Рус (князь)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рус (Роксоланус)
Lech 111.PNG
Лех, Чех і Рус
Князь Русинів
Попередник Скіф
Наступник Одоакр
Біографічні дані
Народження Не відомо
Паннонія
Смерть Не відомо
Русь
Батько Скіф

Рус — міфологічний прабатько русів, брат Чеха і Леха (Ляха). За легендою три брати започаткували основні слов'янські народи та, відповідно, три давні слов'янські країни: Русь, Чехію та Польщу.

Легенда

Один з варіантів легенди оповідає:

Коли для народу Руса, Ляха і Чеха стало замало місця в їхньому краї, вони рушили у дорогу, і на великій горі кожен пішов у свій бік: на схід, на захід і на північ.

Інший варіант розповідає про спільне полювання трьох братів, але кожен з них переслідував різну здобич, що розвело їх в різні сторони.

  • Рус пішов на схід і оселився на Русі (в майбутньому центр великої держави — Київській Русі);
  • Чех йшов на захід і оселився на горі Ріп (гора біля Праги — згодом столиця Чехії (Богемії)), що височить серед богемських пагорбів;
  • Лях мандрував на північ, доки не зустрів величного орла, що оберігав своє гніздо. Вражений цією величчю, він вирішив оселитися тут, назвав це місце «Гнезно» (згодом перша столиця Польщі) і прийняв знак білого орла як свій знак, що досі залишається гербом Польщі.

Інші варіанти імені Лях — Лєх, Лєч, Лєчус, Лачус, Лєстус і Лєшек.

Чех, або Прабатько-Чех, також знаний під латинським ім'ям Богемус[джерело?], або німецьким — Бехм[джерело?].

Рус відомий під латинським іменем Русиніан[джерело?].

Батьківщиною трьох братів, якщо вважати, що вони розійшлися на північ, схід і захід, мав бути трикутник над Дунаєм між Краковом, Будапештом і Віднем, або землі нижче по Дунаю. Ці міркування підтверджуються також пісенним фолькльором усіх слов'янських народів: пісні про Дунай мають навіть ті слов'янські народи, територією яких він не протікає.

Горами, на яких брати розійшлися, можуть бути західні Карпати на південь від Кракова, де сходяться етнічні території Руса, Ляха і Чеха.

Див. також

Джерела

Посилання

Попередник
Скіф
Alex K Kievan Rus..svg Князь Русинів Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Одоакр