Рябок білочеревий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рябок білочеревий
Pterocles alchata (cropped).jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Рябкоподібні (Pteroclidiformes)
Родина: Рябкові (Pteroclidae)
Рід: Рябок (Pterocles)
Вид: Рябок білочеревий
Pterocles alchata
(Linnaeus, 1766)
Синоніми
Tetrao alchata Linnaeus, 1766
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pterocles alchata
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pterocles alchata
ITIS logo.svg ITIS: 177045
IUCN logo.svg МСОП: 22692983
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 1646533

Рябок білочеревий[2] (Pterocles alchata) — вид птахів родини рябкових (Pteroclidae).

Поширення[ред. | ред. код]

Вид поширений в Південній Європі (Іспанія, Португалія, південь Франції), Північній Африці, на Близькому Сході, в Туреччині, Іраку, Ірані, Середній Азії, Казахстані, Афганістані, Пакистані та на заході Індії. Живе в пустелях, напівпустелях та сухих степах. В Україні рідкісний залітний птах. Зальоти відмічали у період з 1800 до 1949 років на території сучасної Дніпропетровської області.

Опис[ред. | ред. код]

Тіло завдовжки 31-39 см, розмах крил 54-65 см. Вага — 220—250 г.

У самців в шлюбному вбранні верх голови і шия сірувато-руді. Брови і щоки руді. Вуздечка темно-сіра. Смуги за очима і горло чорні. Спина і плечі сірувато-вохристі зі світло-вохристими круглими плямами. Поперек і надхвістя світло-вохристі з дрібними густими поперечними чорно-бурими смугами. Руде воло зверху і знизу окреслене чорними смугами. Решта низу біла. Махові пера зверху сірі, знизу — чорно-бурі. Хвіст сірувато-коричневий. Дзьоб темно-сірий. Ноги оперені до пальців. У позашлюбному оперенні верх одноманітно вохристий.

У самиць верх голови і шия ззаду темно-бурі, з вохристими поперечними рисками. Спина строката. Горло біле. Через рудувато-жовті шию і воло проходять 2-3 поперечні чорні смуги.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Живе на відкритих ділянках з кам'янистими ґрунтами, напівзасушливих ділянках на краях пустель, рівнинах без дерев. Поза сезоном розмноження трапляється численними зграями. Живиться насінням, травами, листям, бруньками, цвітом. В Сахарі, де бракує поживи, шукає насіння у верблюжому посліді. Ковтає пісок та дрібні камінці, щоб покращити травлення. На початку сезону розмноження (у березні-квітні) зграї розпадаються на пари. Птахи гніздяться, починаючи з першої половини травня аж до липня. Гніздо будується в тіні біля основи куща. У кладці 2-3 яйця. Самець висиджує вночі, а вранці або в другу половину дня висиджує самиця. Часто птиці в період інкубації об'єднуються в невеликі колонії. З самого народження пташенята самі забезпечують себе кормом, однак, питною водою їх постачають дорослі птахи. Через 3-4 тижні пташенята стають самостійними.[3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2016). Pterocles alchata: інформація на сайті МСОП (версія 2020.1) (англ.) 9 травня 2020
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Madge, Steve; McGowan, Philip J. K.; Kirwan, Guy M. (2002). Pheasants, Partridges and Grouse: A Guide to the Pheasants, Partridges, Quails, Grouse, Guineafowl, Buttonquails and Sandgrouse of the World. A & C Black. с. 445–446. ISBN 9780713639667.