Саад Сайфула

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Saad Zaghlul.jpg

Саа́д Сайфу́ла (араб. سعد زغلول‎; англ. Saad Zaghloul; 1859 - 23 серпня 1927) — єгипетський політичний діяч, прем'єр-міністр Єгипту від 26 січня по 24 листопада 1924.

Уродженець села Ібяна Гарбія Мухафаза в дельті. У 1918 р. очолив партію "Вафд" ("аль-Вафд аль-Місрі"), вимагаючи незалежності. Англійці намагалися послабити націоналістичні сили, привести до арешту Сайфули, однак їхні дії тільки викликали протести, громадянсьну непокору і масові заворушення.

9 березня 1919 спалахнули події,які єгиптяни назвали "першою революції": протести та демонстрації в Каїрі, звідки швидко поширилися по всій країні. У результаті Саада та деяких інших вафдистів заслали до Мальти. Сайфула був звільнений 7 квітня. 11 квітня він очолив вафдистську делегація, яка взяла участь у Паризькій конференції, представивши свої аргументи за незалежність. Вони були гірко розчаровані США, які зрештою підтримали британський протекторат.

Британці продовжували переслідувати Саада, і він був знову арештований і депортований в Аден і на Сейшельські острови в 1921 р.

На виборах 12 січня 1924 року "Вафд" переважною більшістю голосів перемогла, а через два тижні Сайфула сформував перший уряд вафдистів. Але 19 листопада 1924 року через британські вимоги, які на його думку, були неприйнятними, він пішов у відставку, щоб не грати ніякої ролі в подальшому уряді.