СОРМ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

СОРМ (скорочення від рос. Система технических средств для обеспечения функций оперативно-розыскных мероприятий) — комплекс технічних засобів і заходів, призначених для проведення оперативно-розшукових заходів у російських мережах телефонного, рухомого і бездротового зв'язку, радіозв'язку та відстежування інтернет-активності громадян[1]. Всі оператори зв'язку зобов'язані встановлювати обладнання СОРМ власним коштом на користь спецслужб, в тому числі — відповідно до так званого «закону Ярової»[2].

Слід розрізняти поняття «СОРМ-1» (систему прослуховування телефонних переговорів, організовану в Росії в 1996) і «СОРМ-2» (назва запропоновано В. Іоновим — систему протоколювання звернень до Інтернету), розроблену робочою групою представників Держкомзв'язку Росії, ФСБ Росії, ЦНДІ Зв'язку і Головзв'язокнагляду під керівництвом Ю. В. Златкіс і організовану у 2000 році (ПТП, КТКС).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. "О порядке внедрения системы технических средств по обеспечению оперативно-розыскных мероприятий на сетях телефонной, подвижной и беспроводной связи и персонального радиовызова общего пользования". Приказ № 130 от 25.07.2000 г. [Про порядок провадження системи технічних засобів із забезпечення оперативно-розшукових заходів — Наказ № 130 від 25 липня 2000] (рос.). Архів оригіналу за 29 жовтня 2013.
  2. "Белый хакер" и "ботан". Экс-партнер Усманова по киберспорту инвестировал в стартап сына главы СЭБ ФСБ. BBC News Русская служба. 19 серпня 2019. Архів оригіналу за 19 листопада 2019. Процитовано 13 листопада 2019.(рос.)

Див. також[ред. | ред. код]