Сагдєєв Роальд Зіннурович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сагдєєв Роальд Зіннурович
тат. Роальд Зиннур улы Сәгъдиев
Народився 26 грудня 1932(1932-12-26)[1][2] (87 років)
Москва, СРСР[1]
Громадянство
(підданство)
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of the United States.svg США
Flag of Azerbaijan.svg Азербайджан
Діяльність фізик, політик, викладач університету, дослідник
Галузь фізика плазми
Alma mater Фізичний факультет МДУ
Науковий ступінь доктор фізико-математичних наук
Науковий керівник Леонтович Михайло Олександрович і Ландау Лев Давидович
Відомі учні Albert Galeevd, Захаров Володимир Євгенович і Alexei Fridmand
Знання мов англійська[3]
Заклад Курчатовський інститут, Мерілендський університет, Budker Institute of Nuclear Physicsd і Russian Space Research Instituted
Членство Папська академія наук, Національна академія наук США, Російська академія наук, Академія наук СРСР, Шведська королівська академія наук, Американська академія мистецтв і наук і Угорська академія наук
Партія КПРС
У шлюбі з Susan Eisenhowerd
Нагороди

Роальд Зіннурович Сагдєєв (тат. Roald Zinnur uğlı Səğdiev, Роальд Зіннуров Ули Сәг'діев; 26 грудня 1932(19321226), Москва) — радянський і американський фізик, академік АН СРСР і РАН, доктор фізико-математичних наук. Депутат Верховної Ради СРСР 11-го скликання (1987—1989). Народний депутат СРСР (1989—1991). Герой Соціалістичної Праці (1986).

Біографія[ред. | ред. код]

Роальд Сагдєєв народився в Москві в татарській родині[4]. Коли йому було чотири роки, він разом з батьками переїхав до Казані. Закінчив середню школу в Казані і вступив до Московського державного університету, який успішно закінчив.

У 1956—1961 працював в Інституті атомної енергії імені Курчатова, в 1961—1970 — завідувач лабораторії Інституту ядерної фізики Сибірського відділення АН СРСР, в 1970—1973 — завідувач лабораторії Інституту фізики високих температур АН СРСР.

З 1973 по 1988 роки був директором Інституту космічних досліджень АН СРСР. Потім керівником науково-методичного центру аналітичних досліджень Інституту космічних досліджень. Член редакційної колегії журналу «Письма в „Астрономический журнал“», член Головної редакційної колегії інформаційних видань ВІНІТІ, член редакційної колегії бібліотечки «Квант» (видавництво «Наука»).

Академік РАН (член-кореспондент Академії наук СРСР з 1964, академік з 1968). Іноземний член Національної академії наук США і Королівської академії наук Швеції.

У 1968 кілька десятків радянських громадян підписали листи, адресовані владі СРСР, в яких автори протестували проти порушень громадянських свобод у зв'язку з процесами проти дисидентів. Влада влаштували гоніння на тих хто підписав, у тому числі і тих, хто працював в Академмістечку в Новосибірську. 36-річний Сагдєєв запропонував «вигнати всіх з Академмістечка, нехай ідуть вантажити свинцеві чушки»[5].

З 1990 живе в США, працює в Мерілендському університеті. Професор, директор Центру «Схід-Захід» університету штату Меріленд, США; член Наглядової ради Міжнародного Люксембурзького форуму із запобіганню ядерної катастрофи. Віце-президент Міжнародного комітету з дослідження космічного простору (КОСПАР; 1975—1981), член Міжнародної академії астронавтики (1978).

Наукова праця[ред. | ред. код]

Роальду Сагдеева належать праці з фізики плазми (ударні хвилі, процеси переносу, нестійкості), проблеми керованого термоядерного синтезу, магнітної гідродинаміки, космічної фізики. Теоретично передбачив і пояснив найхарактерніші явища фізики плазми в космосі — утворення беззіштовхувательних ударних хвиль і радіаційних поясів.

Керував астрономічними дослідженнями, проведеними за допомогою космічних апаратів, а також активними експериментами з дослідження космічної плазми. Розвинув теорію процесів переносу в установках «токамак» (тороїдальна камера з магнітним полем). Керівник проекту дослідження планети Венера і комети Галлея («Вега»; 1984—1986).

Родина[ред. | ред. код]

В кінці 1980-х років, будучи у відрядженні в Сполучених Штатах, познайомився зі своєю майбутньою дружиною Сьюзен Ейзенгавер, онукою президента Двайта Ейзенгавера.

Брат Роальда Сагдєєва, Ренад Сагдєєв — відомий хімік.

Нагороди та звання[ред. | ред. код]

Статті та книги[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]