Саки (племена)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Scythia-Parthia 100 BC.png
Цар саків-тиграхауда Скунха. Рельєф Бехістунського напису Дария I, VI век до н. э.

Саки (дав.-гр. Σάκαι, лат. Sacae) — збірна назва групи іраномовних [1] [2] [3] кочових і напівкочових племен I тис. до н. е. — перших століть н. е. в античних джерелах.

Групи саків[ред.ред. код]

Згадуються у Геродота [4]. в давньоперсидських написах згадуються чотири групи саків [5]:

 • Саки-хаомаварга, «Ті, що варять хаому — дурманний напій», що населяли долину річки МургабГеродота і античних авторів — амюргіі)
 • Саки-тіграхауда, «в загострених шапках» (в Бехістунському написі Дарія I [6]), що проживали у передгір'ях Тянь-Шаню і між річками Сирдар'я і Амудар'я (часто ототожнюються з массагетами античних авторів),
 • Саки-парадарайя, «які за морем» (у Прикаспії і Причорномор'я) «… надалі стали їх називати» Царські скіфи "
 • Саки-сугудам, «за Согдіаною», які проживали в басейні Аральського моря в низов'ях Сирдар'ї, Амудар'ї і нинішньої території Таджикистану.

Однак такий поділ є умовним, оскільки насправді багато середньоазіатських кочівників варили хаому в ритуальних цілях, а гострий головний убір був відмітним знаком всіх кочових народів від Дунаю до Байкала, причому аж до новітнього часу. Таким чином, поділ саків на «питущих хаому», «тих, що носять гостру шапку» і «заморських» відображає швидше погляд сторонніх спостерігачів (в даному випадку — персів), ніж дійсну самоназву сакських племен. Деякі назви сакських родів все ж збереглися в історії: массагети, даї (дахи, даки, даги), апасіаки, Парни, кангха та ін

Парадний обладунок сакського /-ої царя /цариці із золотої луски на шкіряній основі, що являє стилізований обладунок Катафракти ия, знайдений в іссикському кургані під Алма-Атою, Казахстан [7]

У давньоперсидською джерелах саків називали «могутніми мужами», а іранські — «турами з швидкими кіньми».[8] Завдяки подібності зі скіфами давньогрецькі автори називали саків «азіатськими скіфами» [9]

Загальні відомості[ред.ред. код]

Спосіб життя саків і матеріальна культура (за матеріалами поховань) дуже близькі до скіфських, ювелірні вироби поховань виконані в скіфському «звіриному стилі». У сучасній науковій літературі до саків відносять племена Приаралля, північних і східних районів Середньої Азії, Казахстану і південного Сибіру, відрізняючи їх від близьких за культурою массагетів Приаралля і Закаспію і скіфів Північного Причорномор'я; на відміну від скіфів Північного Причорномор'я матеріальна культура саків і массагетів не несе слідів еллінського впливу, тому іноді вживають термін «культури Сако-массагетського кола».

Спосіб життя саків був осіло-кочовий. У степах Західного і почасти Центрального Казахстану зустрічалося кочове скотарство. У степових і полустепових районах Західного і Південного Казахстану у саків розвивалося верблюдівництво. Верблюд використовувався як в'ючна тварина. Меншу роль у господарстві саків грав велику рогату худобу. На півдні Казахстану в долині Сир-Дар'ї розвивалося землеробство.

У VIIIII ст. до н. е.. сакські племена об'єдналися в союзи. На чолі цих союзів стояли верховні вожді. Їх називали царями. Царі обиралися радою вождів. Державні справи обговорювалися на народних зборах. Цар розподіляв між пологами і племенами пасовища та інші земельні угіддя.

Сакські жінки користувалися рівними правами. У VI столітті до н. е.. массагетами керувала цариця Томіріс. Відомо також ім'я цариці Заріни. У сакському суспільстві виділялися три групи населення: воїни, жерці, общинники. Кожному стану відповідали свої традиційні кольори: воїнам — червоний, жерцям — білий, общинникам — жовтий і синій.[10] З стану воїнів відбувалися вожді і царі. Цар вважався посередником між небом і землею.

