Саморобна вогнепальна зброя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Саморобна вогнепальна зброя виготовляється в кустарних умовах, найчастіше — незаконно і як правило, є нетиповою.

Відрізняється різновидом пристрою і технологічними рішеннями, від вкрай примітивних до майже повноцінних зразків, які можна прирівняти до промислових.

Самопал[ред.ред. код]

Підпал.
Саморобна дульнозарядна аркебуза з пружинним ґнотовим замком.

Саморобна — вогнепальна зброя різноманітної конструкції. Далекобійний самопал називається «підпал». Це однозарядний пістолет шомпольного типу. Вбивча сила великокаліберного підпалу, наближається до вбивчої сили дробовиків. При дуловій енергії понад 300 Дж і калібрі більше 10 мм відбій зброї може заподіяти травму руки. Дальність влучної стрільби по мішені 50х50 см не перевищує 5-7 м. Самопал може бути абсолютно будь-якої конструкції, від найпримітивнішої, схожої до перших фітильних далекобійних пістолетів, до достатньо допрацьованої або навіть нової, з досконалими технічними рішеннями.

Виникнення назви

В середні віки самопалом називали різновид солдатської зброї. Так, як замок коштував дорого, то ця зброя не мала його взагалі, а для запалу заряду застосовували фітиль, який носили окремо в руці.

Сучасні самопали конструктивно схожі до колишньої зброї. Якщо саморобна зброя має фітільний замок, то самопалом вона вже не вважається.

Кассам[ред.ред. код]

«Кассам» — твердопаливний некерований реактивний снаряд «земля-земля» кустарного виробництва.

Використовується для обстрілів території Ізраїлю з території сектору Газу. Названий по імені аль-Кассама, впливового ісламського священнослужителя, керівника терористичної організації «Чорна рука» в Палестині. Перший «Кассам» піднявся в повітря в листопаді 2001 року в розпал Другої інтифади. Але лише в березні 2002 бойовикам вдалось дістатись до ізраїльського міста Сдерот. З тих пір, більша частина ракет запускається в сторону Сдерота (відстань від кордонів сектору Газа — 4 км) або Ашкелона (9 км).

У кіно[ред.ред. код]

  • Самопал під унітарний патрон дванадцятого калібру показаний у фільмі «Жага смерті 3».
  • Виготовлення (зі шматка водопровідної труби, обрізка дошки і дроту) та застосування підпалу показано в одному з епізодів фільму «Брат 2».
  • Саморобний пістолет фігурує в телесеріалі «Громови».
  • Саморобний пістолет фігурує в телесеріалі «Людина зі смітника».
  • Застосовується для проведення розбійних нападів саморобний револьвер під унітарний патрон був виготовлений токарем у фільмі «В Париж![ru]».

У манзі[ред.ред. код]

У літературі[ред.ред. код]

  • Самопал зі стволом з латунної трубки і вирізаної з дерева рукояткою використовує головний герой повісті Владислава Крапівіна «Літо скінчиться не скоро» Олександр Полушкін, щоб убити винного в смерті його батька бізнесмена.
  • У повісті українського письменника А. Дімарова «Блакитна Дитина» головний герой змінює у одного самопал на армійську зірку.
  • У повісті українського письменника Валентина Чемерис "Вітька + Галя, або Повість про перше кохання" головний герой використовує самопал на дуелі

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]