Рутківський Володимир Григорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рутківський Володимир Григорович
Рутківський Володимир Григорович

Рутківський Володимир Григорович
Народження 18 квітня 1937(1937-04-18) (80 років)
  с. Хрестителеве
Національність Українець
Громадянство Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Ukraine.svg Україна
Alma mater Літературний інститут імені Горького
Мова творів Українська
Рід діяльності Письменник
Жанр оповідання
Magnum opus: трилогія «Джури»
Нагороди та премії
Національна премія України імені Тараса Шевченка — 2012 Лауреат премiй Миколи Трублаïнi, iменi Лесi Украïнки, Мiжнародного освiтнього фонду iменi Iвана Франка.

Володи́мир Григо́рович Руткі́вський (нар. 18 квітня 1937, с. Хрестителеве[1]) — український поет, прозаїк, дитячий письменник, новинар.

Життєпис[ред.ред. код]

Володимир Рутківський народився 18 квітня 1937 року в селі Хрестителеве Чорнобаївського району Черкаської області. Навчався в Одеському політехнічному інституті. Друкуватися почав 1959 року. Член Одеської обласної організації НСПУ з 1969 року. У 1960-х роках працював на Одеському суперфосфатному заводі. У подальшому став працювати новинарем. Закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. Максима Горького. Працював відповідальним секретарем Одеської організації НСПУ.Володимир Рутківський очолює журі щорічного міжнародного літературного конкурсу «Корнейчуковська премія». Мешкає та працює в Одесі.

Творчість[ред.ред. код]

Літературну діяльність Володимир Руткiвський розпочинав як поет.

У його доробку такі поетичні збірки:

 • «Краплини сонця»,
 • «Плоти»,
 • «Повітря на двох»,
 • «Відчиніть Богданкове вікно»,
 • «Рівновага»,
 • «Знак глибини»,
 • «День живої води».

Потім Рутківський став писати переважно твори для дітей та юнацтва:

 • повісті «Аннушка», «Гості на мітлі»[2], «Бухтик з тихого затону», «Канікули у Воронівці», «Намети над річкою», «Слуга баби-Яги»;
 • повість-легенда «Сторожова застава»;
 • книга нарисів «Земля майстрів»;
 • п'єса-казка «Прибульці»;
 • історичний роман «Сині Води»;
 • пригодницька тетралогія: «Джури козака Швайки», «Джури-характерники», «Джури і підводний човен» та «Джури і Кудлатик»;
 • книга про німецьку окупацію під час Другої світової війни «Потерчата».

За радянських часів зазнавав неодноразових звинувачень в українському націоналізмі, його твори відмовляли друкувати в єдиному на той час дитячому видавництві України «Веселка», проте в перекладі російською приймали до друку у видавництвах Москви.

Широке визнання в незалежній Україні Рутківському принесла пригодницька трилогія про джур, видана видавництвом А-ба-ба-га-ла-ма-га: «Джури козака Швайки» (2007), «Джури-характерники» (2009), «Джури і підводний човен» (2010). В 2014-2015 роках вийшла незапланована четверта частина під назвою «Джури і Кудлатик», а тому трилогія стала тетралогією.

У 2011 році Володимир Рутківський став лауреатом премії «Книга року Бі-Бі-Сі» за двотомний історичний роман «Сині Води».[3][4].

9 лютого 2012 року було оголошено список переможців Шевченківської премії 2012. Володимир Рутківський переміг у номінації «Література» за історичну трилогію для дітей «Джури» («Джури козака Швайки», «Джури-характерники», «Джури і підводний човен», 2007–2010 рр.).[5].

У 2013 році кінопроект за романом Володимира Рутківського «Сторожова застава» переміг у 5-му конкурсі Державного агентства з питань кіно, отримавши часткове фінансування. 2017 року екранізацію мають презентувати в кінотеатрах України. Режисером фільму став Юрій Ковальов, сценарій написав відомий український дитячий письменник Сашко Дерманський[6].

У 2016 році українсько-російська група компаній «Star Media» розпочала роботу над новим повнометражним історично-пригодницьким фільмом «Джури козака Швайки» в жанрі історичний екшн з елементами містики й детективу за мотивами однойменного роману Володимира Рутківського. Сценарій разом з Рутківським написала відома авторка детективів і сценарист Ірен Роздобудько. Режисер-постановник стрічки — Анатолій Григор'єв, продюсери Галина Храпко та Влад Ряшин, оператор-постановник Олександр Кришталович. Зйомки плануються у багатьох мальовничих куточках України – Витачів (Обухівський район Київської області), гранітно-степове Побужжя (унікальні козацькі землі), національний природний парк «Бузький Гард», Миколаївський природний парк, Карпатський національний природний парк. Основною локацією стане Нижньосульський національний природний парк. Фільм візьме участь у дев’ятому конкурсному відборі кінопроектів Держкіно, що розпочинається 21 червня 2016 року.[7][8]

Нагороди і премії[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]