Руське воєводство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Руське воєводство
COA of Ruthenian Voivodship XVII.svg
Герб
Девіз:
Nunquam quiescit
Адм. центр Львів
Країна Banner of Sigismund III Vasa.svg Корона Королівства Польського
Регіон Малопольська провінція
Королівство Польське
Межує з: сусідні адмінодиниці
Краківське воєводство (до 1795), Люблінське воєводство (1474—1795), Белзьке воєводство, Подільське воєводство, Волинське воєводство ?
Населення
 - повне
Площа
 - повна 55 200 км²
Дата заснування 1366
Дата ліквідації 1772
RuskieIRP1-ru.PNG

Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Руське воєводство

Ру́ське воєво́дство (лат. Palatinatus Russiae, пол. Województwo ruskie) — адміністративно-територіальна одиниця Королівства Польського та Корони Польської в Речі Посполитій. Існувало в 14341772 роках. Створене на основі земель Руського королівства. Належало до регіону Русь. Розташовувалося в південній частині Речі Посполитої, на заході Русі. Головне місто — Львів. Очолювалося руськими воєводами. Сеймик воєводства збирався у містечку Судова Вишня. Мало представництво із 4 сенаторів у Сенаті Речі Посполитої. Складалося з 13 повітів. Станом на 1791 рік площа воєводства становила &&&&&&&&&&082990.&&&&0082 990 км²[1]. Населення в 1790 році нараховувало &&&&&&&&01495000.&&&&001 495 000 осіб. Ліквідоване 1772 року під час першого поділу Речі Посполитої. Територія воєводства увійшла до складу Королівства Галичини та Волині Габсбурзької монархії.

Повіти[ред. | ред. код]

Історія[ред. | ред. код]

Утворилося на частині терену колишнього Галицько-Волинського князівства, південна частина якого (королівство Русі) після смерті останнього володаря Юрія II Тройденовича та боротьби за спадщину відійшла у 1340-х роках згідно угоди Людовика Угорського з Казимиром ІІІ стала особистим доменом короля до його смерті. З 1370 включене до складу Угорського королівства і внаслідок заворушень у ньому 1387 анексоване Володиславом Ягайлом. Але Папи Римські надалі визнавали землі частиною угорської корони і польські королі титулувались лише панами землі. Оскільки терени фактично належали Короні, а титулярними володарями були монархи Угорщини, то було вирішено змінити статус земель, адже смерть Владислава Ягайла відкривала питання приналежності королівства Сигізмунду І Люксембургу згідно польсько-угорської угоди. Надалі правонаступниками королів Угорщини стали імператори Священної Римської імперії німецького народу.

Статус воєводства територія отримала внаслідок поширення у 1434 році положень Єдлінського привілею (1430) на руські землі (разом із Західним Поділлям — Подільським воєводством) і поширення на місцеву шляхту положень коронного права, які зрівняли її в правах зі шляхтою коронних воєводств. Тоді руська шляхта згодилась понизити статус королівства до воєводства.

Воєводство було ліквідоване в час першого поділу Речі Посполитої (1772), коли більша його частина увійшла до складу володінь Габсбурґів в Священній римській імперії1804 pоку Австрійська імперія, з 1867 Австро-Угорщина) на правах «Королівства Галичини та Володимирії» (Königreich Galizien und Lodomerien). Холмська земля, залишилася у складі Речі Посполитої. За третім поділом Речі Посполитої Холмська земля увійшла до складу Габсбурзьких володінь (до 1809).

Руське воєводство межувало на заході з Краківським, Сандомирським та Люблінським воєводствами; на півночі — з Брестським воєводством Великого Князівства Литовського; на сході — з Волинською землею (від 1566 воєводством) та Подільським воєводством. Холмська земля була відділена від решти воєводства територією Белзької землі (від 1462 воєводства). Південний кордон Руського воєводства проходив по Карпатському хребту і відділяв його від Угорського королівства.

Адміністративно-територіальний поділ[ред. | ред. код]

Складалося з 5 земель: Львівської — з центром у Львові, Галицької  (також Покуття)— з центром у Галичі, Перемишльської — з центром у Перемишлі, Холмської — з центром у Холмі та Сяноцької — з центром у Сяноку. Було єдиним з-поміж воєводств на українських землях, яке поділялося на землі.

Кожна з земель у свою чергу ділилися на повіти:

Адміністративно-територіальний поділ воєводства зазнавав змін. У XVI ст. зникають старі замкові повіти: у Львівський землі — Глинянський, Олеський, Щирецький; у Перемиській землі — Дрогобицький, Ярославський, Ланьцутський, Мостиський, Переворський, Ряшівський, Самбірський, Стрийський; у Галицькій землі — Коропецький, Снятинський.

Із впровадженням коронного (польського) права відбувся поділ старих замкових повітів — центрів волостей — на гродові і негродові повіти. Земські повіти — центри шляхетського судочинства — загалом збігалися із землями воєводства. Окремо діяв земський суд у Переворську (1437-1477, Перемишльська земля). Зі збільшенням чисельності шляхти у XVII ст. в межах окремих земель виділяються нові земські суди: теребовельський (16481784), жидачівський (15571784).

