Сайтьо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Статуя Сайтьо у храмі Нофукудзі у місті Кобе.

Сайтьо (яп. 最澄 — "найвища ясність", 19 вересня 76726 червня 822) — японський монах, засновник буддистської школи Тендай-сю в Японії. Відомий також за посмертним ім'ям Денґьо Дайсі (伝教大師, "Великий наставник — передавач вчення").

Короткі відомості[ред.ред. код]

Сайтьо народився 767 року у благочестивій буддійській родині, яка походила від переселенців з материка. Він став ченцем школи Кеґон-сю у центральному храмі Тодайдзі в столиці Нара. Однак, розачарувашись у столичному буддизмі, у 785 році Сайтьо, разом із групою однодумців, перебрався до гори Хієй, де заснував власну буддистську общину. Він зацікавився текстами китайської школи Тяньтай, які декількома десятиліттями раніше привіз у Японію китайський монах Ґандзін.

У 794 році, за правління імператора Камму, новою столицею стало місто Хей'ан — сучасне Кіото. Монархія потребувала вчених та інтелектуалів. Камму викликав Сайтьо і відправив його разом із групою монахів до Китаю, щоб вивчати буддизм і переймати передовий цивілізаційний досвід. Сайтьо потрапив до школи Тяньтай-цзун на горі Тяньтай, де був посвячений у таємниці езотеричного буддизму. Там само він отримав висвяту і повернувся додому у 806 році. Його вантаж містив сотні буддистських сутр і коментарів до них.

У 806 році Сайтьо заснував школу Тендай-сю в Японії, але ченці цієї школи змушені були направлятися за ординацією до старих буддистських сект в Нарі. Аби уникнути цього, у 807 році Сайтьо, спираючись на підтримку імператора Камму, власноруч постриг у монахи сто учнів. Усі вони оселилися у общині на горі Хієй, неподалік від столиці, де заснували монастир Енрякудзі. Ченці були зобов'язані провести дванадцять років у суворій дисципліні, медитаціях і навчанні. Найкращі учні отримували місця в монастирі, інші — посади при уряді й дворі.

За правління імператора Саґа, у 822 році, школа Тендай-сю одержала право самостійно проводити постриг і висвяту ченців. Цей привілей був наданий за тиждень після смерті Сайтьо. Спадкоємцем Сайтьо став чернець Ґісін, якого згодом заступив Еннін, створивши храм пам'яті патріарха школи.

колесо Дхарми Це незавершена стаття про буддизм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.


Прапор Японії Це незавершена стаття про Японію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]