Рятувальник на воді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рятувальник на пляжі Оушен Сіті, США

Рятувальник на воді (іноді лайфґард[1], від англ. lifeguard) — особа, що відповідальна  за безпеку людей, які перебувають у воді, у місцях відпочинку та розваг, таких як плавальний басейн, аквапарк, пляж. Професія рятувальника досить складна, вимагає певних вмінь та навичок[2][3]. Однією з найважливіших характеристик рятувальника на воді є вміння добре плавати. Вони проходять спеціальний тренінг з порятунку і наданню першої допомоги. У деяких країнах рятувальники належать до служби екстреної медичної допомоги.

Нещасні випадки на воді найчастіше відбуваються через недотримання правил безпечної поведінки на водних об'єктах, купання в нетверезому стані, необережність при вилові риби і при користуванні різними плавзасобами та подібне[4][5][6]. Організація і проведення серед населення роз'яснювальної роботи, охорона життя і безпеки людей на воді — одне з основних завдань оперативно-рятувальних підрозділів МНС України[7][8].

Обов'язки

[ред. | ред. код]

В обов'язки рятувальника входить порятунок людей (в деяких випадках і їх майна) у воді, та прилеглих до неї територіях. Основний обов'язок рятувальників полягає в запобіганні небезпеки на території, за яку вони відповідальні. Рятувальники можуть бути як оплачуваними працівниками, так і добровольцями[9].

Звичайні вимоги, які вимагаються від рятувальників[1][10][11]:

 • освіта і володіння інформацією щодо рятування потопаючих;
 • застерігати плавців про небезпеку;
 • дотримання правил;
 • наглядати за тими, хто купається;
 • добре вміння плавати.

Рятувальні пости

[ред. | ред. код]

Біля водного простору обладнується рятувальний пост із рятувальним, сигнальними засобами[12], засобами зв'язку та іншим. У містах, де відкрито від п'яти постів, організується рятувальна станція, до складу якої входить командно-зв'язковий вузол зі спостережною  вежею, рятувальним човном тощо та медичний і реанімаційний пункти[7].

Категорії рятувальних постів

[ред. | ред. код]

Рятувальні пости поділяються за категоріями відповідно до довжини берегової смуги пляжу[13]:

 • першої категорії — більш як 900 м
 • другої категорії — від 300 до 900 м
 • третьої категорії — до 300 м

Сигнальні прапори

[ред. | ред. код]

Сигнальні прапори рятувального поста встановлюються на відстані 5 м від берега[13].

Прапор Значення
Зона обслуговування рятувального поста
Висока небезпека. Купання не рекомендується або заборонено
Середня небезпека. Купання дозволене тільки для досвідчених плавців
Купання безпечне (необов'язковий прапор)
Наявність медуз та інших небезпечних тварин
Район плавзасобів, купання заборонене
Використання плавзасобів заборонено
У воді перебуває водолаз
У воді перебуває водолаз (варіант)

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б Тренування українських "рятувальників Малібу": як лайфґарди Києва готуються до початку пляжного сезону. 5.ua. 5 канал. 25 травня 2021.
 2. Хтось пече хліб, а ми рятуємо людей: як це бути рятувальником на морі. О, Море.Сity (укр.). Процитовано 15 листопада 2023.
 3. Посадові інструкція начальника рятувального поста. profi.ua. Процитовано 15 листопада 2023.
 4. Рятувальники застерігають: будьте вкрай обережні на воді!. www.vin.gov.ua (uk-ua) . 4 серпня 2023. Процитовано 15 листопада 2023.
 5. Головна причина нещасних випадків на воді – порушення правил безпеки! (укр.). Офіційний сайт Кам`янської міської ради. 13 червня 2017.
 6. Рятувальники аварійно-рятувального загону спеціального призначення провели практичні заняття на воді із порятунку потопаючих у м. Миколаєві. dsns.gov.ua. 15 січня 2021.
 7. а б В.Г. Аветисян, Ю.М. Сенчихін, С.В. Кулаков, Ю.О. Куліш, В.В. Тригуб (2009). Організація аварійно-рятувальних робіт. Глава 8. Рятувальні роботи на воді. univer.nuczu.edu.ua (укр.). Університет цивільного захисту України. Харків. Процитовано 15 листопада 2023.
 8. Рятувальники ДСНС нагадали громадянам правила поводження на воді. mvs.gov.ua (укр.). Процитовано 15 листопада 2023.
 9. У Києві за участю рятувальників КАРС відбулись навчання з порятунку людей на воді (+фото). Офіційний портал КМДА - Головна (укр.). Процитовано 15 листопада 2023.
 10. Наталя Забазнова, Ірина Мочульська (2 червня 2023). На Львівщині рятувальники відпрацювали навички порятунку людей на воді. suspilne.media. Суспільне. Новини.
 11. Секрети успішного порятунку від професійних рятувальників [відео]. Вечірній Київ (укр.). 25 липня 2017. Процитовано 15 листопада 2023.
 12. TRadmin. Що означають кольори прапорів на пляжі. travelroom.lviv.ua (укр.). Процитовано 15 листопада 2023.
 13. а б Про затвердження Правил охорони життя людей на водних об'єктах України. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 15 листопада 2023.

Посилання

[ред. | ред. код]