред. | ред. код]

Рік за юдейським календарем Рік за григоріанським літосчисленням Починається ввечері Закінчується ввечері
5780 תש"פ 2019 29 вересня 1 жовтня
5781 תשפ"א 2020 18 вересня 20 вересня
5782 תשפ"ב 2021 6 вересня 8 вересня
5783 תשפ"ג 2022 25 вересня 27 вересня
5784 תשפ"ד 2023 15 вересня 17 вересня
5785 תשפ"ה 2024 2 жовтня 4 жовтня
5786 תשפ"ו 2025 22 вересня 24 вересня
5787 תשפ"ז 2026 11 вересня 13 вересня
5788 תשפ"ח 2027 1 жовтня 3 жовтня
5789 תשפ"ט 2028 20 вересня 22 вересня
5790 תש"צ 2029 9 вересня 11 жовтня

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]