Самоїди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Самоїди:

  1. Самодійці (заст. самоїди) — об'єднавча назва етносів, що проживають на території Росії та говорять (або говорили) на мовах самодійської групи та утворюють разом з мовами фіно-угорської групи уральську мовну сім'ю. Їх чисельність становить близько 40 тисяч. До них належать ненці, нганасани, енці, селькупи.
  2. У переносному значенні самоїди — саможери — ті, хто самі себе знищують[1].

Етонім[ред.ред. код]

Вимерлі південносамодійські мови

Назву «самоїди» ці народи отримали за те, що навіть на межі 1 та 2 тисячоліть були канібалами. Грецький історик Геродот (5 ст. до н. е.) називав їх андрофагами (пожирачами людей), а Нестор-літописець уже в період Руської держави — самоїдами[2][3].

Спочатку самоїдами називали лише ненців — найбільший самоїдський народ, — але згодом ця назва стала використовуватися як збірна назва всіх народів угро-фінської групи.

Зараз в Росії самоїдів називають самодійцями. Ця назва була штучно утворена від російської діалектної форми «самодин» (однина) та «самоді» (множина), що використовувалася в російській мові нґанасанів та енців як самоназва цих груп. У 30-х роках XX століття повсюдно замінювали старі російські назви народів Росії на нові, утворені від їх самоназви.

Назва «самодійські народи» або «самодійці» була запропонована в 1938 році радянським лінгвістом Георгієм Миколайовичем Прокоф'євим замість старої, як вважалося, образливої назви. У радянській науковій літературі назву самодійці була загальноприйнятною і остаточно утвердилася в російській мові, у той час як в інших європейських мовах вживаються назви типу нім. Samojeden (самоїди).

Примітки[ред.ред. код]

  1. Лупейко В. Кайдашизм, або Доки ж Будемо самоїдами? Есеї — Київ: Видавництво ім. Олени Теліги, 1998.-381 с.: іл. 20.
  2. Два народи-антиподи
  3. РОСІЯНИ ЧИ МОСКОВИТИ?

Література[ред.ред. код]