Салоніцький фронт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Салонікський фронт
Балканський театр (Перша світова війна)
Антанта в Македонії. Зліва направо: солдат з Індокитаю, Франції, Сенегалу, Британії, Росії, Італії, Сербії, Греції та Індії.

Антанта в Македонії. Зліва направо: солдат з Індокитаю, Франції, Сенегалу, Британії, Росії, Італії, Сербії, Греції та Індії.
Дата: 21 жовтня 1915 — 30 вересня 1918
Місце: МакедоніяКнязівство Албанія, Болгарське царство, Королівство Греція, Королівство Сербія
Результат: перемога союзників, Солунське перемир'я
Сторони
Центральні держави:
Flag of Bulgaria.svg Болгарське царство
Ensign of Austro-Hungarian civil fleet (1869-1918).svg Австро-Угорщина
Flag of Germany (1867–1918).svg Німецька імперія
Ottoman flag.svg Османська імперія (1916—1917)
Антанта:
Flag of Serbia (1882–1918).svg Королівство Сербія
Hellenic Kingdom Flag 1935.svg Королівство Греція (1916—1918)
Flag of France.svg Французька республіка (1915—1918)
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Велика Британія (1915—1918)
Flag of Italy (1861–1946).svg Королівство Італія (1916—1918)
Flag of Russia.svg Російська імперія (1915—1917)
Командувачі
Болгарія Никола Жеков
Болгарія Георгій Тодоров
Болгарія Климент Бояджиєв
Болгарія Владимир Вазов
Flag of Germany (1867–1918).svg Август фон Макензен
Flag of Germany (1867–1918).svg Отто фон Белов
Flag of Germany (1867–1918).svg Фрідріх фон Шольц
Франція Моріс Саррай
Франція Адольф Гійома
Франція Луї Франше д'Еспере
Велика Британія Джордж Мілн
Flag of Serbia (1882–1918).svg Петар Бойович
Flag of Serbia (1882–1918).svg Живоїн Мишич
Росія Михайло Дітеріхс
Греція Панайотіс Дангліс
Військові сили
1918

Flag of Bulgaria.svg Болгарське царство — 550,000 осіб
Flag of Germany (1867–1918).svg Німецька імперія — 18 000 осіб
1 217 артилерійських снарядів
2 710 кулеметів
30 літаків

1918

717,000 осіб
2,609 артилерійських снарядів
2 682 кулеметів
6 434 автоматичних гвинтівок
200 літаків

Салонікський фронт 1915—1918 — фронт бойових дій, що виник у Першу світову війну в жовтні-листопаді 1915 року після висадки в Салоніках, на території Королівства Греція, британо-французького експедиційного корпусу. Фронт створений для надання допомоги сербській армії і спільної боротьби із австро-німецько-болгарським наступом на Королівство Сербія.

Відкриття Салонікського фронту[ред. | ред. код]

Спочатку експедиційний корпус складався з 5 британських та 3 французьких дивізій, всього 150 тисяч осіб, під командуванням генерала Моріса Саррая. Пізніше корпус був розгорнутий у Східну армію, якою з грудня 1917 року командував генерал Адольф Гільйом, а з червня 1918 року — генерал Луї Франше д'Еспере. Впродовж 1916 року в склад армії були включені 2-га Особлива російська піхотна бригада (генерал-майора Михайла Дітеріхса) і 4-та російська Особлива бригада (приблизно 18 тисяч осіб під командуванням генерал-майора Леонтьєва).

Суперечності між країнами Антанти і прагнення перекласти один на одного основний тягар цієї операції призвели до того, що допомога союзників була недостатньою і запізнілою. До кінця 1915 року Королівство Сербія було окуповане, а британо-французькі війська відійшли в район міста Салоніки. Союзникам протистояли дві болгарські армії, посилені німецькими частинами — всього 13 піхотних дивізій.