Цар проводив першу борозну на весняній оранці, що демонструвало його зв'язок з народом. Війни були вигідні для племінних вождів. Полонених перетворювали в рабів і використовували в домашньому господарстві. Тип суспільства саків — військова демократія.[11]

Найбільша кількість курганних могильників саків зосереджено в районах зимових пасовищ, в місцях, якими древні скотарі особливо дорожили. Саки мали торговельні зв'язки з народами Алтаю, Сибіру, Європи, Сходу. У середині 1 тисячоліття до. н. е.. став функціонувати «степової шлях».[12]

Загальний опис[ред.ред. код]

За даними грецького історика Ефора, прийшли в Азію з нинішньої території України. Саки мешкали на півдні сучасного Казахстану, в Узбекистані, на півночі Киргизстану та на Гірському Алтаї. За писемними джерелами Хотану саки були іраномовні[13][14][15], європеоїдні, біляві та блакитноокі.

Римський історик Квінт Курцій Руф описуючи саків наводить переказ їх легенди про чарівні небесні дари цього народу: плуг і ярмо — для хліборобів, спис і стріла — для воїнів, чаша — для жерців.

Спосіб життя саків і матеріальна культура (за матеріалами поховань) дуже близькі до скіфських, ювелірні вироби поховань виконані в скіфському «звіриному стилі»[16].

У VIIIII ст. до н. е. сакські племена об'єдналися в союзи. На чолі цих союзів стояли верховні вожді. Їх називали царями. Царі обиралися радою вождів. Державні справи обговорювалися на народних зборах. Цар розподіляв між родами і племенами пасовища та інші земельні угіддя.

Цар проводив першу борозну на весняній оранці, що демонструвало його зв'язок з народом. Війни були вигідні для племінних вождів. Полонених перетворювали в рабів і використовували в домашньому господарстві. Тип суспільства саків — військова демократія[17].

Сакські жінки користувалися рівними правами. Імена їхніх войовничих цариць — Томіріс і Заріна.

Саки вшановували богиню Змію — міфічну прародительку свого народу, а також індійського бога Варуну, що відповідав прабатькові скіфської царської династії — богу моря Тагімасаду.

Про саків, розселення яких сягнуло півдня Індії та навіть сучасної Камбоджі, згадують пурани, «Закони Ману», «Рамаяна», «Махабхарата» та інші стародавні індійські тексти.

Історія[ред.ред. код]

Сакський (скіфський) вершник з Пазирик у Центральній Азії, близько 300 р. до н. е..
Золоті артефакти скіфів у Бактрії на місці Тилля-тепе

На межі VI і V ст. до н. е.. частина сакських племен була підкорена перськими царями династії Ахеменідів, платила їм податі [18] і поставляла воїнів, завоювання саків описано в Бехістунському напису Дарія I (див. рис.). Саки в складі перської армії брали участь в греко-перських війнах, зокрема, в битві при Марафоні [19].

Після завоювання Перської імперії Олександром Македонським, одна з груп сакських племен вторглася в межі сатрапії Селевкідів Парфією (III ст. До н. Е..) І зіграла значну роль в освіті Парфянського царства: вождь племені парнів Аршак став засновником парфянської династії Аршакидов [20].

Частина племен саків вторглася в Дрангіану і зайняла її, давши їй назву Сакастан (країна саків, у Страбона лат. Sacasene — сучасний Систан на територіях Ірана і Афганістан а); Страбон досить докладно описує набіги саків, повідомляючи, серед іншого, що вони добиралися навіть до Каппадокії і що мешканці Зели заснували і щорічно відзначають особливий свято — Сакею (лат. Sacaea) на честь відбиття одного з таких набігів [21].

