Рівновага (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рівновага також На весах жизни — другий роман Володимира Винниченка, опублікований вперше російською мовою в 1912-му році[1]. Наступного року твір було перекладено українською[2].

Сюжет[ред. | ред. код]

Критика та сприйняття[ред. | ред. код]

Роман, що вийшов через рік після скандальної «Чесності з собою», критика зустріла більш прихильно, аніж його попередника. Втім, на думку Миколи Євшана, цей твір, попри те, що викликає враження «заспокоєння», вказує на те, що його автор «зламаний і не подвигнеться до давньої висоти. Темперамент його, внутрішній запал його, як творця, пропав. На кождій сторінці книжки його це читаємо, чуємо. Понад усім світом творчим автора стоїть якась чужа сила, він відірваний від безпосередности життя і вже не творить, а студіює»[3].

Також роман став причиною сварки Винниченка із Горьким, який не бажав друкувати «Рівновагу» через її начебто начебто «занепадницький» настрій та зображення зневіри у революціонерів. Хоча інші критики, навпаки, хвалили Винниченка за правдиве зображення еміґрантського середовища.

Більш позитивно оцінив роман Андрій Ніковський у огляді «Українська література в 1913 році». На його думку, «Повість „Рівновага“, що спершу друкувала ся на російській мові, а тепер вийшла вперекладї Н. Романович перед кінцем року (в-во „Дзвін“) хибує на тенденційно — правда, що далеко менше, нїж ce бувало ранїйш — розвинену основну думку твору та на негармонїйність загальної конструкції, але взята як окремі сцени з житя наших і російських еміґрантів надзвичайно сильна і правдива. В нїй також виступає нова для В. Винниченка риса — змаганнє вияснити внутрішні переживання, вдатися в глибини психіки, і з сього боку в повісти єсть справдї артистично вірні й сильні моменти». На думку оглядача, «про якийсь наклеп чи несправедливість щодо полїтичних російських еміґрантів не може й бути мови», а подання Винниченком основ, «на яких росте деморалізація еміґрантського життя», вважає його заслугою[4].

Видання[ред. | ред. код]

 • В. Винниченко. На весах жизни. Роман // Арцыбашев М., Винниченко В. Земля. Сборник девятый М. Арцыбашев «Сильнее смерти» В.Винниченко «На весах жизни». Москва: Московское книгоиздательство. 1912 р. 292с.
 • Твори, кн. 6. Рівновага. Переклад з російської Н. Романович. — Київ, «Дзвін», 1913.
 • Винниченко В. Твори т. 6: Рівновага. Відень, 1919. 274 с.
 • Винниченко В. Твори. Т. 17: Рівновага: роман з життя емігрантів — 2-ге вид. — Київ: Рух, 1929. — 264 с.
 • Винниченко В. Твори. Т. 17: Рівновага — 3-тє вид. — Київ: Рух, 1930. — 267 с.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. В. Винниченко. На весах жизни. Роман. Сборник «Земля», т. IX. Москва, 1912.
 2. Твори, кн. 6. Рівновага. Переклад з російської Н. Романович. — Київ, «Дзвін», 1913. — 258 с.
 3. Критика. Літературознавство. Естетика. с. 575
 4. ЛНВ, 1914. ч. 1. с. 154—155.

Джерела[ред. | ред. код]

 • Гнідан О. Д. Мистецтво великої епічної форми. Володимир Винниченко // Історія літератури — Кінець XIX — початок XX ст. — Книга 2.
 • Крутікова, Н. Роман В. Винниченка «На весах жизни» у дзеркалі російської критики / Н. Крутікова // Київська старовина. — 2000. — № 1. — C. 119—128.
 • Євшан М. В. Винниченко. На весах жизни // Критика. Літературознавство. Естетика. — с. 573—575.