Салангана гімалайська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Салангана гімалайська

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Серпокрильцеподібні (Apodiformes)
Родина: Серпокрильцеві (Apodidae)
Рід: Бура салангана (Aerodramus)
Вид: Салангана гімалайська
Aerodramus brevirostris
(Horsfield, 1840)
Підвиди

(Див. текст)

Синоніми
Hirundo brevirostris
Collocalia brevirostris
Посилання
Вікісховище: Aerodramus brevirostris
Віківиди: Aerodramus brevirostris
ITIS: 554954
МСОП: 60824542
NCBI: 46488

Саланга́на гімалайська[2] (Aerodramus brevirostris) — вид серпокрильцеподібних птахів родини серпокрильцевих (Apodidae). Мешкає в Гімалаях і Південно-Східній Азії.

Довжина птаха становить 13-14 см, розмах крил становить 35 см, вага 12,5-13 г. Верхня частина тіла темно-коричнева, на надхвісті світло-сіра смуга, нижня частина тіла рівномірно блідо-сіра. Стегна білі, майже неоперені. У молодих птахів є більше білих контурних пер, смуга на надхвісті у них менш виражена, стегна ще менш оперені.

У представників номінативного підвиду на надхвісті помітна сірувато-коричнева смуга, довжина крила у них становить 123-132 мм. Представники підвиду A. b. innominatus вирізняються більш темною смугою на надхвісті, майже непомітною на темній верхній частині тіла. Махові і стернові пера у них мають легкий синій або зелений відблиск, довжина крила становить 132-141 мм. У представників підвиду A. b. rogersi довжина крила становить 116-128 мм.

В польоті птахи видають різкий щебет або швидкий, гучний тріск. Також вони використовують короткі тріскучі звуки для ехолокації в печерах.

Підвиди

[ред. | ред. код]

Виділяють три підвиди:[3]

  • A. b. brevirostris (Horsfield, 1840) — Гімалаї, Північно-Східна Індія, південь Китаю і північ М'янми;
  • A. b. innominatus (Hume, 1873) — від Центрального Китая до північного В'єтнаму;
  • A. b. rogersi (Deignan, 1955) — східна М'янма, північний і західний Таїланд, північний Лаос і північний В'єтнам.

Вулканійські салангани раніше вважалися підвидом гімалайської салангани, однак були визнані окремим видом.

Поширення і екологія

[ред. | ред. код]

Гімалайські салангани гніздяться в Індії, Непалі, Бутані, Китаї, М'янмі, Таїланді, Лаосі і В'єтнамі. Північні популяції взимку мігрують в на південь, досягаючи Бангладеш і Малайзії. Високогірні популяції Гімалаїв взимку мігрують в долини. Гімалайські салангани живуть у високогірних районах, переважно в порослих лісом річкових долинах, на висоті від 1500 до 1475 м над рівнем моря. Живляться комахами, яких ловлять в польоті. Зазвичай вони утворюють зграї до 50 птахів. однік іноді вони можуть нараховувати 300-500 птахів.

Сезон розмноження у гімалайських саланган триває з квітня по червень. Ці птахи гніздяться в печерах або в тріщинах серед скель і формують гніздові колонії. Гніздо робиться з моху та іншого рослинного матеріалу, скріплюються за допомогою слини. В кладці 2 білих яйця розміром 21,8×14,6 мм. Інкубаційний період триває 28 днів. Насиджують переважно самиці, іноді також самці. Пташенята покидають гніздо через 27 днів після вилуплення, після чого ще 4-5 днів вчаться літати.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. BirdLife International (2016). Aerodramus brevirostris: інформація на сайті МСОП (версія 2022.1) (англ.) 25 листопада 2022
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Gill, Frank; Donsker, David (ред.). Owlet-nightjars, treeswifts, swifts. World Bird List Version 12.2. International Ornithologists' Union. Процитовано 25 листопада 2022.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Chantler, Phil & Driessens, Gerald (2000) Swifts: a Guide to the Swifts and Treeswifts of the World, 2nd ed., Pica Press, East Sussex.