Різець (інструмент)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Елементи робочої частини токарного різця
Розточувальна головка з ноніусом
Токарні різці зі змінними твердосплавними пластинами разом із різцетримачами. Зліва направо — відрізний, правий прохідний упорний, правий прохідний з від'ємним кутом у плані φ (для чорнової обробки), розточний

Різець — є не лише клиноподібним різальним інструментом, який під час обробки заглиблюється в тіло заготовки й поступово знімає стружку.

Різці

Токарний різець складається з двох частин: робочої, яка знімає стружку, і держака, призначеного для закріплення різця в різцетримачі верстату. До елементів робочої частини належать передня поверхня 1, якою сходить стружка, головна 4 і допоміжна 5 задні поверхні, головне 2 і допоміжне 3 різальні ребра та вершина різця 6.

Основну роботу, пов'язану зі зняттям припуску, виконує головне лезо, що складається з головної різальної крайки і пов'язаною з нею контактної площадки (заштрихованої) на передній поверхні й контактної площадки (заштрихованої) на задній поверхні. За довжиною головне лезо завжди більше допоміжного.

Ріжучі крайки і контактні поверхні, що примикають до них, на передній і задній поверхнях у сукупності і утворюють лезо. Переборюючи опір, лезо урізається в метал заготовки й за напрямком робочого руху зрізує з неї шар металу, перетворюючи його на стружку. На всіх інструментах леза в поперечному перерізі мають форму клина, з одного боку обмеженої передньою, а з іншого боку — задньою поверхнею.

Положення передніх і задніх поверхонь, головних і допоміжних ріжучих крайок, що утворюють ріжучі елементи, координуються щодо корпуса інструмента системою кутових розмірів — геометричними параметрами. Конкретні числові значення геометричних параметрів проставляються на робочих кресленнях інструментів таким чином, щоб за ними можна було, по-перше, виготовити ріжучі елементи завданої форми й, по-друге, перевірити точність виготовлення всіх кутів універсальними або спеціальними контрольно-вимірювальними інструментами й приладами.

Різальний інструмент у гірництві[ред.ред. код]

Питома витрата ріжучого інструменту – кількість різців та ножів гірничої машини, використаних на руйнування 1 м³ гірської породи чи на 1 м² площі виймання.

Джерела[ред.ред. код]

  • А. М. Дальский и др. Технология конструкционных материалов — М.: Машиностроение, 1977. — 664 с.


Молот і ковадло Це незавершена стаття про металообробку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.