Ряст щільний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ряст бульбистий)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Помилка Lua у Модуль:Autotaxobox у рядку 157: attempt to index a nil value.
Ряст бульбистий
Біологічна класифікація редагувати
Вид:
Ряст бульбистий (C. solida)
Біноміальна назва
Corydalis solida
Синоніми

Corydalis bulbosa (L.) DC.
Corydalis halleri Wild.

Ряст щільний, ряст ущільнений[1], ряст бульбистий, ряст Галлера (Corydalis solida) — багаторічна рослина декоративна рослина з родини руткових (Fumariaceae).

Опис[ред. | ред. код]

Квітки рясту бульбистого
Ряст бульбистий

Невелика (10-30 см заввишки), ефемероїдна рослина з підземною бульбою при основі стебла. Бульба спочатку щільна, майже яйцеподібна, пізніше порожниста і набуває форми широкого конуса, з верхівки якого виходить стебло з двома черговими черешковими двічі трійчастими листками.

Частки листка глибоко дво-, трироздільні або надрізані, довгасті, при основі клиноподібні.

Квітки неправильні, брудно-пурпурові, лілові, червонуваті або білі з цілісними приквітками. Квітки зібрані у верхівкові китицеподібні суцвіття. Оцвітина подвійна. Чашолистків два, вони дрібні і рано опадають. Віночок роздільнопелюстковий, з чотирма попарно супротивними пелюстками, верхня пелюстка зі шпоркою. Тичинок дві, маточка одна, з одним нитчастим стовпчиком і головчастою приймочкою. Зав'язь верхня.

Плід — стручкоподібна двостулкова коробочка, плодоніжки втричі коротші за плід.

Життєвий цикл[ред. | ред. код]

Розвиток рослини починається ще восени. Саме в цей час на бульбі закладається брунька. З неї за зиму виростає довгий росток, який навесні швидко з'являється на поверхні ґрунту. Зверху він прикритий щільною напівпрозорою плівкою-футляром, яка захищає його від механічного пошкодження. Як тільки росток з'являється над землею, футляр розривається поздовжньою щілиною, вивільняючи зігнуте, недорозвинене стебло з листками і суцвіттям. Стебло швидко, протягом кількох днів, розправляється, розгортає листки і зацвітає бузковими квітками. Цвіте у березні — квітні. Насіння, що має поживний принасінник, розтягують по всьому лісу мурашки. Рослина, яка виросте з насінини, зацвіте тільки на четвертий-п'ятий рік життя.

Екологія[ред. | ред. код]

Росте в світлих листяних лісах і по чагарниках. Знайдено в урбанізованих екотопах (парки, напівприродні ділянки).[2] Рослина тіньовитривала.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширення в Україні[ред. | ред. код]

Поширений на Поліссі, у Лісостепу і Степу. Дуже рідко трапляється на крайньому півдні в приморських степових районах.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Декоративна, медоносна та лікарська рослина. Ряст бульбистий — гарна ранньовесняна декоративна рослина. Рекомендований для родючих ґрунтів під світлими листяними насадженнями у скверах, парках і лісопарках, для напівзатемнених клумб, бордюрів.

Ряст легко вирощується з насіння. При сівбі свіжозібраним насінням він зацвітає на другий-третій рік життя. Слід тільки стежити за достиганням насіння, бо плодики рясту швидко розтріскуються і насіння з них висипається. Висівають його у легкий перегнійний ґрунт.

Рясти — посередні ранньовесняні медоноси.

У бульбах рясту бульбистого міститься близько 12 різних алкалоїдів, серед них найотруйніші бульбокапнін, а також корітуберин, корікаванін, корідин тощо. Бульбокапнін має снодійні властивості й рекомендується для загальної анестезії, причому вказується, що ін'єкції бульбокапніну замінюють морфін і скополамін. Застосовують бульби також як заспокійливий і глистогінний засіб, але останнім часом дуже рідко.

Збирання, переробка та зберігання[ред. | ред. код]

Заготовляють у районах поширення.

Збирають порожнисті бульби навесні, викопуючи їх лопатами. Сушать у затінку, зберігають у коробках, вистелених папером. Як отруйну рослину її зберігають окремо. У зв'язку з масовою заготівлею на букети рясти потребують охорони.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Гамуля Ю. Г. Рослини України / за ред. О. М. Утєвської. — X.: Фактор, 2011. — 208 с.
  2. О. З. Глухов, Г. І. Хархота, С. І. Прохорова, І. В. Агурова. Поширення рідкісних судинних рослин у техногенно-трансформованих екосистемах південного сходу України[недоступне посилання з липня 2019]

Джерела[ред. | ред. код]