Різанина в Сагрині

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Різня в Сагрині)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Різанина в Сагрині
Sahryń pomnik ofiar zbrodni 10 marca 1944.jpg
Пам'ятний хрест на спомин українських мешканців Сагрині, замордованих 10 березня 1944 року. Православний цвинтар у Сагрині
Дата: 10 березня 1944
Місце: село Сагринь
Результат: Знищено місцеве українське населення
Сторони
Польща Польща
Армія Крайова

Батальйони хлопські

Мирне населення с. Сагринь, Українська допоміжна поліція
Командувачі
Зенон Яхимек (псевдо «Віктор»)
Станіслав Басай (псевдо «Рись»)
Військові формування
2 сотні бойової диверсії Томашівської округи АК (прибл. 200 бойовиків);
особова лісова сотня (прибл. 50 бойовиків);
3 сотні з III округи АК (прибл. 300 бойовиків);
2 відділи кіннотників-розвідників (прибл. 80 бойовиків);
чота IV району (прибл. 30 бойовиків);
чота Грубешівської округи (прибл. 30 бойовиків);
22 озброєні польські колоністи.
Українська допоміжна поліція (20 поліціянтів)
місцеві мешканці (прибл. 40 осіб)

Різанина в Сагри́ні — акція зі знищення місцевого українського населення польськими бойовиками, що сталася 10 березня 1944 у селі Сагринь (пол. Sahryń, Грубешівський повіт, Люблінське воєводство, нині Польща). Спланована та проведена військовими (у кількості 800 осіб) польської Армії Крайової та Батальйонів Хлопських під командуванням Станіслава Басая (псевдо «Рись»). Батальйони хлопські (БХ) були організовані з колоністів та поляків навколишніх сіл колоністом з колонії Ґурки Станіславом Басаєм.

Мета акції[ред. | ред. код]

5-6 березня 1944 комендант Армії Крайової Грубешівського повіту М. Голембевський прийняв рішення про спільну з Батальйонами хлопськими акцію проти ряду поселень, в яких розміщувалися пости української допоміжної поліції або були розміщені «станиці» ОУН (б) та УПА. Було вибрано 11 сіл, серед яких і Сагринь[1].

Але у Сагрині на той час не перебував жоден підрозділ УПА. Єдиною озброєною силою в селі був відділ Української допоміжної поліції (20 поліціянтів).

Фактичним завданням польських відділів було знищення українських мешканців села.

Історія різанини[ред. | ред. код]

Бойовики Армії Крайової перед нападом на Сагринь.
Бойовики Армії Крайової перед нападом на Сагринь
Бойовики Армії Крайової під час знищення українського села Сагринь.
Бойовик армії Kрайової посміхається над трупом українського селянина, убитого в полі поблизу с. Сагринь
Бойовики Армії Крайової після знищення українського села Сагринь.

Сили сторін[ред. | ред. код]

У різанині брали участь такі польські сили:

 1. 2 сотні бойової диверсії Томашівськогї округи АК (прибл. 200 бойовиків);
 2. особова лісова сотня (прибл. 50 бойовиків);
 3. 3 сотні з III округи АК (прибл. 300 бойовиків);
 4. 2 відділи кіннотників-розвідників (прибл. 80 бойовиків);
 5. чота IV району (прибл. 30 бойовиків);
 6. чота Грубешівської округи (прибл. 30 бойовиків);
 7. 22 озброєні польські колоністи.

Загалом близько 800 дуже добре озброєних бойовиків.

З українського боку:

 1. Українська допоміжна поліція (20 поліціянтів);
 2. місцеві мешканці (прибл. 40 осіб).

Загалом близько 60 слабо озброєних осіб.

Перебіг акції[ред. | ред. код]

Недовго нападникам опиралось 20 осіб з УДП, чий пост знаходився у селі. У ході акції село було оточено бойовиками АК і БХ, спалено понад 300 селянських будинків, вбито за різними даними від 800 до 1240 українців[2]. Серед них 70 % становили жінки та діти. Більшість загиблих перед смертю зазнали знущань і тортур[3][4]. Серед загиблих від рук АК були і поляки з Сагрині. Близько 14:00 нападники покинули село, а згарища почали грабувати поляки з сусідніх селищ.

