Річки Бутану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Річки Бутану утворюють чотири основні річкові системи: Манас (Дрангме), Пуна-Цанг, Ванг і Торса. Кожна з цих річок швидкими потоками тече з Гімалаїв і через південні Дуари вливається в річку Брахмапутра в Індії, яка далі тече через Бангладеш, де Брахмапутра (або Джамуна в Бангладеш) приєднується до річки Ганг (або Падма в Бангладеш), яка впадає в Бенгальську затоку[1].

Основні річкові системи Бутану[ред. | ред. код]

Річка Манас в районі селища Панбанг, Жемганг

Потоки найбільшої річкової системи, Дрангме, течуть від південно-західного індійського штату Аруначал-Прадеш і мають три основні притоки: Дрангме, Мангде та Бумтанг (англ. Bumthang River). Ці притоки утворюють басейн Дрангме, який займає більшу частину східного Бутану і долин Тонгса і Бумтанг. У Дуарах 8 приток з'єднуються в єдину водну артерію — Дрангме, яку там називають Манас[1].

Витоки 320-кілометрової річки Пуна-Цанг, яка також називається Санкош, течуть з північного заходу Бутану і називаються Мо і Пхо (англ. Pho Chhu). Вони наповнюються снігами Великого гімалайського хребта. Річки цієї системи часто виходять з берегів. Вони течуть на південь до Пунакха, де з'єднуються, утворюючи Пуна-Цанг, яка тече на південь до індійського штату Західна Бенгалія[1].

Притоки 370-кілометрової річки Ванг набирають силу в Тибеті. Ванг тече в південно-східному напрямку через західно-центральні частини Бутану по долинах Ха, Паро, Тхімпху і далі в Дуари, звідки вона потрапляє в Західну Бенгалію, де має назву Райг'є (англ. Raigye Chhu)[1].

Невелика річкова система Торса, яка у своїй північній течії відома як Амо, теж тече з Тибету, далі по долині Чумбі, швидко протікає по західному Бутану до розширення в районі Пхунчолінгу і далі тече до Індії[1].

Список річок Бутану[ред. | ред. код]

Східний Бутан[ред. | ред. код]

Річка Паро (притока Вангу) поблизу аеропорту Паро

Західний Бутан[ред. | ред. код]

Дзонг Пунакха розташований в місці злиття річок Пхо і Мо, які утворюють річку Санкош

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д River Systems — Andrea Matles Savada, ed. Bhutan: A Country Study. Washington: GPO for the Library of Congress, 1991. [Архівовано 23 червня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
  2. а б в г д е ж и к л м н п Physiological Survey. River System of Bhutan. FAO Corporate Document Repository. Архів оригіналу за 24 серпня 2011. Процитовано 9 травня 2010.  (англ.)
  3. Potential Development Challenges in the Rivers of Bhutan. Процитовано 9 травня 2010. [недоступне посилання] (англ.)
  4. а б в Tibet Handbook. Footprint Handbooks. с. 872. Архів оригіналу за 8 липня 2020. Процитовано 10 травня 2010.  (англ.)
  5. а б в Administrative Map of Bhutan [Архівовано 18 квітня 2012 у Wayback Machine.] (англ.)
  6. Rivers and Lakes. Архів оригіналу за 19 січня 2010. Процитовано 9 травня 2010.  (англ.)
  7. а б Geonet Names Server. National Geospatial Intelligence Agency. Архів оригіналу за 24 серпня 2011. Процитовано 10 травня 2010.  (англ.)
  8. Tibet Handbook. Footprint Handbooks. с. 872. Архів оригіналу за 8 липня 2020. Процитовано 10 травня 2010.