Самбхаджі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Самбхаджі
Sambhaji Maharaj.JPG
Народився 14 травня 1657
фортеця Пурандар
Помер 11 березня 1689
Тулапур
страта
Титул чхатрапаті
Термін 1680—1689
Попередник Шиваджі
Наступник Раджарам
Конфесія індуїзм
Батько Шиваджі
Матір Саі Баї
Рід Бхосле
Дружина Єсу Баї
Діти 1 син та 1 донька

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Самбхаджі (*संभाजी भोसले, 14 травня 1657 —11 березня 1689) — 2-й чхатрапаті (імператор) держави маратхів у 16801689 роках.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з впоивової маратхської родини. Син тоді ще раджи Шиваджі. змалку виступив в якості заручника Пурандарської угоди його батька з могольським військовиком Джай Сінґхом у 1665 році. Згідно неї Самбхаджі отримав титул сардар й мав бути спрямований до двору падишаха Ауранґзеба. У 1666 році Самбхаджі разом з батьком прибуває до Агри, де вони незабаром опиняються у полоні. Внаслідок хитрощів Шиваджі маратхам вдаєтсья втекти. Батько залишає Самбхаджі в одному з індуїстських храмів, а сам повертається до Махараштри. Згодом до нього приєднується його син.

З часом стосунки між Шиваджі та Самбхаджі погіршилися. У 1678 році батько запроторив сина до Панхальської фортеці, проте той утік до Моголів. Втім незабаром повернувся до Шиваджі. Зі смертю останнього у 1680 році вступив у боротьбу проти своєї мачухи Сояра баї та зведеного брата Раджарама, яких зрештою перемінг й запроторив до в'язниці брата з родиною, мачуху стратив. Самбхаджі коронувався у Сатарі (новій столиці маратхів) 20 липня 1680 року.

Самбхаджі продовжив політику попередника на здобуття повної незалежності. У своїй тактиці наслідував Шиваджі. так у 1680 році обдуривши моголів, удавши про наступ на Сурат, він захопив багате місто Бурханпур (сучасний штат Мадх'я-Прадеш). Разом з тим Самбхаджі відмовив у прихистку шах-заде Акбару, який повстав проти свого батька Аурангзеба. Тому той попрямував до Персії. У 1682 році проти маратхів сунув з величезною (біля 500 тисяч) сам падишах Великих Моголів.

В цей же час було захоплено прибережну фортецю Анджадіва, за яку Самбхаджі вступив у війну з португальцями. Останні підтримали дії Аурангзеба. В результаті маратхі вимушені були відступити з Аджадіви. У 1683 році Самбхаджі узяв в облогу м. Гоа, проте португальська залога змогла витримати облогу. Водночас чхатрапаті маратхів уклав союз з англійцями у Бомбеї, згідно якого міг придбати зброю та порох.

У 1684 році посилилися бої з могольськими військами. В цій боротьбі Самбхаджі слідував партизанській тактиці, при цьому запекло захищав важливі гірські фортеці. Разом з тим у 1681 та 1686 роках здійснив низку походів проти Майсуру, щоб примусити місцеву династія Водеярів діяти спільно. Втім у 1687 році армія маратхів зазнала від моголів нищівної поразки у битві Ваї. У 1689 році Самбхаджі потрапив у полон до могольських військових. Під час зустрічі з Ауранґзебом Самбхаджі примудрився образити падишаха та Коран. В результаті 11 березня 1689 року вождя маратхів було страчено у Тулапурі.

Родина[ред.ред. код]

  • Шахуджі (1682–1749), чхатрапаті у 1707–1749 роках
  • Бхавані Баї

Джерела[ред.ред. код]