Рівняння Арреніуса
Рівня́ння Арре́ніуса — закон, що встановлює залежність константи швидкості хімічної реакції від температури .
Згідно з простою моделлю зіткнень хімічна реакція між двома вихідними речовинами може проходити тільки в результаті зіткнення молекул цих речовин. Але не кожне зіткнення призводить до хімічної реакції. Необхідно подолати певний енергетичний бар'єр, щоб молекули почали реагувати одна з одною. Тобто молекули повинні володіти певною мінімальною енергією (енергією активації ), щоб подолати цей бар'єр. З розподілу Больцмана для кінетичної енергії відомо, що число молекул, які мають енергію , пропорційно . В результаті швидкість хімічної реакції описується рівнянням, яке було отримане шведським хіміком Сванте Арреніусом (the Arrhenius form for )[1] емпіричним шляхом:
- ,
де:
- — абсолютна температура (зазвичай в Кельвінах);
- — універсальна газова постійна, Дж/моль·К;
- — енергія активації, постійна даної реакції, Дж/моль;
- — передекспоненціальний множник реакції[en], який слабко залежить від температури як . Оцінки цього параметру показують, що зміна температури в діапазоні від 200 °C до 300 °C приводить до зміни частоти зіткнень на 10 %.[2]
Рівняння Арреніуса стало одним з основних рівнянь хімічної кінетики, а енергія активації — важлива характеристикою реакційної здатності речовин.
Рівняння Арреніуса, в якому передекспоненціальний множник пропорційний до Tn, де T термодинамічна температура, n — емпірична стала:
- k= BTnexp(Ea/RT), де k — константа швидкості реакції, B — незалежна від температури стала, Ea — енергія активації, R — газова стала.
Параметри, що розраховуються за рівнянням Арреніуса на основі даних залежності константи швидкості (коефіцієнта реакції, чи її швидкості) від температури: енергія активації та передекспоненціальний множник.
- ↑ John H. Seinfeld, Spyros N. Pandis, Atmospheric Chemistry and Physics: From Air Pollution to Climate Change, 3rd Edition, Wiley, ISBN 978-1-118-94740-1 Retrieved on 2021-02-14
- ↑ Штиллер В. Уравнение Аррениуса и неравномерная кинетика.-М.:Мир,2000.-176с.
- Глосарій термінів з хімії / укладачі: Й. Опейда, О. Швайка ; Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк : Вебер, 2008. — 738 с. — ISBN 978-966-335-206-0.
- Carbon Dioxide solubility in Polyethylene — Using Arrhenius equation for calculating species solubility in polymers
Це незавершена стаття з фізичної хімії. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |