Савкові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Савкові
Час існування: Пізній олігоцен — наш час
Самець савки (Oxyura leucocephala)
Самець савки (Oxyura leucocephala)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Підродина: Савкові (Oxyurinae)
Swainson, 1831
Роди

Oxyura
Nomonyx
Biziura
Heteronetta

Посилання
Віківиди: Oxyurinae
Fossilworks: 229926

Савкові (Oxyurinae) — підродина птахів родини Качкові (Anatidae). Більшість її представників мають довге, жорстке пір'я на хвості, яке підняте, коли птах знаходиться в стані спокою, а також відносно великі, роздуті дзьоби. Вони незграбно пересуваються по суші, тому більшість часу проводять на воді. Хоча їхні стосунки у середині родини суперечливі, мабуть, вони є ближчими до гусей (підродина Anserinae), ніж до типових качок (підродина Anatinae). Підродина поширена по всьому світі, але найбільша різноманітна у теплих районах Північної та Південної Америки.

Класифікація[ред. | ред. код]

У підродину включають один рід з 5 сучасними видами і 3 монотипні роди:

Heteronetta нагадує типових качок з коротким хвостом і нормальним дзьобом. Nomonyx займає, скоріше, проміжне положення; рід, ймовірно, відхилився від загального предка дещо пізніше за Heteronetta.

Biziura включена до складу підродини за своєрідний зовнішній вигляд і виражений статевий диморфізм; систематичне положення точно не визначено, сильно відхиляється від інших груп. Її анатомія подібна більше до Oxyura, ніж до представників двох інших родів, але все ж унікальна в багатьох відносинах. Дані досліджень послідовності цитохроми b мтДНК передбачає близкіші стосунки з родом Malacorhynchus, що, якщо це достовірно, може стати одним з найзначніших випадків дивергентної адаптації в ряді гусеподібних[1]. Очевидно, що Biziura не є одним з видів Oxyura , вони, скоріше є близькородинними групами, дуже подібними за внутрішньою будовою. Ці дві групи, ймовірно, є частиною дуже давньої радіації водоплавних Гондвани, включаючи такі форми як Cereopsis, Coscoroba, Stictonetta або Nettapus, які раніше поміщалися у підродину Oxyurinae. Але точні відносини між цими групами залишаються невивченими. Наприклад, африканські Thalassornis мають спільні риси з Oxyura, але це також може бути випадком конвергентної еволюції[2][3].

Відомо один викопний рід савкових — Tirarinetta з пліоцену Австралії і кілька вимерлих видів з сучасних родів. Три роди водоплавних птахів, Mionetta з пізнього олігоцену та середнього міоцену Центральної Європи, Dunstanetta і Manuherikia з міоцену Нової Зеландії, мають деяку схожість з савками. Проте, найімовірніше, вони відносяться до Dendrocheninae.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Livezey, Bradley C. (1986). A phylogenetic analysis of recent anseriform genera using morphological characters. Auk '103' (4): 737—754.
  2. McCracken, Kevin G .; Harshman, John; McClellan, David A. & Afton, Alan D. (1999). Data set incongruence and correlated character evolution: An example of functional convergence in the hind-limbs of stifftail diving ducks. Systematic Biology 48 (4): 683—714. DOI: 10.1080/106351599259979.
  3. Sraml, M .; Christidis, L .; Easteal, S .; Horn, P. & Collet, C. (1996). Molecular Relationships Within Australasian Waterfowl (Anseriformes). Australian Journal of Zoology '44' (1): 47-58. DOI: 10.1071/ZO9960047.