Різограф

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Принципова схема різографа.

Різо́граф (від назви фірми-виробника — Riso Kagaku Corporation) — друкарська машина, цифрова система друку, копір, робота якої базується на використанні методу трафаретного друку фарбою. Менш вживаними є назви: «дуплікатор» — від назви іншої фірми-виробника друкарських машин даного типу DUPLO; «пріпорт» — так називає свої друкарські машини виробник RICOH. Проте найбільш вживаною назвою залишається саме «різограф», яку впровадила компанія-засновник трафаретно-ротаційного типу друку — RISO.

Різограф використовується як високошвидкісний мережевий друкарський пристрій (принтер), копіювальний апарат для друку (тиражування) паперової продукції незначних та середніх тиражів — від 100 до 5 000 фарбовідбитків з однієї майстер-плівки. Використання різографа для друку менших тиражів економічно не виправдано у порівнянні з вартістю друку лазерним принтером.

Перша модель різографа RISO AP-7200, яка була конструктивно схожа із сучасними моделями, з'явилась на ринку у 1980-му році. Проте вона володіла великою кількістю конструктивних недоліків, вимагала значних трудозатрат та висококваліфікованого персоналу під час друку.

Найпоширенішими є одноколірні різографи. Також існують моделі, які дозволяють в один «прохід» друкувати одночасно двома кольорами. Багатоколірний друк (у два кольори і більше) одноколірними машинами відбувається у кілька проходів після заміни друкарських барабанів інших кольорів. Проте повноколірний друк сучасними різографами, який би міг задовольнити бодай мінімальні вимоги якості, неможливий у зв'язку з конструктивними обмеженнями пристроїв даного типу.

Швидкість друку різографа — 45-180 копій за хвилину. Таким чином, різограф займає проміжне місце між високопродуктивними друкарськими офсетними машинами і звичайними електрографічними копіювальними апаратами та принтерами.

Фірми-виробники різографів мають у своїх модельних рядах апарати різних форматів. Відповідно до моделей може використовуватись папір форматів А4 (210 × 297 мм), B4 (250 × 353 мм) та A3 (297 × 420 мм). Компанією RISO також розроблена модель різографа формату А2,[1] яка на ринку не з'явилась. Щільність паперу також може бути різною: від газетного (40 г/м²) та офсетного паперу широкого діапазону граматури до тонкого картону (210 г/м²), а також картон щільністю до 400 г/м² з використанням додаткового опційного пристрою подачі паперу. Можливий друк на самокопіюючому та некрейдованому самоклеючому папері, а також на конвертах. Фарба на водяно-гліцериновій основі, яка використовується в різографії, не дозволяє друкувати на крейдованому папері, який широко використовується в офсетному друці. Якість друку різографа характеризується роздільною здатністю друку, яка в різних моделях різографів буває 300, 400 та 600 точок на дюйм. Це дозволяє друкувати текстові документи шрифтом кеглем 6 пунктів і більше, а також ілюстрації, від яких не вимагається фотографічна якість.

Для тиражів до 5 000 копій різограф характеризується відносно високою оперативністю, продуктивністю, надійністю, та економічною ефективністю друку. Різограф — простий в налаштуванні, користуванні, обслуговуванні та ремонті пристрій, який переважно використовується для друку різноманітних видів поліграфічної продукції (бланків, листівок, брошур, буклетів, афіш, книг тощо) невеликими поліграфічними фірмами. Невеликі габарити і вага (від 50 до 170 кг) дозволяють використовувати різографи як офісні принтери в компаніях, установах, організаціях, навчальних закладах, де існує значна потреба в тиражуванні. Ресурс роботи різографів при належному технічному обслуговуванні може досягати і перевищувати 10 млн фарбовідбитків.

Витратні матеріали:

Фарба різних кольорів в тубах ємкістю до 1000 мл. Однієї туби такої ємкості вистачає для друку 10 000 — 20 000 листів формату A3 з середнім заповненням 5-10%. Негативний вплив фарби на довкілля практично відсутній.

Майстер-плівка до 220 «кадрів» в рулоні. Тиражостійкість одного кадра в залежності від використовуваного при друці паперу може досягати 10 000 фарбовідбитків.

Принцип роботи:

Технологія друку достатньо близька до технології мімографа. Процес виготовлення друкарської форми (трафарету) на майстер-плівці проходить усередині самого різографа і є досить короткотривалим у часі — займає менше хвилини. Після виготовлення майстер-плівки різограф готовий до друку. Формування майстер-плівки може відбуватися як з оригіналу за допомогою вбудованого сканера, так і шляхом отримання цифрових даних безпосередньо з комп'ютера (друк в режимі принтера). На майстер-плівці термоголовка різографа пропалює дрібні отвори згідно з оригінальним зображенням і певними користувацькими налаштуваннями: масштабом, яскравістю тощо Майстер-плівка намотується і фіксується на друкарському барабані і просочується фарбою. Отвори на майстер-плівці, через які надходить фарба, по суті є друкуючими елементами. Під час друку листи паперу з лотка подаються на ротаційний (друкарський) циліндр, на якому знаходиться майстер-плівка. Через отвори на майстер-плівці фарба потрапляє на папір. Листи паперу з нанесеним зображенням складаються в інший лоток. Також у оператора друку є можливість зміщувати відбиток на листі паперу по горизонталі та вертикалі.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]