Сабіха Касиматі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сабіха Касиматі
алб. Sabiha Kasimati
Sabiha Kasimati (portrait).jpg
Народилася 15 вересня 1912(1912-09-15)
Едірне, Османська імперія
Померла 26 лютого 1951(1951-02-26) (38 років)
Тирана, Албанія
Країна Flag of Albania (1946–1992).svg Албанія
Діяльність іхтіолог
Alma mater Туринський університет
Галузь Іхтіологія

CMNS: Сабіха Касиматі у Вікісховищі

Сабіха Касиматі (алб. Sabiha Kasimati; нар. 15 вересня 1912, Едірне — пом. 26 лютого 1951, Тирана) — албанська вчена-іхтіолог, перша албанка, яка отримала вищу освіту.

Шкільна подруга Енвера Ходжі і політична опонентка його режиму. Вбита албанською таємною поліцією Сігурімі в ході різанини 1951 року. Після падіння комуністичного режиму в Албанії реабілітована і посмертно нагороджена орденом «Честь нації».

Навчання[ред. | ред. код]

Сабіха Касиматі народилася 1912 року в родині відомого албанського лікаря Абдуррахмана Касиматі. Батько і дід Сабіхи були відомі як ліберальні інтелектуали. З дитинства Сабіха Касиматі була орієнтована на отримання освіти, заняття науковою діяльністю, прагнула вести громадсько активне життя[1].

У 1927 році Сабіха Касиматі вступила до французького ліцею в Корчі. Вона навчалася разом з Енвером Ходжею, підтримувала з ним дружні стосунки[2]. Закінчивши ліцей у 1930 року, працювала шкільною вчителькою. Викладала французьку мову і етику. З 1933 иоку займалася зоологічними та іхтіологічними дослідженнями в албано-американському інституті Каваї.

Отримавши державну стипендію у 1935 році Сабіха Касиматі вирушила до Італії. Вивчала біологію та іхтіологію в Туринському університеті. У 1940 році Сабіха захистила докторську дисертацію з питання водної фауни Албанії. Сабіха Касиматі стала першою албанської жінкою, яка отримала вищу освіту.

Наукова робота[ред. | ред. код]

Відмовившись від пропозиції працювати в США, Сабіха Касиматі повернулася на батьківщину. Викладала в Інституті імені Доніки Кастріоті. У 1940-х роках перебувала на лікуванні в Больцано. У 1945 році повернулася до Албанії.

З 1947 року Сабіха Касиматі працювала в тиранському Інституті наукових досліджень. Її іхтіологічні роботи відіграли помітну роль у розвитку албанського риболовного господарства. Вчена склала каталог албанських риб, що включав 257 видів.

Політична опозиційність[ред. | ред. код]

Сабіха Касиматі мала вкрай негативне відношення до режиму, встановленого албанською комуністичною партією (АПТ). Особливе її обурення викликали переслідування інтелігенції. Вона відкрито вела відповідні розмови, вимагала зустрічі з лідером режиму Енвером Ходжею для того, щоб висловити свою критику напряму[3].

19 лютого 1951 року члени антикомуністичної підпільної організації Національна єдність Хюсен Лула та Казім Лачі влаштували вибух у посольстві СРСР в Тирані. Жертв і серйозних руйнувань теракт не спричинив. Однак політбюро ЦК Албанської партії праці на екстреному засіданні ухвалило рішення про широкомасштабні репресії і страти опозиціонерів. До складеного списку включили також й ім'я Сабіхи Касиматі[4]. 20 лютого вона була заарештована Сігурімі.

Арешт і вбивство[ред. | ред. код]

За свідченнями джерел, Сабіха Касиматі мала твердий характер і на слідстві трималася мужньо. Вона підтвердила своє опозиційне відношення до комуністичного режиму.

Я проти «народної влади», я відкидаю її ідеологію. Ніколи не вірила в прогресивність революційного соціалізму. Я вивчала біологію, і тому прихильниця природної еволюції. Шлях до соціалізму — насильство, знищує демократію! Сабіха Касиматі[5]

Заарештованим фактично не пред'являлося конкретних звинувачень і не проводилося навіть формального суду. У ніч на 26 лютого 1951 року Сабіха Касиматі була розстріляна Сігурімі у складі групи з 21-ї людини. Вона була єдиною жінкою серед жертв кари без слідства і суду.

Увічнення пам'яті[ред. | ред. код]

Розділ присвячений Сабіхи Касиматі у Національному музеї науки Албанії

У 1991 році, в ході демонтажу комуністичного режиму в Албанії, ті, що загинули в ході лютневої різанині 1951 року, були офіційно визнані невинними. У 2008 році президент Албанії Бамір Топі видав указ про їх посмертне нагородження орденом «Честь нації»[6]. Спадщина

Сабіхі Касиматі приписують створення ідеї Національного музею науки Албанії. У жовтні 2018 року було оголошено, що Албанському національному музеї науки буде присвоєно її ім'я[7].

Примітки[ред. | ред. код]