Усього в ході акції в Сагрині та прилеглих селах бойовики АК і БХ вбили близько 1300 українців із числа мирного населення, переважно жінок, дітей і людей похилого віку[3][5]. 10 березня згідно плану АК було атаковано 7 українських селищ. Було знищено села Пригоріле, Мєтке, Шиховиці, Теребінь, Струженець, Турковичі.

Керівником акції був Зенон Яхимек, у 1943-44 рр. командир підрозділу Армії Крайової в Томашівському повіті, Люблінського воєводства[5]. Зенон Яхимек після різні у Сагрині займав командні пости в АК. 21 вересня 1946 був затриманий МГБ Польщі. За вироком суду 23 вересня 1947 отримав три смертні вироки, замінені на основі амністії від 22 лютого 1947 на 15 років в'язниці. На основі амністії був звільнений 23 серпня 1956 і помер у Вроцлаві 1986. Тепер у Польщі Яхимек презентується як борець з УПА, що врятував поляків. Для увічнення пам'яті «героя» 2012 було знято фільм[6].

25 березня 1945 року Станіслав Басай був узятий в полон повстанцями куреня «Вовки» під командуванням Мар'яна Лукасевича — «Ягоди» в с. Крилів, та був розстріляний повстанцями[7].

Спогади очевидців[ред. | ред. код]

Є спогади про масове вбивство в селі Сагрині авторства очевидців трагедії.[8].

У перших донесеннях пароха православної парохії у Сагрині о. Михайла Скаба: «Парафія мала понад 300 номерів (господарств), то загалом спалено 280… Корінних сагринян вже поховано 202 осіб та з тимчасово поселених тут близько 300 осіб. Поміж тим до Сагрині сходилися на ночівлю для більшої безпеки люди з сіл М'ягке, Пасіки, Теребінець, Модринь, Майдан, а тому щоночі Сагринь було переповнене. Скільки їх загинуло поки невідомо… Загалом в Сагрині загинуло 600—700 людей… Усі корінні сагриняни вже поховані, а також кілька родин замордованих поляками з-поміж прибулих. Деякі з них були закопані у місці, де були замордовані і то поспіхом, оскільки люди бояться, щоб поляки не вбили ще й тих, які хоронили родичів, як це було у с. М'ягке, де наступного дня було замордовано і тих, хто повернувся до села»[9].

Кількість жертв трагедії[ред. | ред. код]

Під час знищення поляками Сагриня було убито і закатовано, за одними даними, понад 800 українців (М.Микитюк, А.Крамик), за іншими — 1240 (В. Притула), в тому числі понад 100 дітей. На сагринському кладовищі споруджено пам'ятник, на якому викарбувані прізвища 660 українців, які вдалось встановити[10].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Повідомлення УДК в Грубешеві до УЦК в Кракові / Процюк В. Книга пам'яті. Львів, 2004: Сполом. С. 186.
 2. День в історії — поляки знищили українське село Сагринь http://galinfo.com.ua/articles/den_v_istorii__znyshchennya_polyakamy_ukrainskogo_sela_sagryn_254274.html
 3. а б Україна—Польща: важкі питання, т. 9. Матеріали IX і X міжнародних наукових семінарів «Українсько-Польські відносини в час Другої Світової війни». Варшава, 6-10 листопада 2001 р. — Волинський державний університет ім. Лесі Українки, Світовий союз вояків Армії Крайової. — ВМА «Терен», Луцьк. — 2004. С. 364
 4. CZY MAMY PRZEPRASZAĆ ZA SAHRYŃ? // Gazeta Wyborcza, 05.09.2009
 5. а б «Наше Слово», № 26, 28.07.2009
 6. «Wyrok śmierci» czyli ocalona pamięć mjr Zenona Jachymka ps. «Wiktor». Zobacz zwiastun filmu (пол.)
 7. Літопис УПА. Том 39. Тактичний відтинок УПА 28-й «Данилів»: Холмщина і Підляшшя
 8. Сагринські спогади
 9. LAC, VKF, Box 25, File 17, Wyciąg z raportu proboszcza prawosławnej parafii w Sahryniu, ks. Mychajła Skaba, w sprawie zniszczenia wsi, 18 III 1944 r., b.p.
 10. День в історії — поляки знищили українське село Сагринь

Посилання[ред. | ред. код]