Саадет I Ґерай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Саадет I Ґерай
Народився 1492
Помер 1538
Рід Ґераї
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
Кримський хан
1524-1532
Попередник Гази I Ґерай
Наступник Іслям I Ґерай

Сааде́т I Ґера́й (крим. I Saadet Geray, ۱سعادت گراى‎; 1492-1538) – кримський хан у 1524-1532 рр. з династії Ґераїв, наступник Гази I Ґерая, попередник Ісляма І Ґерая. Син Менґлі I Ґерая.

У молодості провів багато років при султанському дворі, подружившись з султаном Селімом I Османом.

У 1524 р. був призначений кримським ханом. Застав країну в складному положенні: ханство було ослаблене конфліктом з Хаджі-Тарханом і внутрішніми розбратами знаті, влада яку юний хан Гази I Ґерай практично випустив з рук. Саадет I Ґерай почав відновлювати порядок в країні, спробувавши втихомирити головних сіячів смути - рід Ширін. Це йому значною мірою вдалося.

Саадет I Ґерай повністю контролював ситуацію в державі впродовж перших чотирьох років свого правління, почавши здійснювати реформи. Проте незабаром Іслям I Ґерай, брат покійного Гази I Ґерая, очолив незадоволену знать і підняв повстання. Побачивши, що в державі продовжуються розкол і конфлікти, що переходили в озброєне протистояння, Саадет I Ґерай добровільно склав ханські повноваження і повернувся до Стамбула.

Саадет I Ґерай застосовував в державному житті Криму найкращий турецький досвід: наприклад, організував за турецьким зразком придворний штат, бажаючи усучаснити державну структуру ханства і узгодити її з високими стандартами османської традиції управління. Також він провів модернізацію армії: доповнив кримське військо артилерійськими частинами, запросивши з Туреччини фахівців у цій галузі.

Саадет I Ґерай намагався ввести в Криму і турецький принцип єдиновладдя монарха, проте в кримських умовах, де беї, на відміну від Туреччини, мали величезну владу в державі, йому не вдалося успішно здійснити свою програму.

Література[ред. | ред. код]

  • Гайворонский Алексей. Созвездие Гераев. – Симферополь, 2003

Посилання[ред. | ред. код]