1916 рік[ред. | ред. код]

За умовами договору з Королівства Румунія, за яким вона повинна була вступити у війну на боці Антанти, союзники запланували в серпні 1916 року наступ російсько-румунських військ на південь від Дунаю, а Салонікської армії (5 британських, 4 французьких, 6 сербських, 1 італійська піхотні дивізії і 1 російська піхотна бригада) — у напрямку річки Вардар і Струма. Превентивний наступ болгарських військ 17 серпня значно послабив Салоникську армію. Її наступ, розпочатий 1 вересня, закінчився в листопаді 1916 року виходом союзних військ на лінію Гевгелія (Джевджелія) — Корча і заняттям району Монастира.

17 серпня, в день укладення угоди з Королівством Румунія, болгари самі перейшли в наступ на армії генерала Саррая, завдавши ударів одночасно по обом слабким флангам союзників у районі Дойран і в Західній Македонії. Швидкому наступу болгар сприяло збереження нейтралітету Грецією. В цей час в останній розгорнулась відкрита конфронтація між політичним табором роялістів, прихильників короля Костянтина І, і лібералів, прихильників прем'єр-міністра Елефтеріоса Венізелоса. Останні виступали за необхідність негайного вступу Королівства Греція у війну, король навпаки бажав якомога довше зберігати за Грецією нейтралітет. Зрештою політична боротьба обернулась Національним розколом для Королівства Греція.

У момент прибуття військ генерала Дітеріхса на Салонікський фронт невдало вступило у війну Королівство Румунія, яка отримала ряд поразок. Військам Салонікського фронту довелося терміново рятувати нового «союзника», і Верховний командувач міжсоюзницькими військами генерал Саррай кинув 2-у особливу бригаду на ліквідацію прориву болгар, які зуміли випередити наступ всього Салонікського фронту на підтримку Королівству Румунія.

На фракійському узбережжі болгари утвердилися на східному березі річки Струми і зайняли грецькі міста Серрес і Драму, а 24 серпня зайняли порт Кавала, вийшовши на узбережжі Егейського моря. Французька республіка здачу Кавали розцінила як зрадництво з боку грецького уряду і союзному флоту довелося вибивати болгарський загін з порту Кавали за допомогою артилерії.

Незабаром став очевидним характер демонстрації болгарського наступу на цьому напрямі, і що основний удар болгарами наноситься в напрямку на Монастир-Острово, проти Сербської армії. 1-а болгарська армія атакувала ліве крило 3-тої сербської армії і відкинула сербів до Костура від Лерін, а лівий фланг Дунайської дивізії до Островського озера. Сербам довелося залишити Флорину, Баницю, а 23 серпня болгари захопили лінію висот у районі Моглени. В результаті болгарам вдалося охопити з двох сторін угруповання союзних військ.

Такий стан турбував Саррая, який зібрав 20 серпня у себе всіх старших воєначальників союзних контингентів. На нараді обговорювалося питання про термінове зосередження всіх сил на напрямку болгарських ударів і перехід самим у наступ на західному, сербському напрямку.

На загрозливу ділянку сербське командування перекинуло Вардарську дивізію і 1-шу Тімокську бригаду зі складу 2-ї армії. На лівому фланзі, на південь від озера Острово, Саррай хотів створити сильну групу в складі 2-ї французьких дивізій і російської 2-ю особливої бригади під загальним командуванням Командувача французької Східної армією генерала Кордоньє. У завдання цього угруповання входило обійти правий фланг болгар, наступаючи вздовж хребта Баба Нарецка на Флорину і Монастир.

Незважаючи на важкі гірські умови, в яких доводилося вести наступ, 17 вересня 1916 року союзники оволоділи ключовою позицією на підступах до Монастира — містом Флорина, і одна з цілей наступу була досягнута — розпочався відступ болгар на північ.

1917—1918 роки[ред. | ред. код]

Незначні тактичні результати досягнуті союзниками на Салонікському фронті при наступі в квітні 1917 року. Рішучий перелом у положенні на фронті досягнутий в результаті наступу Салонікської армії, розпочатого 15 вересня 1918 року. На кінець операції болгарські війська і 11-а німецька армія розбиті, і 29 вересня Болгарське царство капітулювало. Союзні війська перервали комунікації між Німецькою імперією і Османською імперією і отримали можливість для нанесення флангового удару по Центральним державам, що стало початком розгрому австро-німецької коаліції.

Посилання[ред. | ред. код]