Самотність бігуна на довгу дистанцію

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Самотність бігуна на довгу дистанцію (англ. The Loneliness of the Long Distance Runner) — оповідання Алана Сіллітоу дія якого відбувається в Ірвін Біч. Опубліковане в 1959-тому як частина однойменної збірки оповідань. Твір фокусується на Коліні Сміті - бідному ноттінгемському підлітку з похмурого будинку в робітничому районі, в якого невеликі життєві перспективи, і мало зацікавлень поза дрібними злочинами. Хлопець починає бігати на довгу дистанцію заради як емоційної так і фізичної втечі з його ситуації. Оповідання було адаптоване Сіллітоу як сценарій однойменного фільму, режисером якого став Тоні Річардсон.

Сюжет[ред. | ред. код]

Коли Сміта зловили за пограбування пекарні, його помістили в виправну колонію для підлітків Ракстон Тауерс. Поміщений в такі гнітючі умови, він знаходить втіху в бігу на довгі дистанції, і звертає на себе увагу начальства колонії. Йому пропонують дострокове звільнення з колонії, якщо він переможе в важливому змаганні з бігу по пересіченій місцевості, проти престижнішої школи. Це значно б покращило ставлення громадськості до колонії Ракстон Тауерс, і в Сміта є гарна причина співпрацювати.

Тим не менш, коли приходить час змагання, Сміт відкидає перемогу геть: після значного відриву від інших бігунів він навмисне зупиняється за кілька метрів від фінішної прямої, хоча всі далеко позаду і він може легко перемогти. Проходять секунди а Сміт стоїть перед фінішем на очах у вражених глядачів які кричать йому закінчувати забіг. Тим не менш, він дозволяє іншим бігунам пробігти мимо і перетнути фінішну пряму, програючи гонку в зухвалому жесті проти своїх тюремників, та репресивних сил які вони представляють. В навмисному програші змагання Сміт демонструє свій вільний дух та незалежність. Адміністрація колонії не бариться з жорстокою відплатою - Сміт втрачає шанс дострокового звільнення, і знову примушується до важкої ручної праці. Тим не менш, озираючись назад на свої дії, він про них не жалкує.

Згадки в культурі[ред. | ред. код]

  • Британська геві метал група Iron Maiden адаптувала твір в однойменну пісню в альбомі Somewhere in Time.
  • Стів Возняк, співзасновник Apple, згадав в своїй книжці iWoz про те, наскільки він думає як Сміт і як на нього вплинув твір Сіллітоу.[1]


Зноски[ред. | ред. код]

  1. Wozniak та Smith, 2006, с. 252

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]