Руда масть

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рудий кінь.

Руд́а масть — одна з базових мастей коней, що характеризується наявністю пігменту феомеланіну, меланіну, що відповідає за рудий колір шерсті та волосся. Руді лошата зазвичай народжуються світлішими, ніж дорослі руді коні, а колір шкіри при народженні рожевий або рожевувато-сірий, що впродовж перших днів життя темніє до темно-сірого відтінку і таким залишається на все життя.

Опис[ред. | ред. код]

Головні ознаки[ред. | ред. код]

 • Рівномірне руде забарвлення голови, тулуба, кінцівок, гриви і хвоста, що є типовим відтінком рудої масті. Інші відтінки рудої генетично ідентичні до типового прояву цієї масті, тому відтінок описується окремо від самої назви масті.
 • Колір шкіри, копитного рогу - темно-сірий за замовчуванням, коли немає білих відмітин або інших факторів впливу, незалежних від рудої масті.

Відтінки рудої масті[ред. | ред. код]

Відтінки — лише візуальна характеристика масті коней, що не має генетичного підпорядкування, оскільки відтінок однієї і тої самої масті може суттєво змінюватися під впливом навколишнього середовища та на різних стадіях розвитку організму (впродовж життя коня). Спрогнозувати відтінок рудої масті у лошати неможливо: усі коні рудої масті, навіть найтемніші в дорослому віці, народжуються рудими і лише з віком мають можливість змінювати відтінок на інший. Виділяють наступні відтінки рудої масті коней:

 • Світло-руда
 • Руда
 • Темно-руда
 • Бура
 • Вугільно-руда
 • Руда з освітленим захисним волоссям
 • Ігренева
Коні породи хафлінгер рудої масті з освітленим захисним волоссям та ігреневого відтінків.
Коні породи хафлінгер рудої масті з освітленим захисним волоссям, ігреневого та світло-ігреневого відтінків.

З розумінням таких відтінків, як світло-руда і темно-руда все досить просто: це або світліший - світло-рудої, або темніший (насиченіший) - у темно-рудої, за типовий прояв кольору шерсті і волосся рудої масті, головною ознакою таких відтінків є рівномірний прояв освітлення чи затемнення відповідно, у випадку якщо зміна кольору нерівномірна - ви маєте справу з іншими відтінками рудої масті. Стосовно визначення інших відтінків рудої масті все стає складнішим: досить часто відомості про них протирічні, а деколи опис з затверджених документів зовсім не відповідає дійсності, тому для уникнення плутанини було узагальнено всю наявну інформацію, в тому числі з іншомовних джерел.

Бура має темінший, насиченіший колір тулуба за типовий прояв рудої масті, але захисне волосся (грива, хвіст, фризи) залишаються рудими, що відрізняє буру від темно-рудої.

Вугільно-руда має окремі затемнені області на тілі рудого коня, це, наприклад темніший колір захисного волосся та затемнені області суглобів та пут коня. Нерідко вугільно-руда поєднується з іншими відтінками рудої масті, наприклад, з темно-рудою, і тоді кінь виглядає настільки темним, що його масть легко сплутати з вороною, бо кінь виглядає майже чорним, проте генетично він рудий.

Зрідка тулуб, грива і хвіст бувають настільки темного відтінку, що нагадують прояв наявності чорного пігменту у волоссі, проте насправді це лише значне накопичення рудого. Для того, щоб не сплутати такого коня з гнідим чи вороним, варто подивитися на його ноги: якщо вони не чорні та не контрастують на фоні тулуба, то кінь рудий. У разі сумніву варто звертати особливу увагу на область пута та голови коня, саме там потрібно виявити або спростувати на наявність рудий колір шерсті.

Кінь торійської породи темно-рудої масті.
Кінь торійської породи темно-рудої масті.

Руда з освітленим захисним волоссям і ігренева подібні між собою наявністю білих гриви, хвоста, фризів, проте різниця між ними в мінливості і яскравості прояву: за ігреневого відтінку рудої масті захисне волосся завжди вибілене і в гриві, і в хвості, освітлене на постійній основі, в той час як у рудої з освітленим захисним волоссям може бути білим лише хвіст або лише грива, і до того ж, колір волосся повсякчас може змінюватись на інший протягом всього життя коня. Ігренева може поєднуватись з іншими відтінками рудої масті, проте головною умовою виділення окремого відтінку залишається позбавлене кольору захисне волосся - світло-ігренева, типова ігренева, темно-ігренева.

У складних випадках звертаються до спеціалістів та ДНК-тестування на відповідність генотипу рудої масті.

Поширення[ред. | ред. код]

Коні шварцвальдської породи темно-ігреневого та бурого відтінків рудої масті.
Коні шварцвальдської породи темно-ігреневого та бурого відтінків рудої масті.

Руда масть зустрічається в багатьох породах коней і в деяких є єдиною, ця масть вважається найпростішою для виокремлення в цілій популяції, адже вона не має можливості розщепитись на інші, на відміну від гнідої та вороної мастей. Деякі породи коней мають особливі відтінки рудої масті, які умовно закріплені в окремих популяціях донських коней та кабардинців (вугільно-рудий відтінок, золотистий блиск шерсті), хафлінгерів (ігренева та руда з освітленим захисним волоссям), шварцвальдців та норікерів (бура, темно-ігренева, вугільно-ігренева), коней породи морган (вугільно-руда, вугільно-бура), хоча різноманіття відтінків рудої масті може бути притаманним будь-якій породі, де є руда масть - андалузький, арабський чистокровний, арденський, бельгійський робочий, будьонівський, лузитанський, новоолександрівський ваговоз, чистокровний верховий, український верховий тощо.

Кінь донської породи вугільно-рудої масті.
Кінь донської породи вугільно-рудої масті.

Ген Extension[ред. | ред. код]

За руду масть відповідає рецесивний алель ("е") гену Extension. Цей ген є своєрідним перемикачем між вороною та рудою мастю. Лише тоді, коли цей ген знаходиться в рецесивно-гомозиготному стані (ее), "чорний" пігмент відсутній у шерсті та волоссі, натомість синтезується "рудий" тип пігменту – феомеланін. Коні з генотипом ее мають фенотип рудої масті, окрім випадків, коли присутні інші гени, що впливають на масть коня. Руда масть є однією з базових, це означає, що вона також відповідає за конкретні похідні масті: солову, ізабеллову (вершкову), кауру, рудо-рябу, рудо-чубару, золоту шампанську, рудо-чалу та їх комбінації, навіть у сірої та білої мастей вона може виступати базовою мастю (окрім випадків, коли базова масть ворона або гніда).

Символізм[ред. | ред. код]

Руду масть коней можна спостерігати на найрізноманітніших витворах мистецтва, як минулого, так і сучасного. Багато відомих коней були рудої масті, які досягли успіху як в спорті, так і в кіннозаводстві в цілому.

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Руда масть
 2. Базові масті коня