Руська народна партія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Русско-народна партія
Дата заснування 1900
Штаб-квартира Львів
Ідеологія москвофільство
Друкований орган Галичанинъ

Руська народна партія[1][2], Русско-народна партія[3][4] або Русская Народная Партія (РНП) — перша суто політична організація галицьких москвофілів, постала 1900 з ініціативи Руської Ради.

РНП мала підтримку з боку намісника і польських партій (зокрема при виборах до парламенту і сейму) задля противаги зростанню українського народного руху. У партії виявилися одразу два напрями: старо- і новокурсники (старорусини і русофіли), що 1909 довели її до остаточного розколу на дві групи.

Її керівним органом став «Народный совет», до складу якого входило вісім осіб, а саме: Богдан Дідицький, Лев Павенцький, Іван Давидович, Василь Давидяк, Володимир Дудикевич, Кирило Черлюнчакевич, Осип Марков, Осип Мончаловський.

Історія[ред. | ред. код]

Неухильне зростання організаційної та політичної сили українофілів у Галичині спричинило поступове ослаблення впливу москвофілів. Сподіваючись загальмувати цей процес, молодше покоління проголосило у 1909 році «новий курс», закликаючи до цілковитого утотожнення України з Росією. Вони заснували Російську національну партію, яка отримала дотації від царського уряду.

На виборах до Райхсрату в 1907 р. партія отримала 5 посольських мандатів, а в 1911 — лише 2.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Коломійчук Б. Лемберг. Справи комісара Вістовича.
  2. Кокотюха А. Пригоди Клима Кошового. — Х. : Довженко Букс, 2020.
  3. Левицький К. Історія політичної думки галицьких українців 1848—1914. — Львів, 1926. — С. 332.
  4. Орлевич І. В. Боротьба між українофілами та русофілами за «Народний дім» у Львові // Вісник Львівського університету. — Т. 7. — 2007. — С. 345.

Література[ред. | ред. код]