Рівненська єпархія УПЦ КП

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рівненська єпархія
Основні дані
Церква Українська православна церква — Київський патріархат
Заснована 1992
Юрисдикція Рівненська область Рівненська область
Єпархіальний центр Рівне
Кафедральний собор Свято-Покровський кафедральний собор
Другий кафедральний собор Свято-Воскресенський кафедральний собор
Благочинь 15
Парафій 284
Монастирів 5
Священників 286
Титул правлячого
архієрея
Архиєпископ Рівненський і Острозький
Правлячий архієрей
Правлячий архієрей Іларіон

Рівненська єпархія - є однією з найпотужніших та найчисельніших єпархій Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Християнство на Волинь приніс святий рівноапостольний князь Володимир. 992 року він заснував у місті Володимир-Волинський православну єпископську кафедру і збудував соборну церкву на честь Успіння Божої Матері. З припиненням роду князів Галицько-Волинських Волинь перейшла під управління володарів із роду Гедеміна. Перший із них - Любарт, прийняв православ'я і в усьому допомагав Православній Церкві. У своєму стольному граді Луцьку він збудував замок і кафедральний собор на честь святого апостола Івана Богослова.

Князь Костянтин Острозький - захисник Православної Церкви на Волині - запросив Константинопольського Патріарха Єремію відвідати його володіння, аби той навів у них церковний лад. 1589 року Патріарх прибув до міста Брест, де відразу ж зібрав собор духовенства. Після 1921 р. згідно з Ризьким трактатом у відновленій Польщі опинилась вся західна Волинь. 13 листопада 1924 р. томосом Вселенського патріарха Григорія VII Православна Церква в Польщі визнається як автокефальна і митрополит Діонісій (Валединський) займає дві кафедри: Варшавсько-Холмську і Волинську. Під Польщею в 1925 р. Волинська єпархія налічувала 760 парафій.

У 1989 р. почав своє відродження автокефальний рух в Православній Церкві на Волині.

7 липня 1990 р. було освячено першу в Рівненській області церкву УАПЦ (м. Рівне, Свято-Стефанівська церква на Грабнику).

10 жовтня 1990 р. на Рівненщині було створено єпархію Української Автокефальної Православної Церкви, яка адміністративно включила в себе межі Рівненської області.

З 1990 по 1992 рр. єпархією керували єпископи Антоній (Масендич) та Полікарп (Пахалюк). Після Об’єднавчого Собору 1992 р. УАПЦ на Рівненщині реорганізувалася в Рівненську єпархію Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Сьогодні Рівненська єпархія включає в себе 14 благочинь, в яких знаходяться 280 діючих парафій, та 5 монастирів.

Знаходиться вона в адміністративних межах Рівненської області з кафедральними містами Рівне та Острог. Резиденція правлячого архієрея та єпархіальне управління Рівненської єпархії знаходяться в м. Рівному.

Кліриками єпархії є 286 священиків та дияконів.

Єпархія має власний навчальний заклад – Рівненську духовну семінарію.

В Рівненській єпархії щомісяця виходить єпархіальна газета «Духовна нива».

З 4 квітня 2000 р. по 10 грудня 2005 р. Рівненською єпархією керував Митрополит Рівненський і Острозький Даниїл (Чокалюк).

З 14 грудня 2005 р. по 23 січня 2012 р. Рівненською єпархією керував Митрополит Рівненський і Острозький Євсевій (Політило).

З 23 січня 2012 р. Рівненською єпархією керує Архиєпископ Рівненський і Острозький Іларіон (Процик), постійний член Священного Синоду Української Православної Церкви Ки­ївського Патріархату.

Посилання[ред.ред. код]

Веб-портал Рівненської єпархії УПЦ КП