Саадет III Ґерай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Саадет III Ґерай
Gerae-tamga.svg
 Народився  1645
 Помер  1695
Рід Ґераї
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
Кримський хан
1691
Попередник Селім I Ґерай
Наступник Сафа Ґерай

Саадет III Ґерай (16451695) — кримський хан у 1691 р. з династії Ґераїв, наступник Селіма I Ґерая, попередник Сафи Ґерая. Син Кирима Ґерая, онук Селямета I Ґерая. Був нуреддином при Мураді Ґераї . Призначений в 1691 р. на ханський престол за рекомендацією Селіма I Ґерая, що добровільно пішов у відставку. Відразу після закінчення церемонії отримання ханського титулу, ще перебуваючи в Стамбулі, Саадет III Ґерай отримав наказ збирати армію для походу до Австрії. Рухаючись західним узбережжям Чорного моря, хан послав до Криму за військами, тим часом формуючи на Дунаї загони з місцевих ногайців.

Саадет III Ґерай жорсткими заходами примусив підкоритися йому знать, яка негативно віднеслася до його призначення. Зумів примусити дунайських ногайців, що не бажали йти до Австрії, взяти участь в поході. Без коливань змістив з поста свого калгу Девлета Ґерая, ледве отримавши вісті про підготовлювану ним зраду; жорстоко покарав війська, що чинили насильства над місцевими жителями під час переходу через румунські землі.

Через довгі збори запізнився до місця битви і османська армія без кримської допомоги зазнала поразки. Хан був позбавлений свого сану і відправився з Австрії назад в Туреччину, так і не побувавши в самому Криму. Помер на Родосі.

Література[ред. | ред. код]

  • Гайворонский Алексей. Созвездие Гераев. — Симферополь, 2003. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]