Самовтілюване пророцтво

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Самовтілюване пророцтво (англ. self-fulfilling prophecy) — це передбачення, яке фактом свого існування призводить до виконання передбачуваних у ньому подій. Найчастіше мається на увазі, що воно спонукає осіб, яких стосується, уникнути описаного майбутнього і цим самим його ж і створити. Протилежність самовтілюваного пророцтва — самовбивче пророцтво[en], що своїм існуванням відвертає описуване майбутнє.

Мотив самовтілюваного пророцтва відомий з міфології Стародавньої Греції та Індії, але популяризований був у XX столітті американським соціологом Робертом Кінгом Мертоном. Також зустрічається в численних художніх творах.

Історія поняття[ред. | ред. код]

1948 року соціолог Роберт Мертон у статті «The Self-Fulfilling Prophecy», що вийшла в журналі «Antioch Review», висунув концепцію самовтілюваних пророцтв, за яких очікування певних подій призводять до дій, які справджують очікування. Як приклад він наводив вигаданий банк Картрайта Миллінджвіля, що збанкрутував через поширення чуток про його неплатоспроможність. Одного разу до банку одночасно приходить багато вкладників і новоприбулі розцінюють це як те, що банк перебуває в скрутному становищі — усі бажають забрати вклади. Передбачаючи його банкрутство, усе більше і більше людей забирають вклади і через це банк дійсно лишається банкрутом.

Мертон визначив самовтілюване пророцтво як «початково хибне визначення ситуації, яке спричиняє поведінку, що робить хибне уявлення істинним». Тобто, уявлення про можливе майбутнє безпосередньо впливає на поведінку людей і створює це саме майбутнє, роблячи раніше уявлення про нього правдивим. Соціолог Вільям Айзек Томас виклав основну теорему соціальних наук таким чином: «Якщо люди визначають ситуації як реальні, вони реальні за своїми наслідками».

Самовтілювані пророцтва в культурі[ред. | ред. код]

Міфи[ред. | ред. код]

Одним з найвідоміших прикладів самовтілюваного пророцтва є давньогрецький міф про Едіпа. Герой Едіп дізнався від оракула, що мусить триматися подалі від батьківщини, інакше вб'є рідного батька і одружиться з матір'ю. Покинувши батьківщину, Едіп у своїх подорожах вбив незнайомця і зайняв трон Фів, взявши за дружину вдову вбитого царя Лая Іокасту. Зрештою з'ясувалося, що вбитий ним незнайомець був Лаєм, його справжнім батьком, а Іокаста — матір'ю.

Матір Паріса в міфах про Троянську війну отримала при народженні сина лиховісне видіння, а ворожбит провістив, що Паріс знищить Трою. Хлопчика було кинуто на поживу звірам, але він вижив і, вирісши, викрав Єлену, що спричинило Троянську війну і падіння Трої.

Література[ред. | ред. код]

У Повісті врем'яних літ описано дане Віщому Олегу волхвами пророцтво про смерть від його коня. Олег наказав відіслати коня подалі й згадав про пророцтво вже через багато років. Він прийшов на місце, де лежали кінські кістки, з черепа виповзла змія і смертельно вкусила Олега.

П'єса Шекспіра «Макбет» описує дане королю Макбету застереження уникати Макдуфа. Макбет вирішив відправити противника у вигнання. Та у вигнанні Макдуф зібрав військо і, пішовши на Макбета війною, убив його.

У казці «Руслан і Людмила» чаклун Чорномор дізнався про меч, яким йому буде відрубано бороду, а братові Чорномора — голову. Цим мечем він відрубав брату голову і сховав його, однак Русланові знайдена голова розповіла про меч і саме ним Руслан помстився Чорномору, стявши йому бороду.

Лорд Волдеморт з циклу книг про Гаррі Поттера дізнався про народження хлопчика, який його знищить. Спроба усунути цю загрозу зрештою і зробила його та Гаррі Поттера ворогами та призвела до остаточної поразки Волдеморта.

Кінематораф[ред. | ред. код]

У «Зоряних війнах» Енакін Скайвокер отримав образ смерті коханої Падме, у пошуках способу відвернути це здійснив моральне падіння (перейшов на Темний бік Сили) і цим вчинком став причиною смерті Падме.

Фантастичний фільм «Час розплати» описує машину для перегляду майбутнього, яка складає самовтілювані пророцтва.

Фільм «Земля майбутнього» зображає машину для показу майбутнього, яка показавши кінець світу загрожує стати його причиною.

Ігри[ред. | ред. код]

Персонаж Warhammer 40,000 Горус отримав від богів видіння майбутнього, де його держава Імперіум погрузла в тоталітаризмі й релігійному фанатизмі, його батька шанують як бога, а ім'я Горуса зганьблено. Повставши проти батька, Горус спричинив громадянську війну та занепад Імперіуму, в ході чого пророковане збулося.

У серії відеоігор God of War, що базується на давньогрецькій міфології, Зевс дізнається, що буде вбитий одним із своїх дітей, котрий має особливий знак на тілі. Він припускає, що це напівбог Деймос і викрадає його. Унаслідок брат Деймоса, Кратос, робить собі татуювання як у нього, вирушає помститися Зевсу і вбиває його.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Merton Robert K. Social Theory and Social Structure / Robert K.Merton // Free Press. — 1968. — p. 477. ISBN 0-02-921130-1.
  • Пирогов С. В. Социальное прогнозирование и проектирование. Учебное пособие / С. В. Пирогов // Издательство «Проспект». — 2015. — 363 с. ISBN 5392197663