Рульє Карл Францович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карл Францович Рульє
Карл Францевич Рулье
Карл Францович Рульє
Карл Францович Рульє
Народився 20 квітня 1814(1814-04-20)
Нижній Новгород,
Російська імперія
Помер 22 квітня 1858(1858-04-22) (44 роки)
Москва (Російська імперія)
·цереброваскулярні хвороби[d]
Поховання Введенське кладовище
Місце проживання Російська імперія
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперія
Діяльність палеонтолог, зоолог, викладач університету
Alma mater Q4303916?
Сфера інтересів зоологія, екологія, палеонтологія, еволюційна зоогеографія
Заклад Імператорський Московський університет[d]
Науковий ступінь доктор медичних наук[d]
Науковий керівник Йоган Ґотхелф Фішер фон Вальдхайм
Відомі учні Сєверцов Микола Олексійович
Відомий завдяки: цілісний підход до вивчення природи

Рульє Карл Францович у Вікісховищі?

Карл Францович Рульє (20 квітня 1814 — 22 квітня 1858) — біолог, еколог, професор Московського університету.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в Нижньому Новгороді від батьків французького походження. Батько Рульє був шевцем, а мати повитухою (акушеркою). Спочатку виховувався вдома, а потім у приватних пансіонах «небагатої руки».

Рульє жив у Москві з 1829 року. У тому ж році він став вихованцем Медико-хірургічної академії. Після переходу на третій курс у 1831 р. став студентом і навчався у Г. І. Фішера і О. Л. Ловецького. Закінчив академію в 1833 р. лікарем першого відділення з першою срібною медаллю.

Будучи змушений жити особистою працею, Рульє поступив на службу лікарем в Ряжский драгунський полк, де залишався до 1836 р. Медицина не задовольняла Рульє, і він з радістю прийняв пропозицію президента Московської медико-хірургічної академії бути репетитором при академії. У 1837 р. захистив дисертацію «Про геморої» і отримав ступінь доктора медицини. Після цього Рульє став викладати студентам мінералогію і зоологію як ад'юнкт-професор. Одночасно працював в університетському Зоологічному музеї, зберігачем — з 1837 р., директором — з 1840 р. У тому ж році почав читати лекції з зоології в Московському університеті. У 1842 р. затверджений екстраординарним професором по кафедрі зоології, а в 1850 році став ординарним професором.

У 1837 р. був обраний членом Московського товариства випробувачів природи і кілька років був секретарем товариства.

Рульє був одним з перших російських пропагандистів і популяризаторів природних наук. Він активно читав публічні лекції, заснував і редагував науково-популярний журнал «Вісник природних наук» (1854—1860). Рульє створив російську наукову школу зоологів-еволюціоністів (М. О. Сєвєрцов, А. П. Богданов та ін.) Похований на московському Введенському кладовищі[1].

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Рульє активно працював у галузі геології і палеонтології Підмосков'я, створивши основу для розвитку еволюційної палеонтології. Він ввів порівняльно-історичний метод дослідження органічного світу. Роботи Рульє з вивчення інстинктів тварин і їх психічної діяльності заклали основи еволюційного напряму в зоопсихології.

Вплив зовнішніх умов на тварин, закони географічного поширення тварин, періодичні міграція птахів, хід риби проти течії під час нересту, зооетика — ось які питання займали Рульє. Він розглядав організм не узятим окремо, а в зв'язку зі світом, умовами, які передували його появі, вплив на організм середовища, в якому відбувається його життя, ряд тих змін і пристосувань в органах, які викликає це середовище, — все це було покладено в основу курсу Рульє.

Рульє в 1852 році став фундатором так званого екологічного спрямування в зоогеографії, яке далі розроблялося М. О. Сєвєрцовим.

Праці[ред. | ред. код]

  • Рулье К. Ф. О влиянии наружных условий на жизнь животных // Библиотека для воспитания. 1845. Ч. 2. С. 190—220 ; ч. 3. С. 51-86.(рос.)
  • Рулье К. Ф. Жизнь животных по отношению к внешним условиям: три публ. лекции, читанные ординарным профессором К. Рулье в 1851 г. — М. : Моск. ун-т, 1852. — 121 с.(рос.)
  • Рулье К. Ф. Избранные биологические произведения / под ред., с коммент. и послесл. Л. Ш. Давиташвили, С. Р. Микулинского. — М. : Изд-во АН СССР, 1954. — 688 с.(рос.)
  • Рулье К. Ф. Зообиология // Райков Б. Е. Русские биологи-эволюционисты до Дарвина: материалы к истории эволюционной идеи в России. М. ; Л. : Изд-во АН СССР, 1955. Т. 3. С. 437—604. [рукопись хранится в Отделе рукописей Научной библиотеки МГУ](рос.)

Література[ред. | ред. код]

  • Богданов А. П. Карл Францевич Рулье и его предшественники по Кафедре зоологии в Императорском московском университете // Изв. О-ва любителей естествознания, антропологии и этнографии. 1885. Т. 43, вып. 2. 215 с.(рос.)
  • Райков Б. Е. Русские биологи-эволюционисты до Дарвина: материалы к истории эволюционной идеи в России. Т. 3. — М. ; Л. : Изд-во АН СССР, 1955. — 644 с.(рос.)
  • Микулинский С. Р. К. Ф. Рулье и его учение о развитии органического мира. — М. : Изд-во АН СССР, 1957. — 355 с.(рос.)
  • Иоганзен Б. Г., Коштоянц Х. С., Мельников Г. Б., Никольский Г. В. Памяти Карла Францевича Рулье: (к столетию со дня смерти) // Науч. докл. высш. шк. Биол. науки. 1958. № 2. С. 7-9.(рос.)
  • Микулинский С. Р. Карл Францевич Рулье, 1814—1858 : ученый, человек и учитель. — [2-е изд. ]. — М. : Наука, 1989. — 285 с.(рос.)

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Рульє Карл Францович