Рутенія (фестиваль)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Рутенія» — всеукраїнський фестиваль каліграфії та шрифту (типографії) у Києві. Був організований уперше у 2009 році художником-графіком Ю. Антоновим.

Ідея виникнення[ред. | ред. код]

Ідея фестивалю виникла у Ю. Антонова на другому-третьому курсі академії. Як зазначав сам художник: «Мені став цікавий цей напрям. Вивчав те, що відбувається в світі, як люди працюють, які прийоми використовують, який продукт виходить. Згодом розумієш, що треба не тільки брати, але хочеться і ділитися досвідом, працювати з однодумцями. З цього все і почалося. Спочатку запросив знайомих людей, з якими вчуся, потім підтримали старші товариші, викладачі Олександр Мікула і Василь Чебаник. Тепер вже підходимо до цієї справи професійно, наскільки це можливо. Поки бажань більше, ніж можливостей. Розумію, що рух і фестиваль можна робити набагато більш насиченим, цікавіше»[1].

Історія фестивалів[ред. | ред. код]

Фестиваль у 2009 році[2][ред. | ред. код]

Вперше Всеукраїнський фестиваль каліграфії та шрифту «Рутенія» відбувся 26-29 листопада 2009 року в конгрес-холі Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука.У програмі першого фестивалю були виставки робіт визнаних класиків-каліграфії: європейської (кириличної), східної (іранської та японської) і робіт молодих художників-каліграфів, виконані інструментами різних світових традицій та різними матеріалами. Зокрема, в експозиції були представлені розробки сучасних українських шрифтових гарнітур, сторінки книг, естампи тощо. Також у рамках фестивалю відвідувачам було представлено спеціально запрошену експозицію з відомої шрифтової акції «Свято Кирилиці», яка щорічно проводиться в м. Харкові, та відбулися лекцій і майстер-класів відомих художників-каліграфів, таких як професор В. Чебаник (Київ), доцент В. Мітченко (Київ), Ю. Антонов (Київ), Г. Зарeчнюк (Львів), О. Мікула (Київ), Д. Растворцев (Суми), О. Чекаль (Харків), А. Шевченко (Бердянськ)[3].

Фестивалі 2010—2013 років[ред. | ред. код]

Другий Всеукраїнський фестиваль каліграфії та типографії «Рутенія» тривав з 12 по 14 листопада 2010 року на території Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука[4]. У програмі фестивалю були представлені майстер-класи, зокрема: «Українська готика» — Ольга В. (художник-графік, каліграф); «Демонстрація сучасного каліграфічного письма на основі автентичної української абетки» — Чебаник В. Я. (художник-графік, каліграф, майстер інтролігації, професор, заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки художників України); «Японська каліграфія» — Шевцова Г. (викладач Японського культурного центру); «Виготовлення шрифту за допомогою картоплі» — Шевченко А. (шрифтовий дизайнер, каліграф) та інші. Також були проведені лекції за такими темами: «Шрифт і ілюстрація у виданнях для дітей», «Етапи розвитку українських рукописних почерків», «Порушуємо. Відхилення у типографії», "Каліграфія і сучасний іранський графічний дизайн"та інші.

Третій Фестиваль каліграфії та типографії «Рутенія» відбувся 19–21 квітня 2013 року в Київському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука. За вже сформованою традицією, окрім виставки каліграфічних і шрифтових плакатів, у рамках фестивалю пройшли лекції, майстер-класи та каліграфічні неподобства на свіжому повітрі. А. Шевченко провів лекцію на тему «Чому нам потрібна нова кирилиця». Основними моментами його виступу бути такі тези: шрифтовим дизайнерам дуже важливо вивчати історичні зразки кирилиці, акцентування горизонталей у шрифті — це наша важлива відмінність від латиниці, несиметричні зарубки властиві нашій традиції шрифту і надають шрифту «український» характер. Фестиваль завершувався воркшоп-пленером від сестер Лопухіних після майстер-класу К. Ткачова «Летерінг з використання підручніх матеріалів». Всі бажаючі отримали кисті і на великих рулонах паперу писали букви разом з майстрами каліграфії[5].

Фестиваль 2014 року[ред. | ред. код]

У 2014 році фестиваль отримав статус міжнародного. IV Міжнародний фестиваль каліграфії і типографії «Рутенія» пройшов 19-21 вересня 2014 року у Києві[6]. Гаслом фестивалю була фраза: «Благовістити тим, хто живе на землі, і всякій нації, і племені, і наріччю, і народу!».Фестиваль включив у себе виставку каліграфічних і типографічних робіт, проведення лекцій і майстер-класів, наприклад,  майстер-клас Вероніки та Василя Чебаник «Каліграфія в 4 руки». Відвідувачі мали можливість ознайомитись з інформацією про презентацію комп'ютерного шрифту «Кобзар», авторами якого стали  Л. Турецький, Г. Заречнюк та Д. Растворцев. Фестиваль переслідував високу мету поновлення інтересу до каліграфії й типографії в Україні, створення середовища для спілкування каліграфів, шрифтарів, типографів, видавців, людей творчих професій, працівників рекламного бізнесу, студентів художніх закладів та всіх, хто в словах і книгах цінує не тільки зміст, але й вишукану форму. Він є цікавим та корисним досвідом для студентів, для майбутніх дизайнерів, художників та викладачів[7].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ижик, Ольга (30 березня 2011). Юрий Антонов: «Люди утрачивают умение писать». www.calligraphy.com.ua (російською). Процитовано 29 січня 2018. 
  2. Рутенія (як все починалось) (російською). 5 грудня 2009. Процитовано 29 січня 2018. 
  3. Перший Всеукраїнський фестиваль каліграфії та шрифту «РУТЕНІЯ». www.calligraphy.com.ua (українською). 16 жовтня 2009. Процитовано 29 січня 2018. 
  4. Рутения 2010 (російською). 17 листопада 2010. Процитовано 29 січня 2018. 
  5. “Рутенія 2013” в лицах (російською). 23 квітня 2013. Процитовано 29 січня 2018. 
  6. Рутенія 2014 (українською). 12 вересня 2014. Процитовано 29 січня 2018. 
  7. Фестиваль каліграфії та типографії «Рутенія» (українською). Процитовано 29 січня 2018.