У кінці II — першій половині I століть до н. е.. племена саків проникли в Північно-Західну Індію (в китайських джерелах ці племена називаються племенами се), утворивши в середині I століття до н. е.. ряд індо-сакських держав. Одним з найвідоміших індо-сакських правителів був цар Травень, під владою якого знаходилися Гандхара, долина Свата і, можливо, частина Кашмір а. Його наступник Аз розширив свої володіння і титулував себе, аналогічно правителям Парфії, «великим царем царів» [22].

Саки в давньоіндійській літературі[ред.ред. код]

Індо-скіфські племена в Індії іменувалися «Шакал», як варіант індійського найменування сака. Шаки згадуються в багатьох текстів: «Пурани», «Ману-смріті», «Рамаяна», «Махабхарата», «Махабхаш'я» Патанджалі, "Бріхат- Самхита "Варах Міхіри, " Кав'яміманса ", " Бріхат-Ката-Маньяра ", " Ката-Сарітсагара "та інших стародавніх текстах. Термін «Шакал» використовується як збірне найменування войовничих племен північно-заходу. Деякі джерела приписують сакське походження Будди Гаутама, його батько належав до касти кшатріїв. Титул Шак'ямуні означає «наймудріший з саків». Але, можливо, що це одна з помилок. Будда належав до індоарійського племені, яке називалосяСак'я (не шакал). Тут треба сказати поширена глибока помилка. Арій (одн.-і мн.ч.) — це самоназва правителів фарсі (персів) Дарія, Кіра та інших. Тобто іраномовних замлеробів. Саки — це іраномовні (фарсімовні) кочівники.

«Виродилося» кшатрії з північного заходу[ред.ред. код]

У «Манусмріті», написаної близько 200 р., племена Шака разом з яванамі, Камбоджі, парадасамі, пахлава, кіратасамі і дарадасамі згадуються як «звироднілі воїни» або кшатрії. У «Анушассанапарва», однієї з книг «Махабхарати», йдеться про Шака, Камбоджа і яванов в тій же якості. Патанждалі в «Махабхашье» визначає племена Шака і явана як шудр.

Вартіка у своїй «Катьяяне» перераховує царів Шака, шарасамі, сабарасмі, барасу та ін і описує їх як варварські племена Уттарапати. В іншій версії ті ж епічні народи Шаки, Камбоджі і кашаси згадуються як племена з Удич, тобто з півночі. Крім цього, «Кішкінда Канда» «Рамаяни» відносить місцеперебування Шака, Камбоджею, яванов і парадів до самого північний захід за Хімават (тобто за Гіндукушем).

Археологічні пам'ятники[ред.ред. код]

З добре відомих пам'яток — могильники Тегіскен і Уйгарак, Іссик, Чіліктінські могили, у похоронній камері кургану Іссик було виявлено, разом з безліччю інших предметів, понад чотири тисячі виробів із золота, а також багате вбрання "Золотої людини".

Саки в ідеології Азербайджану, Туреччини, Казахстану і Якутії[ред.ред. код]

В офіційній історичній науці Азербайджану, Казахстану, після отримання незалежності в 1990-х років наполегливо просувається псевдонаукова теза про те, що саки були «предками тюркських народів»[23]. Сьогодні Тураном називають все тюркське співтовариство. Останнім часом серед істориків деяких тюркомовних держав поширена думка про спорідненість або походження тюркських народів від саків. Так само як і ефталіти або білі гуни, частина саків під натиском конкуренції в степу і тиску тюркських народів пішли на південь, де здебільшого осіли в Персії і Індії[24]. В етногенез деяких тюркських народів увійшли частина племен саків. Даї — адаї, аппасіі-жаппаси, берсіли (барс + їли) — Беріша. [25]. Саки, точніше їх мігрували частина, дали назву Гаварі Шакашен (грец. Сакасена) провінції Утік Великої Вірменії[26], так само провінції Сакастан у Персії.

