Салтівська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Салтівська культура або Салтівсько-Маяцька культура (датується приблизно 700–1000 роками н. е.) — археологічна культура, що виникла у народів Хозарського каганату, які заселяли Північне Причорномор'я (головним чином Приазов'я і Подоння) під час їх переходу від кочового способу життя до осілого.

Салтівська культура загинула під ударами печенігів на початку X сторіччя. Назву дістала від могильника, відкритого в 1900 році поблизу села Верхній Салтів (тепер Вовчанського району Харківської області), де виявлено також залишки великого (понад 120 га) міста VIII-X сторіччя з кам'яною цитаделлю і посадом. З інших городищ Салтівської культури найвідоміше Маяцьке (Воронізька область).

Пам'ятки Салтівської культури (тепер відомо близько 200): залишки стоянок, поселень, міст, могильників. При розкопах поселень Салтівської культури виявлено залишки жител, господарчих споруд, ремісничих майстерень тощо, а також численні зразки керамічного посуду, знарядь праці і виробів ремісників та скарби срібних монет і речей східного і візантійського походження.

Салтівську культуру поділяють на два головні варіанти: лісовий — аланський й степовий — болгарський. Перший характеризується хліборобським типом поселень з напівземлянковими житлами, замками з білокам'яними стінами і катакомбним обрядом поховання (разом з померлими в поховальні камери клали зброю, прикраси, посуд тощо); другий — тимчасовими стоянками з юртоподібними житлами та могильниками з похованнями у вузьких ямах зі значно біднішим інвентарем.

Населення Салтівської культури жило також у більших містах (Фанагорія, Саркел та інші).

Салтівська культура мала місцеву сармато-аланську основу з впливами сусідніх хліборобських народів (слов'ян, народів Візантії, Закавказзя).

Культури, подібні Салтівській культурі, і поодинокі пам'ятки, відомі в районах поширення давніх болгар: у східному Криму, на середньому Поволжжі і долині Дунаю.


Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]