Рукопис, знайдений у Сарагосі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рукопис, знайдений у Сарагосі
Manuscrit trouvé à Saragosse
Jan Potocki (1761-1815).jpg
Ян Потоцький (1761-1815)
Жанр роман
Автор Ян Потоцький
Мова французька
Написано 1797-1815
Опубліковано СПб, 1803; українською (2015, «Піраміда»)
Видання Q63068695? і Q63068726?
Переклад Віктор Дмитрук (з польської, 2015)

«Рукопис, знайдений у Сарагосі» (фр. «Manuscrit trouvé à Saragosse», пол. «Rękopis znaleziony w Saragossie») — незавершений франкомовний пригодницько-містичний роман польського аристократа Яна Потоцького. Перші розділи роману були опубліковані в 1797 році. У подальшому Потоцький, поступово дописуючи, публікував нові розділи аж до свого самогубства у 1815 р. Прижиттєві видання «Рукопису...» виходили анонімно.

Деякі частини оригінального франкомовного рукопису згодом були втрачені. Та, на щастя, у 1847 році оригінальний "Рукопис..." був перекладений польською мовою (Едмунд Хоєцький), тому у всіх подальших виданнях книги (в тому числі й французькою мовою) переклад втрачених франкомовних оригінальних частин робився із відповідного польського видання [1].

Автор, створюючи по суті перший польський роман, вклав у нього складний і заплутаний зміст, який у тій чи іншій мірі пов’язаний з його власними блуканнями та роздумами. Це не означає, звичайно, що "Рукопис..." автобіографічний. Химерне поєднання переказу давньоєгипетських та юдейських вірувань з пустотливими епізодами в стилі “злодійського роману”, опис придворних інтриг, витончена еротика, екзотичне тло подій, в складних перипетіях яких важко розібратись, — все це підпорядковано, очевидно, одній цілі, одній раціональній концепції, породженій болісними, але плідними філософськими пошуками Віку Просвітництва. О.С.Пушкін, будучи під враженням від прочитаного роману, написав незакінчений вірш «Альфонс сідає на коня…».

Авантитул книги (польською мовою) Rękopis znaleziony w Saragossie, 1847

Сюжет[ред. | ред. код]

Під час наполеонівської облоги Сарагоси офіцери знаходять в захопленій будівлі старовинний рукопис і занурюються в читання. У рукописі розповідається про іспанського офіцера часів війни за іспанську спадщину Альфонса ван Вордене, який упродовж 66 днів мандрував горами Сьєрра-Морени[es], намагаючись потрапити до свого полку в Мадриді.

На початку роману Альфонс стикається з дивними містичними й страхітливими явищами, потім приєднується до кочового циганського табору. Він та решта героїв — а це чимала кількість доволі колоритних осіб: злодії, інквізитори, каббаліст, геометр, прекрасна сестра кабаліста, сарацинські принцеси тощо — постійно розповідають один одному історії, які також часто містять історії героїв цих історій (літературна техніка «роман у романі»).

Жанр[ред. | ред. код]

У жанровому плані — роман доволі своєрідний та неоднорідний. В ньому можна знайти елементи авантюрного і готичного роману, а також творів, що застосовують техніку Міз-ан-абім (“сон уві сні”, "картина в картині" і т.п.) — іншим літературним твором, що містить у собі всі ці художні засоби є, наприклад, роман ірландця Чарльза Метурина «Мельмот-блукалець». Через використання “рамочної історії” (і не одної) роман Потоцького часто порівнюють також із «Тисячею і однією ніччю» та «Декамероном».

Цветан Тодоров трактує «Рукопис...» як архетип фантастичного в літературі — жанру, збудованого на відсутності визначеності стосовно того, наскільки реально описані в книзі події [2]. Альфонс, як і читач, постійно вагається між надприродним і раціональним поясненням того, що з ним відбувається: або сестри — бісівська мара, або це жінки з плоті й крові, які просто його розігрують.

Чи можливо, щоби два таких милих, чудових створіння були злими духами, звиклими — у різноманітних подобах — збиткуватися над смертними, або ж відьмами, або — що ще страшніше — вампірами?.. Досі я вважав, що зумію пояснити собі ці явища у звичайний спосіб, але тепер вже й сам не знав, чому вірити...

Екранізація[ред. | ред. код]

Український переклад[ред. | ред. код]

Українською мовою книжку видано 2015 року Літературною агенцією «Піраміда» (переклад з польської — Віктора Дмитрука).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Czesław Miłosz, The History of Polish Literature, pp. 193–194
  2. Tzvetan Todorov. The Fantastic: A Structural Approach to a Literary Genre. 2nd ed. - Cornell University Press, 1975, p. 30. ISBN 978-0-8014-9146-7.