Сакські назви в сучасній Євразії[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Andrew Dalby, Dictionary of Languages: the definitive reference to more than 400 languages, Columbia University Press, 2004, pg 278
 2. Sarah Iles Johnston, Religions of the Ancient World: A Guide, Harvard University Press, 2004. pg 197
 3. Edward A. Allworth,Central Asia: A Historical Overview, Duke University Press, 1994. pp 86.
 4. Геродот. Історія. I 153; III 93; VI 113; VII 9, 64, 96, 184; VIII 113; IX 31, 71, 113.
 5. Історія Стародавнього Сходу. Кн. 2. М., 2004. С. 568.
 6. Бехістунський напис Дарія I, стовпець V (переклад з давньоперсидського В.І.Абаєва). // Література Стародавнього Сходу. Іран, Індія, Китай (тексти). М., видавництво МДУ, 1984. Стор. 41-44.
 7. Акишев К. А. Курган Іссик. Мистецтво саків Казахстану. М.: Мистецтво, 1978;Акишев А. К.Костюм «Золотої людини» і проблема катафрактарія;Акишев К. А., Акишев А. К.Походження і семантика Іссикского головного убору//Археологічні дослідження в Казахстані. Алма-Ата, 1979.
 8. Зепп Т. Б.Історія Казахстану. Алмати: «Зіят Прес», 2006. — 196 с. ISBN 5-7667-7905-4
 9. Смоктання К.Історія Казахстану. Довідковий посібник. Алмати: «Ол-Жас Баспаси», 2007. — 112 с. ISBN 9965-651-56-6
 10. Локотіонова О. С.Методичні рекомендації з підготовки школярів до ЕНТ з історії КазхстанаАлмати: "Інститут підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів системи освіти ", 2005. — 99 с.
 11. Бакіна Н. С.Методичні рекомендації з підготовки школярів до ЕНТ з історії КазахстануАлмати: «Інститут підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів системи освіти», 2007. — 70 с.
 12. Локотіонова О. С.Методичні рекомендації з підготовки школярів до ЕНТ з історії КазхстанаАлмати: «Інститут підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів системи освіти», 2005. — 99 с.
 13. Andrew Dalby, Dictionary of Languages: the definitive reference to more than 400 languages, Columbia University Press, 2004, pg 278
 14. Sarah Iles Johnston, Religions of the Ancient World: A Guide, Harvard University Press, 2004. pg 197
 15. Edward A Allworth,Central Asia: A Historical Overview,Duke University Press, 1994. pp 86.
 16. Байте // БРЭ. Т.2. М.,2005.
 17. Бакина Н. С. Методические рекомендации по подготовке школьников к ЕНТ по истории Казахстана Алматы: «Институт повышение квалификации и переподготвки кадров системы образования», 2007. — 70 с.
 18. Геродот, III 93
 19. Геродот, VI 113
 20. Страбон. Географія, XI 9.1, 3Atext% 3A1999.01.0198; query = chapter% 3D% 2338; layout =; loc = 11.8.1 англ. текст//Project Perseus
 21. Страбон, XI 8.2-9 3Atext % 3A1999.01.0198; query = chapter% 3D% 2337; layout =; loc = 11.7.1 англ. текст//Project Perseus
 22. Антонова К. А., Бонгард-Левин Г. М., Котовський Г. Г.. Історія Індії (короткий нарис). М., Думка, 1973.
 23. див., наприклад, Г. Гейбуллаев, «Етапи формування азербайджанського етносу й мови»
 24. [http://www.hrono.ru/eftality.html
 25. http://www.krugosvet.ru/articles/45/1004592/1004592a1.htm]
 26. Страбон: "Саки здійснювали набіги подібно кіммерійцям і трерам; одні набіги були далекі, інші ж — на близьку відстань. Так вони захопили Бактріану і заволоділи кращою землею у Вірменії, якої вони залишили назву від свого імені — Сакасена" (кн. XI, 8, 4); в Сакасені та Араксені, областях Вірменії " (кн. II , 1,14), «Сакасена межує з Албанією і річкою Киром» (кн. XI.14.4.). Див також Питання про кордон Вірменії та Кавказької Албанії