Рутківський Володимир Григорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рутківський Володимир Григорович
Рутківський Володимир Григорович

Рутківський Володимир Григорович
Народження 18 квітня 1937(1937-04-18) (80 років)
  с. Хрестителеве
Національність Українець
Громадянство(підданство) Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Ukraine.svg Україна
Alma mater Літературний інститут імені Горького
Мова творів Українська
Рід діяльності Письменник
Жанр оповідання
Magnum opus: трилогія «Джури»
Нагороди та премії
Національна премія України імені Тараса Шевченка — 2012 Лауреат премiй Миколи Трублаïнi, iменi Лесi Украïнки, Мiжнародного освiтнього фонду iменi Iвана Франка.

Володи́мир Григо́рович Руткі́вський (нар. 18 квітня 1937, с. Хрестителеве[1]) — український поет, прозаїк, дитячий письменник, новинар.

Життєпис[ред.ред. код]

Володимир Рутківський народився 18 квітня 1937 року в селі Хрестителеве Чорнобаївського району Черкаської області. Навчався в Одеському політехнічному інституті. Друкуватися почав 1959 року. Член Одеської обласної організації НСПУ з 1969 року. У 1960-х роках працював на Одеському суперфосфатному заводі. У подальшому став працювати новинарем. Закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. Максима Горького. Працював відповідальним секретарем Одеської організації НСПУ. Мешкає та працює в Одесі.

Творчість[ред.ред. код]

Літературну діяльність Володимир Руткiвський розпочинав як поет.

У його доробку такі поетичні збірки:

 • «Краплини сонця»,
 • «Плоти»,
 • «Повітря на двох»,
 • «Відчиніть Богданкове вікно»,
 • «Рівновага»,
 • «Знак глибини»,
 • «День живої води».

Потім Рутківський став писати переважно твори для дітей та юнацтва:

 • повісті «Аннушка», «Гості на мітлі»[2], «Бухтик з тихого затону», «Канікули у Воронівці», «Намети над річкою», «Слуга баби-Яги»;
 • повість-легенда «Сторожова застава»;
 • книга нарисів «Земля майстрів»;
 • п'єса-казка «Прибульці»;
 • історичний роман «Сині Води»;
 • пригодницька тетралогія: «Джури козака Швайки», «Джури-характерники», «Джури і підводний човен» та «Джури і Кудлатик»;
 • книга про німецьку окупацію під час Другої світової війни «Потерчата».

За радянських часів зазнавав неодноразових звинувачень в українському націоналізмі, його твори відмовляли друкувати в єдиному на той час дитячому видавництві України «Веселка», проте в перекладі російською приймали до друку у видавництвах Москви.

Широке визнання в незалежній Україні Рутківському принесла пригодницька трилогія про джур, видана видавництвом А-ба-ба-га-ла-ма-га: «Джури козака Швайки» (2007), «Джури-характерники» (2009), «Джури і підводний човен» (2010). В 2014-2015 роках вийшла незапланована четверта частина під назвою «Джури і Кудлатик», а тому трилогія стала тетралогією.

У 2011 році Володимир Рутківський став лауреатом премії «Книга року Бі-Бі-Сі» за двотомний історичний роман «Сині Води».[3][4].

9 лютого 2012 року було оголошено список переможців Шевченківської премії 2012. Володимир Рутківський переміг у номінації «Література» за історичну трилогію для дітей «Джури» («Джури козака Швайки», «Джури-характерники», «Джури і підводний човен», 2007–2010 рр.).[5].

У 2013 році кінопроект за романом Володимира Рутківського «Сторожова застава» переміг у 5-му конкурсі Державного агентства з питань кіно, отримавши часткове фінансування. 2017 року екранізацію мають презентувати в кінотеатрах України. Режисером фільму став Юрій Ковальов, сценарій написав відомий український дитячий письменник Сашко Дерманський[6].

У 2016 році українсько-російська група компаній «Star Media» розпочала роботу над новим повнометражним історично-пригодницьким фільмом «Джури козака Швайки» в жанрі історичний екшн з елементами містики й детективу за мотивами однойменного роману Володимира Рутківського. Сценарій разом з Рутківським написала відома авторка детективів і сценарист Ірен Роздобудько. Режисер-постановник стрічки — Анатолій Григор'єв, продюсери Галина Храпко та Влад Ряшин, оператор-постановник Олександр Кришталович. Зйомки плануються у багатьох мальовничих куточках України – Витачів (Обухівський район Київської області), гранітно-степове Побужжя (унікальні козацькі землі), національний природний парк «Бузький Гард», Миколаївський природний парк, Карпатський національний природний парк. Основною локацією стане Нижньосульський національний природний парк. Фільм візьме участь у дев’ятому конкурсному відборі кінопроектів Держкіно, що розпочинається 21 червня 2016 року.[7][8]

Нагороди і премії[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]