В усіх центрах земель діяли земські суди. Гродські суди також діяли у центрах земель та Теребовлі (15031772 рр., 1508 року тимчасово був переведений до Бучача через сильні руйнування міста після нападу татар[2]) (Галицька земля), Городку (15281540) та Жидачеві (16491783) (Львівська земля), Самборі (15301537) (Перемишльська земля), Красноставі.

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Карта Західної України
Searchtool.svg Карта Чорної Русі. Автор Г.Л. де Боплан, 1665 р.
Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Карта Речі Посполитої
Searchtool.svg Карта Польщі,Литви й України. Автор Нікола Сансон з Аббевіля. Видано в Амстердамі, Ніколас II Фішер (Піскатор) (1649—1702).
Searchtool.svg Карта Речі Посполитої

Боплан на своїх картах називає Р.в. також «Львівське воєводство» (фр. Palatinat de Lemberg), яке разом із воєводствами Холм і Белз входять до регіону «Чорна Русь» (фр. Russie Noire, лат. Russia Nigra). (не плутати із землями навколо м. Новогрудок). Ймовірно така назва пов'язана з тим, що іноземці плутали слова «червона» і «чорна», чермна[джерело?]. Натомість картограф із Амстердама Ф. де Вітт на карті Польщі 1675 р. використовує більш традиційне Червона Русь (лат. Russia Rubra)[3].

Воєводи[ред. | ред. код]

Докладніше: Руські воєводи

Самоврядування[ред. | ред. код]

Із запровадженням регулярних сеймикових зібрань шляхта Руського воєводства збиралася на сеймики у центрах земель. Генеральний сеймик воєводства відбувався у Вишні (тепер м. Судова Вишня, Мостиського р-ну, Львівської обл.). На нього з'їжалися депутати від Львівської, Перемишльської, Галицької та Сяноцької земель.[4] Холмська шляхта, через географічне положення своєї землі, їхала на сейм окремо. Окремо проводилися сеймики в межах усіх земель Руського воєводства. Галицький сеймик проходив на тиждень раніше від Генерального.

Шляхта Руського воєводства обирала своїх представників на сейм (послів) та депутатів (до Коронного трибуналу у Любліні та Скарбового трибуналу у Радомі). Кількість послів від земель була різною: львівська — 2; галицька — 6; перемишльська — 2; холмська — 2; сяноцька — 2. Серед усіх воєводств — Р. в. мало на сеймі найбільшу кількість послів 23 (разом з сенаторами).

На Коронний трибунал від Руського воєводства обирали 2 послів на рік, одного на сеймику у Вишні, а другого, по-черзі, від Галицької та Холмської земель.

Урядницька структура Руського воєводства була строкатою, відображала поділ на землі. На чолі урядницької піраміди був воєвода руський. Кожна з земель мала свого каштеляна, серед яких виділявся каштелян львівський — належав до «більших», або «кріслових», каштелянів-сенаторів (засідали у сенаті в кріслах); решта — перемишльський, галицький, сяноцький та холмський були т. зв. «дронжковими» каштелянами (засідали у сенаті на вузьких лавах під стінами). Загалом у сенаті від Руського воєводства засідало 6 світських сенаторів та 3 церковиних (арцибіскуп львівський, католицькі єпископи Перемишля, Холма).

Найповніша номенклатура земських урядників була у Львівській землі Руського воєводства. Кожна з земель та Красноставський повіт Холмської землі мала свого підкоморія. Серед повітів Руського воєводства видялялися Жидачівський, Красноставський, Коломийський та Теребовельський — існували уряди (або посади) хорунжого, мечника, войського (більшого та меншого), ловчого, підстолія, підчашого, скарбника, чашника. Епізодично у Городку, Медиці, Самобрі та Стрию фіксуються уряди войських.

Руське воєводство було одним з найбільш заселених та урбанізованих територій на українських землях. Наприкінці XV ст. у воєводстві нараховувалося понад 1700 населених пунктів, з яких приблизно 20 % були королівською власністю. В цей час на території воєводства нараховувалося 65 міст і містечок. На кінець XVI ст. у Р. в. нараховувалося бл. 2800 населених пунктів, серед яких було 193 міст і містечок. Упродовж XVI ст. у воєводстві було локовано 128 міст і містечок. Найбільш урбанізованими землями воєводства були Галицька та Львівська (75 і 50 відповідно). На момент ліквідації Руського воєводства на цій території нараховувалося близько 280 міст і містечок.

Прапори[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Pawiński, Adolf. Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym [Архівовано 1 березня 2014 у Wayback Machine.]. — Warszawa: Gebethner i Wolff, 1883. — T. 1: Wielkopolska.
  2. Л. Городиський, І. Зінчишин. Мандрівка по Теребовлі і Теребовлянщині: Історичний нарис-путівник. — Львів: Каменяр, 1998. — 294 с., іл.— C. 60. ISBN 966-7255-01-8
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 8 серпня 2015. Процитовано 10 листопада 2016. 
  4. Олексій Вінниченко. Доведення шляхетства на сеймиках Руського воєводства у Вишні (XVII — середина XVIII ст.): Правова регламентація і повсякденна практика. Архів оригіналу за 8 травня 2014. Процитовано 30 травня 2013. 

Джерела та література[ред. | ред. код]